مركز پژوهش های مجلس اعلام كرد:

دو عامل احتمالی وقوع حادثه: اختلال در رادار قطعی AIS سانچی

دو عامل احتمالی وقوع حادثه: اختلال در رادار قطعی AIS سانچی

آوا مسكن: مركز پژوهش های مجلس در گزارشی اختلال در سیستم راداری و هم عدم واكنش صحیح شناورها به قطعی سیستم AIS را دو عامل احتمالی وقوع حادثه برخورد كشتی سانچی عنوان نمود.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی كه به بررسی جزئیاتی از سانحه نفتكش سانچی و بررسی جنبه های فنی و مالی آن پرداخته، دو سناریو را در مورد علل بروز تصادم محتمل دانسته است.
بر اساس اعلام مركز پژوهش های مجلس، نفتكش سانچی یكی از نفتكش های سوئزمكس شركت نفتكش جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی ماه ۱۳۹۶) در آب های چین شرقی به علت تصادم با كشتی سی.اف. كریستال هنگ كنگ و انفجار غرق شد.
اگرچه این سانحه در ابعاد جغرافیایی، مالی ـ جانی و فنی قابل بررسی است، اما به لحاظ جغرافیایی، آمارهای منتشره نشان داده است منطقه ای كه سانحه مذكور رخ داده است، یكی از پرترددترین و پرریسك ترین مناطق دریانوردی جهان است. به نحوی كه در سال ۲۰۱۶ و دوره زمانی ۲۰۰۷ - ۲۰۱۶ به ترتیب ۴۰ و ۷/۳۲ درصد سوانح دریایی در این منطقه رخ داده است.
بررسی جنبه مالی - جانی هم از آن حكایت می كند كه در این سانحه دریایی، خسارت مالی - جانی حدود۱۱۰ میلیون دلار (۵۰ میلیون دلار بدنه نفتكش و ۶۰ میلیون دلار محموله) و از دست دادن ۳۲ خدمه بوده است. از آنجایی كه نحوه معامله شركت ملی نفت با خریدار محموله (شركت هانوا - توتال) به صورت فوب بوده است، بنابراین شركت ملی نفت می تواند مبلغ مربوط به ارزش محموله را از خریدار دریافت كند.
همچنین، نفتكش سانچی دارای بیمه بدنه و P&I كامل بوده است، بنابراین خسارات مربوط به بدنه كشتی، خدمه و محیط زیست از این محل قابل تأمین است. البته در دریافت خسارت ها احتمالاً مشكلاتی به علت مختلف بودن بیمه گرها و نقل و انتقالات بانكی می تواند تولید شود.
از بُعد فنی، باآنكه تشخیص دلیل دقیق این رخداد با بررسی جعبه سیاه دو كشتی مشخص می شود، ولی با عنایت به شواهد موجود و برخی اطلاعات میدانی می توان دو گزارش مركز پژوهش های مجلس سناریوهای اصلی در مورد این سانحه را شامل اختلال در سیستم ناوبری و راداری دو شناور و یا یكی از شناورها و از كار افتادن سیستم AIS و عدم واكنش درست از سوی دو و یا یكی از شناورها می داند.
متن كامل گزارش مركز پژوهش های مجلس از جزئیات سانحه سانچی را اینجا بخوانید.

1396/11/18
12:40:10
5.0 / 5
4736
تگهای خبر: خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است