در گفت وگو با آوا مسكن مطرح شد

ایده ای برای مقرون به صرفه بودن برق حاصل از انرژی خورشیدی

ایده ای برای مقرون به صرفه بودن برق حاصل از انرژی خورشیدی

به گزارش آوا مسکن عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران ایده ساخت پنل های خورشیدی غیر سیلیکونی را برای مقرون به صرفه بودن برق تجدیدپذیر حاصل از انرژی خورشیدی پیشنهاد کرد و اظهار داشت: اگر الان ساخت سیلیکون و ویفر سیلیکون برای سلول های خورشیدی در کشور به صرفه نیست، اما می توانیم تکنولوژی و دانش فنی آنرا داشته باشیم.


دکتر فاطمه راضی در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اینکه ایران نباید از تکنولوژی ساخت پنل های سیلیکونی خورشیدی دور باشد، اظهار نمود: اکنون دنیا در زمینه انرژی های تجدیدپذیر به حد اشباع رسیده است و ورود ما در این زمان دیرهنگام است، اما در عین حال نباید از این مساله غافل شد.
متخصص انرژی های تجدیدپذیر اضافه کرد: همیشه در تهیه سلول های خورشیدی سیلیکونی موضوعات زیست محیطی و آب مطرح است.
وی توضیح داد: در همه صنایع، مفهومی به اسم Cycle Assessment Life به مفهوم ارزیابی چرخه عمر هر چیزی مطرح است، بدین معنا که هر محصولی از لحظه استخراج از معدن تا لحظه نابودی چقدر آب و انرژی، مصرف و یا CO۲ منتشر می کند (آلودگی زیست محیطی) و آیا این میزان هزینه یا بیشتر از آن در طول مدت عمر استفاده از محصول حاصل می شود یا خیر؟
دکتر راضی با اشاره به اینکه در سلول های خورشیدی هم همیشه این مساله مطرح است که برای استخراج سیلیس چقدر انرژی، صرف و چه میزان CO۲ منتشر می شود؟ اضافه کرد: در LCA ردپای آب و کربن را مد نظر قرار می دهند، به عبارتی دو نکته زیست محیطی است که البته این مساله در کشورهای کم آبی چون ایران اهمیت بیشتری پیدا می کند که در سلول های خورشیدی سیلیکونی میزان آب و انرژی مصرفی بیش از انرژی تولیدی سلول های خورشیدی در طول عمر مفید ۲۰ ساله شان است.
وی با اشاره به اینکه سلول های خورشیدی سیلیکونی از نظر رصد علمی و منحنی S به اشباع رسیده است، در ادامه اشاره کرد: اما بشر می تواند با بهره گیری از ایده های خلاقانه خود مشکلات را برطرف کند، بعنوان مثال یکی از این مشکلات استفاده از سیلیکون است که می توان با تدابیری میزان راندمان و بازدهی را افزایش داد.
ساخت سلول های خورشیدی ارزانقیمت بر پایه نانوفناوری سفارش یک متخصص
این متخصص انرژی های تجدیدپذیر استفاده از تکنولوژی دیگری غیر از سیلیکون را از دیگر راهکارهای غیر هزینه بر بودن ساخت این سلول های خورشیدی برشمرد و اضافه کرد: هم اکنون سیلیکون تجاری و پرمصرف شده است و حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد بازار در دست سلول های سیلیکونی خورشیدی است، اما در عین حال انواع دیگری از این پنل های خورشیدی با قیمت ارزان تر وجود دارد که به تکنولوژی های پیچیده و پیشرفته نیازی ندارد و بر پایه نانوفناوری بنا شده، به ویژه اینکه کشور در زمینه نانو پیشروست.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در سلول های خورشیدی غیر سیلیکونی می توان از نوآوری های دیگری هم بهره برد چون هنوز در آن موارد در منحنی S علم به حد اشباع نرسیده ایم، اظهار داشت: اما همه این چاره ها منوط به آنست که سیاستگذاران و نخبگان کشور برای ورود به آن متقاعد شوند.
