تاكید دبیر انبوه سازان ایران بر احیای بافت های فرسوده شهری

تاكید دبیر انبوه سازان ایران بر احیای بافت های فرسوده شهری

آوا مسكن: تهران - دبیر كانون سراسری انبوه سازان ایران با تاكید بر لزوم اجرای طرح احیا و بازآفرینی بافت های فرسوده شهری اظهار داشت: نقش آفرینی انبوه سازان بعنوان نهاد توسعه گر در اجرای این طرح نیازمند برنامه ریزی و بهبود فضای كسب و كار برای تولیدكنندگان مسكن می باشد.


فرشید حاجت پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان كرد: دولت برای حمایت بیشتر از اجرای این طرح بزرگ ملی در كشور، باید بسته مالی مشخصی را عرضه نماید و به نیازهای بخش خصوصی و انبوه سازان برای حضور در این بخش توجه كند.
وی با بیان این كه خوشبختانه در اجلاس سراسری انبوه سازان ایران مسایل مختلف طرح بازآفرینی شهری مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: انبوه سازان پیشنهاد كرده اند برای تامین منابع مالی مورد نیاز بازآفرینی شهری و تولید مسكن در كشور 2 هزار و 500 میلیارد تومان از منابع مالی صندوق توسعه ملی در اختیار بانك مسكن قرار گیرد و این بانك هم همان میزان آورده را در حسابی واریز تا انبوه سازان بتوانند از این تسهیلات برای تولید مسكن اقدام نمایند.
حاجت پور خواهان حضور تشكل صنفی بخش خصوصی در ستادهای بازآفرینی ملی و استانی شد و اظهار داشت: متاسفانه بخش خصوصی تولید كننده مسكن در ستادهای بازآفرینی شهری بعنوان نهاد توسعه گر جایگاهی ندارد در حالیكه در دولت های گذشته این تشكل در شورای مسكن حضوری مستمر داشت.
طرح بازآفرینی شهری سیاستی جامع و یكپارچه برای حل مشكلات شهرها است به شكلی كه منجر به ارتقای شاخص های زیست پذیری و كیفیت زندگی شهروندان می گردد.
از سوی دیگر اجرای این طرح كه در برگیرنده شبكه ای از اقدامات و برنامه های مختلف و در مسیر اهداف توسعه پایدار به حساب می آید، نگاهی همه جانبه، مشاركتی، فرایند مبنا، راهبردی، اجتماع محور و برنامه های بازآفرینی است كه در تمامی سطوح، مشاركت حداكثری بویژه مردم را به همراه دارد.
تقریبا 18 درصد مساحت شهری را در كشور بافت های فرسوده شهری تشكیل می دهند كه 55 هزار و 104 هكتار آن را بافت های ناكارآمد میانی، 24 هزار و 141 هكتار آن را بافت های تاریخی و 61 هزار و 657 هكتار آن را سكونتگاه های غیر رسمی تشكیل می دهند.
دولت مصمم است تا با اجرای درست این طرح و زمینه سازی برای مشاركت اجتماعی ساكنان بافت آنها را توانمند كرده تا با استفاده از دل بافت های فرسوده تمایل برای اجرایی كردن این طرح وجود داشته باشد همینطور با مشاركت مردمی در محله سازی اعتماد عمومی به دولت افزایش یافته همین امر برای تداوم این راه و فراهم سازی بستر برای نوسازی تمامی بافت های ناكارآمد موجود فراهم خواهد شد.
در سی و نهمین نشست ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار كه اواسط بهمن ماه سال جاری در وزارت راه و شهرسازی و به ریاست دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، برنامه ملی بازآفرینی شهری همزمان در چند استان شروع شد.
رئیس جمهوری در این نشست ضمن صدور دستور آغاز اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری امید در چند استان، گزارش عملكرد ستاد ملی بازآفرینی شهری و كارگروه های زیرمجموعه را هم مورد بررسی قرار داد تا اجرای این برنامه شهری با سرعت بیشتری دنبال شود.
در شروع به كار دولت دوازدهم، با انتصاب اكبر تركان با حكم رئیس جمهوری بعنوان مشاور رییس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار شهری نشان از اهمیت نوسازی بافت های فرسوده شهری برای دولت بود تا بحران ایمنی را در این بافت هرچه بیشتر كم كند.
ضرورت استقامت بخشی و مقاوم سازی بناهای شهری و نوسازی بافت های فرسوده بعنوان یك پروژه ملی و مهم دولت دوازدهم نیازمند عزم ملی است تا هماهنگی وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و با استفاده از ظرفیت سازمان نظام مهندسی كشور و بخش خصوصی روند نوسازی بافت های فرسوده كشور را ساماندهی و تسهیل شود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1108**خبرنگار: ایرج منصوری** انتشاردهنده: فرهاد راستی


1396/11/25
12:47:47
5.0 / 5
4803
تگهای خبر: توسعه , فرسوده , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است