مهر گزارش می دهد؛

وام ۱۴۰ میلیونی عامل گرانی مسكن شد، علل كاهش قیمت اوراق تسهیلات

وام ۱۴۰ میلیونی عامل گرانی مسكن شد، علل كاهش قیمت اوراق تسهیلات

آوا مسكن: در حالیكه پس از طریق اندازی صندوق مسكن یكم بارها اعلام گردید سیاست دولت، تشویق به خرید مسكن از محل پس انداز است، شاهد افزایش وام از محل اوراق و درنتیجه گرانی مسكن بودیم.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، در ایام اخیر قیمت اوراق تسهیلات مسكن كه در طول ۱۰ ماه گذشته عموما بالای ۷۰ هزار تومان بود به نزدیك ۶۰ هزار تومان كاهش یافته است. باآنكه بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی كاهش حجم معاملات مسكن در تهران از بهمن ماه شروع شده و تعداد مبایعه نامه ها نسبت به دی ماه روند كاهشی را طی كرده بود، اما با عنایت به اینكه قیمت اوراق تسهیلات مسكن هر روز در جریان عرضه و تقاضای واقعی كشف می شود، این كاهش نسبتا شدید قیمت اوراق تسهیلات مسكن در ایام اخیر، از كاهش چند برابری معاملات مسكن در اسفند ماه پرده برمی دارد.
اسفندماه، آغاز كاهش معاملات مسكن؟
از سوی دیگر بررسی نمودار سالانه انجام معاملات مسكن در سال های گذشته نشان داده است كه همواره در اسفندماه، هم با كاهش خرید و فروش مسكن مواجه بوده ایم و هم با كاهش قیمت مسكن. اما هم اكنون شواهد نشان داده است باآنكه تعداد معاملات تا حدودی كاهش یافته، اما نشانه هایی از كاهش قیمت ها به چشم نمی خورد.
همچنین برخی كارشناسان بازار مسكن معتقدند یكی دیگر از علل كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن، خودداری برخی شعب بانك عامل بخش مسكن از پرداخت تسهیلات، به بهانه رسیدن به آخر سال مالی این بانك و كوشش برای تنظیم ترازنامه مالی شعب، است و در صورتی هم كه پرونده تسهیلات برای متقاضیان تشكیل هم دهند، اما تلاش می كنند از پرداخت آن تا آخر سال جاری خودداری كرده و آن را به اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت سال ۹۷ موكول كنند كه این مورد در كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن بی تأثیر نیست.
فاصله وام مسكن با اوراق وام مسكن یكم تنها ۴۰ میلیون تومان
یكی دیگر از دلایل كاهش قیمت اوراق تسهیلات، گران شدن قیمت واحد مسكونی در پایتخت است. خیلی از متقاضیان خرید مسكن معتقدند وام های بانك عامل بخش مسكن به خصوص تسهیلات از محل اوراق تسهیلات مسكن، پوشش دهی مناسبی برای قیمت فعلی واحدهای مسكونی ندارد. این در شرایطی است كه برخی كارشناسان معتقدند بانك عامل بخش مسكن در ماه های گذشته كوشش كرد تا میزان وام مسكن از محل اوراق تسهیلات را به خصوص برای زوجین با روش های مختلف از قبیل راه اندازی وام بدون سپرده (به میزان ۲۰ میلیون تومان)، افزایش رقم وام جعاله (از ۱۰ به ۲۰ میلیون تومان) و هم پرداخت وام به زوجین متقاضی تسهیلات خرید مسكن (به میزان ۱۰۰ میلیون تومان) افزایش دهد. در نتیجه یك زوج متقاضی خرید مسكن در تهران می تواند ۱۴۰ میلیون تومان با اوراق تسهیلات وام بگیرند كه با وام خرید مسكن از محل صندوق پس انداز مسكن یكم (ویژه زوجین) تنها ۴۰ میلیون تومان فاصله دارد و این اقدام بانك عامل بخش مسكن در گران شدن مسكن بی تأثیر نبوده است.
نقض سیاست خرید مسكن از محل پس انداز
سیاست دولت یازدهم و دوازدهم در بخش مسكن كه از جانب دو نهاد سیاست گذار این بخش شامل وزارت راه و شهرسازی و بانك عامل بخش مسكن، بارها اعلام شده است، توسعه سیاست خرید مسكن از محل پس انداز بوده است. ولی این سیاست در ماه های اخیر از جانب بانك عامل بخش مسكن نقض شد و این بانك، رقم وام مسكن از محل اوراق تسهیلات را افزایش دادند.
كارشناس بازار مسكن: وام ۱۴۰ میلیونی عامل گرانی مسكن
حمیدرضا چراغی كارشناس بازار مسكن به خبرنگار مهر اظهار داشت: از آنجایی كه مسكن در ایران یك كالای سرمایه ای به حساب می آید، با افزایش رقم تسهیلات خرید مسكن و افزایش قدرت خرید مسكن خانوارها، حتی آن دسته از خانوارهایی كه نیازی به خرید مسكن دوم و سوم نداشتند، وارد بازار شدند كه با عنایت به افزایش تقاضا و كاهش عرضه مسكن، قیمت ملك در دو ماه گذشته به ناگاه رو به رشد گذاشت و مجددا بعد از چند سال حباب قیمتی در بازار مسكن تولید كرد.
وی اضافه كرد: این سیكل معیوب افزایش مبلغ وام و درنتیجه افزایش قیمت مسكن در ایران بارها و بارها آزموده شده و هر بار با شكست مواجه شده است. تا زمانی كه در ایران به مسكن به شكل سرمایه ای نگریسته شود و به كالای مصرفی تبدیل نشود، این روند و این چرخه از پیش شكست خورده بارها و بارها تكرار خواهد شد.
به گفته این كارشناس بازار مسكن، مالیات بر مسكن برای افراد دارای بیش از یك واحد مسكونی بهترین روش برای تبدیل مسكن از كالای سرمایه ای به كالای مصرفی است.
زمان مناسب برای خرید اوراق تسهیلات مسكن
به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، با این حال با عنایت به كاهش بسیار مناسب قیمت اوراق تسهیلات مسكن از یك سو و هم زمان دار بودن این اوراق از زمان خرید تا زمان دریافت تسهیلات (دو سال)، متقاضیان خرید مسكن می توانند در ایام جاری كه قیمت اوراق تسهیلات مسكن كاهش یافته، این برگه ها را خریداری كنند و در ماه های آینده اقدام به دریافت تسهیلات كنند.
البته خریداران باید برگه هایی خریداری كنند كه تاریخ انقضای آنها میان مدت یا بلندمدت باشد.

1396/12/13
17:18:40
5.0 / 5
4456
تگهای خبر: خرید , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است