دکتر راضی با اظهار تأسف از اینکه هنوز پرداختن به مبحث انرژی های تجدیدپذیر در بین سیاستگذاران کشورمان یک سرگرمی است، اضافه کرد: شاید بیشتر مخالفت ها جهت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کشور موضوعات اقتصادیست که قسمتی از آن ناشی از قیمت پایین انرژی در کشور است.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران تصریح کرد: حتی در صورت هزینه بر بودن تولید برق تجدیدپذیر ما باید صاحب این تکنولوژی و دانش فنی باشیم تا چنانچه بدلایل مختلف مجبور شدیم از منابع فسیلی استفاده نکنیم، بتوانیم از این فنآوری ها استفاده بهینه ای داشته باشیم.
ایشان سپس توضیح داد: کسانی که پرداختن به مبحث انرژی های تجدیدپذیر را نوعی سرگرمی قلمداد می کنند، توجیهشان آنست که نباید در دام این انرژی‎ ها بیفتیم و باید در اولین مرحله داشته هایمان را بهبود بخشیم که البته حرف اشتباهی نیست.
تأکید بر لزوم حفظ توأمان داشته های موجود و ورود به انرژی های تجدیدپذیر
دکتر راضی با اعتقاد به اینکه این دو کار(حفظ داشته ها و ورود به انرژی های تجدیدپذیر) باید هم زمان و توأمان صورت گیرد، اظهار داشت: اکنون در کشور بخش عمده انرژی برق از نیروگاه های حرارتی با سوخت های فسیلی نظیر گاز، مازوت و یا نفت تامین می شود که میزان بازدهی آنها به سبب دستگاه های فرسوده و... کمتر از ۳۰ درصد است و یا میزان اتلاف در سیستم توزیع برق ایران بیش از آن مقداری است که در کشورهای پیشرو وجود دارد. اما با اصلاح تجهیزات موجود می توان ظرفیت تولید برق را افزایش و اتلاف را کم کرد. همین طور با بهینه سازی مصرف در بخش های مختلف می توان تا حد قابل قبولی کمبود تولید برق نسبت به مصرف را جبران کرد.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه با اصلاح وضع موجود حتی می توان میزان ورود CO۲ و گازهای گلخانه ای به جو زمین را کم کرد، اضافه کرد: هم چنین می توان با اصلاح نیروگاه ها و قرار دادن فیلتر در جهت بهبود وضعیت گازهای گلخانه ای تلاش کرد، بدین ترتیب انرژی برق با میزان هزینه کمتری (هزینه زیست محیطی) حاصل می شود.
وی با تاکید مجدد بر اینکه باید بر سرمایه های موجود متمرکز شد و در این جهت معایب را اصلاح کرد، اشاره کرد: اکنون در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و انرژی خورشیدی حتی واردکننده تکنولوژی هم نیستیم، بلکه خریدار تجهیزات(سلول های خورشیدی) هستیم.
ایران جزو ۱۵ کشور برتر در عرصه تولید علم و جزو ۴ کشور نخست دنیا در زمینه نانو
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که آیا ورود به دانش فنی انرژی خورشیدی در کشور صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟ اضافه کرد: ایران در دنیا جزو ۱۵ کشور برتر در عرصه تولید علم و جزو ۴ کشور نخست دنیا در زمینه نانو است و علت این پیشرفت در زمینه نانو ورود سریع ایران و در زمان شکل گیری این علم در دنیا بوده است.
دکتر راضی با اشاره به اینکه در رصد علمی بحثی تحت عنوان منحنی S علمی وجود دارد، اظهار داشت: این بدان معناست که مراحل رشد هر تکنولوژی منحنی شبیه به S دارد و باید توجه کرد علم در کجای این منحنی قرار دارد؟ آیا در مرحله رشد نمایی است یا درحال ثابت شدن و آرامش هستند.
