حواشی حقوق ۱۴۰۰

خیال کارکنان راحت کاهش حقوق در کار نیست

خیال کارکنان راحت کاهش حقوق در کار نیست

آوا مسکن: به دنبال انتشار خبرهایی در خصوص اعلام کاهش حقوق کارکنان دولت، سازمان برنامه و بودجه آنرا کذب اعلام نموده است، ولی در هر حال هزینه های سنگین در پرداخت حقوق و دستمزد و منابعی که پایدار و قابل تحقق نیست از چالش های پیش روی دولت در نیمه دوم امسال خواهد بود.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، بتازگی مطالبی در مورد کاهش حقوق کارمندان و کارکنان دولت در بعضی از شبکه های اجتماعی به نقل از میرکاظمی-رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور -منتشر شد ولی این سازمان بر کذب بودن چنین موضوعی تاکید کرده است.
سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده است که اصلاحات ساختاری و افزایش راندمان با اتکا به نیروهای توانمند کشور همچون کارکنان دولت همچون برنامه هایی است که این سازمان در قالب برنامه و همین طور بودجه سال آینده با جدیت آنرا دنبال می کند.
هزینه چند برابری حقوق و منابع تضمین نشده
اما حواشی حقوق در حالی مطرح می شود که در بودجه سال جاری افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان تا ۲۵ درصد پیش بینی و قرار شد که دریافتی های بالای ۱۰ میلیون تومان مشمول این ۲۵ درصد نشده و فقط به میزان ثابت دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش حقوق داشته باشند.
این در حالیست که هزینه های جاری دولت بطور قابل توجهی در بودجه امسال افزایش داشت؛ بطوریکه در لایحه پیشنهادی دولت تا دو برابر رشد داشته و به ۶۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده بود ولی در نهایت با مصوبه مجلس در قانون بودجه هزینه های جاری که عمده آنرا پرداخت حقوق در برمی گیرد به بالای ۹۱۸ هزار میلیارد تومان رسید.
افزایش تند هزینه های جاری در حالی صورت گرفته که در سوی دیگر منابع پایدار و تضمین شده ای در بودجه پیش بینی نشده بود و باعث شده دولت امسال نیمی از هزینه های خودرا از محل استفراض از بانک مرکزی و فروش اوراق تامین کند که منابع ناپایدار و عامل افزایش تورم است.
در همین رابطه بتازگی - رییس سازمان برنامه و بودجه - در اظهاراتش نسبت به نحوه بودجه ریزی و افزایش قابل توجه هزینه ها انتقاد کرده و گفته بود که مگر چه اتفاقی در وضعیت اقتصادی رخ داده بوده که چنین افزایش مصارف و هزینه و از طرفی دیگر پیش بینی منابع در بودجه امسال گنجانده شده است؟
وی البته نقدی هم بر نحوه اقدام دولت برای همسان سازی و پرداخت فوق العاده ها در حقوق خصوصاً حقوق فرهنگیان داشت که در مواردی خارج از چارچوب و منابع بوده است و گفته بود که برخی اقدامات و هزینه تراشی در ایام پایانی دولت گذشته اخلاقی نبوده است.
میرکاظمی که وعده ترمیم وضعیت بودجه در سالهای بعد را داده است اعلام نموده که چند ماه باقی مانده سال جاری باتوجه به وضع موجود بودجه را بصورت انقباضی و با کنترل هزینه ها پیش خواهد برد و احیانا اصلاحیه یا متمم ارائه نمی گردد مگر در صورت ضرورت.
منبع:

1400/06/12
17:31:42
5.0 / 5
193
تگهای خبر: ساخت , سازمان , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است