چطور می توان از سازمان اکو بیشترین بهره را برد؟

چطور می توان از سازمان اکو بیشترین بهره را برد؟

به گزارش آوا مسکن یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه سازمان اکو تابحال نتوانسته نقش کلیدی در فراهم کردن شرایط توسعه اقتصادی پایدار برای کشورهای عضو و رفع موانع تجاری و غیر تجاری آنها ایفا کند، اظهار داشت: تحقق این امر به شناخت کامل کشورهای عضو از نیازها و ظرفیت های خود و تدوین نقشه راه برای توسعه مبادلات تجاری و غیرتجاری نیاز دارد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در ابتدا با مشارکت سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان بر مبنای معاهده ازمیر و با هدف اعتلای سطح زندگی اقتصادی مردم منطقه در ۱۹۸۴ تاسیس شد و افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان در ۱۹۹۲ به این سازمان ملحق شدند.
همچون اهداف دیگر سازمان گسترش تجارت درون منطقه ای و فرا منطقه ای و همینطور تلاش در جهت ادغام تجارت کشورهای منطقه با تجارت جهانی است که پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و ششمین نشست سران کشورهای ساحلی دریای خزر هفتم آذر ماه به میزبانی ترکمنستان برگزار می گردد.
در این حوزه، وحید شقاقی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: هدف از تشکیل سازمان همکاری اقتصادی، فراهم کردن شرایط توسعه اقتصادی پایدار برای کشورهای عضو و رفع موانع تجاری و غیر تجاری آن هاست تا از این طریق یک همگرایی بین کشورهای عضو در جهت گسترش تجارت درون منطقه ای فراهم گردد. در صورتیکه برای همه پیمان های منقطه ای یک طراحی اصولی شکل بگیرد، این پیمان ها می تواند به افزایش تعاملات درون منطقه ای بین کشورهای عضو منجر شود که تابحال اکو نتوانسته است نقش کلیدی در این حوزه ایفا کند.
وی با اشاره به اینکه اگر هر کشوری در پیمان های تجاری و منطقه ای یک طراحی و شناخت درست از ظرفیت های صادراتی و کالاها و خدماتی کشورهای عضو داشته باشد، می تواند از این پیمان ها بیشترین منفعت را ببرد، اظهار داشت: در کل زمانی پیمان های منطقه ای برای هر کشوری می توانند کارآمد باشند که آن کشور از توسعه کالاها و خدمات صادرات محور خود در درون کشورهای عضو استفاده و نیازهای اقتصاد درونی خویش را هم با تاکید بر اعضای این سازمان و پیمان ها برطرف کند که این امر به یک برنامه مشخص درباره تأمین نیازهای درونی از لحاظ مواد اولیه و نهاده ها از خلال این کشورها و تدوین نقشه راه صادراتی برای کشورهای عضو نیاز دارد که با مرتفع ساختن موانع تجاری و غیرتجاری و شناسایی درست ظرفیت کشورها از قابلیت سازمان اکو به درستی استفاده گردد.
این کارشناس اقتصادی افزود: تابحال از ظرفیت های سازمان اکو بعنوان یک پیمان تجاری جهت استفاده و ارتقای ظرفیت های مختلف کشورهای عضو این سازمان از لحاظ معدنی، انرژی، جمعیتی و... استفاده نشده است که این مورد به یک نقشه راه متناسب با نیازها و ظرفیت های هر کشور نیاز دارد.
منبع:

1400/09/05
21:36:37
5.0 / 5
269
تگهای خبر: توسعه , خدمات , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است