وی ادامه داد: در زمینه نانو ایران در مرحله رشد نمایی وارد این علم شد، چون در آن زمان این دیدگاه در سیاستمداران وجود داشت که وارد علمی نوآورانه شویم.
وی با اشاره به اینکه در سالهای ۷۹ و ۸۰ سرمایه های عظیمی بصورت اعطای وام های بلاعوض به اساتید برای تجهیز آزمایشگاه ها هزینه شد، اشاره کرد: چونکه در آن زمان عزم نخبگان علمی و سیاستمداران بر آن بود که در علم نانو وارد شویم، اما در مقابل در میکروالکترونیک با وجود اساتید برجسته بموقع وارد نشده ایم.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه فناوری های "های تک" در انرژی های تجدیدپذیر در گذشته تنها در اختیار ۴ تا ۵ کشور بوده است، اظهار داشت: اما برخی کشورها نظیر هند و چین با دور زدن فناوری به هر طریقی به این فناوری های برتر دست یافته اند، این در حالیست که ما همچنان مصرف کننده محصولات هندی و چینی هستیم که کیفیت آن با دیگر کشورهای پیشرو در این عرصه برابری نمی کند.
قیمت تمام شده ساخت کارخانجات ویفرهای سیلیکونی بسیار بالاتر از واردات سلول های خورشیدی به کشور
دکتر راضی با اشاره به اینکه با وجود این، کشورهای هند و چین زمینه ایجاد این فناوری های "های تک" را در کشورشان ایجاد کرده اند، اضافه کرد: اساس سلول های خورشیدی ویفرهای سیلیکونی است و باتوجه به هزینه های موجود صرفه اقتصادی ندارد که دانش فنی تولید آنرا وارد کشور نماییم.
ایشان سپس توضیح داد: با فرض اینکه ویفرهای سیلیکونی در کشور به مرحله ساخت و تولید رسیده است، باید همه مراحل ساخت و راه اندازی کارخانه طی شود که قیمت تمام شده آن شاید حدود چندین برابر آن چیزی باشد که سلول های خورشیدی را وارد می نماییم.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه علت مقرون به صرفه بودن این محصولات و راه اندازی کارخانجات چند ملیتی در چین، وجود کارگران ارزان است، اظهار داشت: این مساله باعث شده است که همه کشورها همچون ژاپن کارخانجات خودرا در چین راه اندازی کنند که از فواید آن برای چینی ها انتقال تکنولوژی به این کشور و به کار گرفته شدن کارگران چینی است.
استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در عربستان سعودی با هدف جلب توریست
دکتر راضی با تاکید مجدد بر اینکه علاوه بر حفظ داشته ها، باید به دانش فنی انرژی های تجدیدپذیر هم دست پیدا نماییم، اضافه کرد: بعنوان مثال عربستان سعودی همچون کشورهایی با ذخایر غنی نفتی در دنیا است، اما در عین حال به بحث انرژی های تجدیدپذیر ورود کرده است که یکی از دلیلهای ورود آنها به این حوزه فان و یا سرگرمی است، با صرف هزینه فراوان تعدادی متخصصان خارجی تکنولوژی و تجهیزات را وارد و نصب کرده اند که هدف از آن جلب گردشگر و توریست است.
وی با اشاره به اینکه کشور امارات متحده عربی هم با هدف جذب گردشگر و توریست در این عرصه سرمایه گزاری نموده است، اظهار داشت: این کشور به دنبال ایجاد جزیره ای سبز است؛ بدین جهت ناگزیر از انتقال خاک هستند (جزایر این کشور نظیر جزیره کیش همچون جزایر مرجانی و فاقد خاک است)، سپس می کوشند به کمک فناوری "های تک" این جزیره را به جزیره سبز تبدیل کنند تا با جذب گردشگر، محلی برای کسب درآمد برایشان محسوب شود.
استفاده عربستان سعودی از انرژی های خورشیدی در آب شیرین کن ها
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه عربستان سعودی در آب شیرین کن ها از انرژی خورشیدی استفاده می نماید، اضافه کرد: از کاربردهای مهم انرژی خورشیدی در مبحث آب شیرین کن هاست که بدین ترتیب آب شور دریا را به آب آشامیدنی تبدیل می کنند.
دکتر راضی قسمتی از رسالت دانشگاهیان را متقاعد کردن سیاستمداران برای دستیابی به دانش فنی و تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر به شرط شنیده شدن دانست و اشاره کرد: یکی از اشکالات موجود سلب مسئولیت دانشگاهیان از این مساله به جهت خودکم بینی ناشی از شنیده نشدن حرف هایشان است و دیگری کاهش ریسک پذیری سیاستمداران برای ورود به حوزه های نوین است، در صورتیکه نخبگان دانشگاهی باید منطبق با خواسته های جامعه عمل و به این بحث ورود کنند.
وی از دیگر مشکلات را قوانین موجود برای ارتقاء رتبه علمی اساتید دانشگاه برشمرد و اضافه کرد: برای ارتقاء علمی اساتید به تعداد مقالات پخش شده، چاپ کتاب و تعداد دانشجوی فارغ التحصیل توجه می شود و حل یک مشکل صنعتی ازطریق یک استاد دانشگاه امتیازی برای وی محسوب نمی گردد، پس به سراغ آن هم نمی رود.
تأکید بر لزوم منظور کردن امتیاز در ارتقای علمی اساتید در صورت حل مشکل صنعتی
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اما مسئولان هم چنان شعار حفظ ارتباط میان دانشگاه و صنعت را سر می دهند، اظهار داشت: زمانی شاهد وقوع این اتفاق مبارک خواهیم بود که مبنای ارتقاء علمی اساتید حل مشکلات صنعت و داخل کشور باشد.
دکتر راضی توضیح داد: از شروط چاپ مقاله در ژورنال های معتبر علمی دنیا حل یک مشکل جهانی است، بدین جهت وقتی در چاپ مقاله Case Study مطرح می شود خصوصاً درباب ایران آن مقاله به آسانی کنار گذاشته می شود، چون معتقدند هیچ نوآوری در آن وجود ندارد، پس ارتقایی هم شامل حال آن استاد نمی گردد.
وی افزود: از طرفی صنعت هم به جامعه دانشگاهی اعتمادی ندارد، چون معتقد می باشد دانشگاه در پی کسب درآمد از صنعت است و مشکلی را حل نمی نماید. از طرف دیگر دانش دانشگاهی هم متفاوت از دانش صنعت و دانش موجود در کارخانجات است، بدین جهت باید مشکلات آموزش بصورت پایه ای برطرف شود.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه آموزش ها در آموزش و پرورش عمدتا تئوریک و فاقد آموزش های عملی و مهارتی است، اشاره کرد: این وضعیت در دانشگاه ها نامناسب تر است و واحدهای کارآموزی دانشجویان به درستی گذرانده نمی گردد که همگی از نقایص سیستم آموزشی کشور است.
دکتر راضی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه از انقلاب صنعتی به بعد منابع فسیلی عملاً منبع انرژی در جهان محسوب شدند، اظهار داشت: اما اکنون این منابع فسیلی به تدریج رو به پایان هستند و مباحث سیاسی هم در این خصوص بی تأثیر نیست.
وی با اشاره به بحران های سالهای ۱۹۷۸ و نوسان قیمت در آن سال ها، اضافه کرد: با این بحران مشخص شد که نمی توان تنها برمبنای منابع سوخت فسیلی برنامه ریزی کرد، باید به دنبال منابع انرژی با امنیت بالا از نظر سیاستگذاری و پایداری بود که در نهایت دانشمندان به این نتیجه رسیدند که نباید در سبد انرژی یک کشور تنها یک منبع انرژی گذاشته شود.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بحث موجود درباره انرژی های تجدیدپذیر از سال ها قبل از منابع فسیلی عنوان شد، اشاره کرد: وجود آسیاب های بادی در چند هزار سال قبل از میلاد مسیح نشان میدهد که در آن دوران از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می شده است.
آشنایی بشر با انرژی های بادی و خورشیدی بعنوان اولین منابع انرژی های تجدیدپذیر
دکتر راضی اشاره کرد: اما همیشه در دنیا سوخت های فسیلی به سبب راحتی، سهل الوصول بودن و قیمت مناسب بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند و دانشمندان با گذشت زمان و شرایط قیمت و سیاستگذاری و وجود مباحثی چون موضوعات زیست محیطی و افزایش دمای زمین و در پی آن تغییرات اقلیمی و آب و هوایی بر آن شدند که جهان به سمت کاهش مصرف سوخت های فسیلی و استفاده از دیگر منابع انرژی حرکت نماید.
وی باد و خورشید را از اولین منابع انرژی های تجدیدپذیر دانست که بشر با آنها آشنایی داشت، اشاره کرد: از نظر علمی و تکنولوژی انرژی خورشیدی بعد از بادی و با گرم شدن کره زمین در دنیا عنوان شد و با مطالبی چون مباحث اپتیک، آیینه ها، متمرکزکننده ها و اجاق های خورشیدی مورد توجه بیشتر قرار گرفت.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران اضافه کرد: در اواخر قرن ۱۹ با کشف مواد نیمه رسانا بحث سلول های خورشیدی و سولار سل ها مطرح شدند، اما مجدداً به سبب وجود مباحث سوخت های فسیلی انرژی خورشید برجسته نشد.
دکتر راضی با اشاره به اینکه با طرح شدن مشکلات سوخت های فسیلی، انرژی خورشیدی بعنوان منبع تولید انرژی الکتریکی و پاک ترین انرژی ها عنوان شد، افزود: در دنیای امروز حرف اول را در سرمایش و گرمایش، خودرو های برقی و... انرژی الکتریکی می زند؛ بدین جهت دانشمندان به سلول های خورشیدی فتوولتاییک برای تبدیل تابش خورشید به الکتریسیته روی آوردند.
آلمان به دنبال حذف انرژی هسته ای و جایگزینی انرژی خورشیدی در بازه زمانی طولانی
وی با اشاره به اینکه رشد انرژی خورشیدی از زمان آغاز و تا به امروز ادامه دارد، اظهار داشت: حتی کشورهای اروپایی که فاقد منابع فسیلی و همیشه واردکننده انرژی از این منابع هستند، به فکر تغییر تامین منابع انرژی از فسیلی به هسته ای و اتمی افتادند که ضمن تامین نیاز روزانه این انرژی ها امنیت بالایی هم داشتند، تنها مشکل تهیه اورانیوم بود که از کشورهای تحت استعمارشان تامین می شد، اما بتدریج این منابع انرژی هم پس از داستان فوکوشیمای ژاپن و چرنوبیل روسیه به مشکلاتی همچون امنیت مبتلا شد.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران اشاره کرد: آلمان همچون کشورهای پیشرو در تکنولوژی به دنبال حذف انرژی هسته ای و جایگزینی انرژی خورشیدی در بازه زمانی طولانی بود، در صورتیکه آلمان کشور آفتابی نیست، اما امروز جزو کشورهای پیشرو در استفاده از انرژی های خورشیدی و بادی است.
دکتر راضی با اشاره به اینکه مقرر شده بود آلمان تا سال ۲۰۲۱ همه نیروگاه های هسته ای خودرا تعطیل کند، اضافه کرد: اما در مقابل باید انرژی خورشیدی و بادی جایگزین می شد.
وی با اشاره به اینکه چین با تأسیس نیروگاه های عظیم خورشیدی در حد تراوات ساعت انرژی الکتریکی در طول سال تولید می کند، افزود: چونکه چین به دنبال امنیت انرژی، پایداری منابع انرژی و در اختیار داشتن سیاستگذاری منابع انرژی بود تا تعیین قیمت توسط دیگران انجام نشود.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، میزان تولید برق جهانی را چند ده هزار تراوات ساعت در سال دانست و اظهار داشت: این در حالیست که با تبدیل تابش نور خورشید به الکتریسیته می توان چندین برابر این میزان نیاز را تامین کرد، اما واقعیت این است که به علل مختلف همچون چگالی پایین این انرژی و بازدهی نه چندان مناسب سیستم های تبدیل انرژی یعنی سلول های خورشیدی، باوجود همه پیشرفت های جهانی تنها ۳ درصد از این مقدار بوسیله سیستم های فتوولتائیک تامین می شود.
دکتر راضی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در بحث حرارتی را هم حائز اهمیت برشمرد و اضافه کرد: انرژی خورشیدی می تواند منبع خوبی برای تامین انرژی حرارتی باشد، هم چنین انرژی تجدیدپذیر دیگری تحت عنوان زمین گرمایی وجود دارد که از گرمای درون زمین استفاده می شود.
وی زیست توده ها یا انرژی های زیستی را از دیگر منابع انرژی های تجدیدپذیر دانست و اشاره کرد: با سوزاندن منابع زیستی و استفاده از حرارت آن برق تولید می شود، دقیقاً مشابه آنچه که در نیروگاه های حرارتی در کشور رخ می دهد، یعنی با سوزاندن گاز در نیروگاه ها الکتریسیته تولید می شود. یا می توان توان حرارتی حاصل از انرژی زمین گرمایی را جایگزین تولید حرارت با کمک الکتریسیته کرد.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، مهم ترین حامل انرژی را جریان الکتریسیته دانست و اظهار داشت: ایران در زمینه انرژی های تجدیدپذیر به خوبی وارد نشده، شاید به سبب منابع سوخت فسیلی ارزان دردسترس است و یا اینکه هنوز با مشکلات کشورهای غربی و اروپایی مواجه نشده است.
دکتر راضی با اشاره به اینکه بحث زیست محیطی همچون آلودگی هوا در همه جای دنیا مطرح است، اظهار داشت: قسمتی از آلودگی هوا متأثر از سوخت های فسیلی است، چون سوخت‎های فسیلی کیفیت مناسبی ندارند و حتی سوخت باکیفیت ترین آنها به آلودگی هوا منجر می شود.
آغاز پدیده گرمایش زمین براثر وجود CO۲ ناشی از سوخت های فسیلی
وی بحث دیگر در رابطه با سوخت های فسیلی و مطرح در دنیا را مبحث گرمایش زمین برشمرد و اضافه کرد: دانشمندان علت اصلی گرمایش زمین را وجود CO۲ و علت باران های اسیدی را وجود اکسیدهای گوگرد و کربن در هوا می دانند که همه آنها از سوخت های فسیلی منشعب می شوند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اشاره کرد: اما دانشمندان براین باورند که CO۲ بر روی گرمایش زمین تأثیر مستقیمی می گذارد و از آنجایی که ایران کشوری با آب و هوای گرم و خشک است، کمتر از کشورهای اروپایی واقع در مناطق سردسیر متوجه پدیده گرمایش زمین شده است.
بروز خشکسالی های وسیع از عوارض گرمایش زمین
دکتر راضی پدیده خشکسالی را همچون عوارض گرمایش زمین دانست و اشاره کرد: البته درباره علت وقوع آن باید بررسی های علمی دقیقی صورت گیرد تا دریابیم سهم آلودگی سوخت های فسیلی در این مساله (گرمایش زمین و تغییر اقلیم) تا چه میزان است.
وی با اشاره به ایجاد گازهای گلخانه ای و تأثیر آن در حل شدن لایه ازن(O۳) اظهار داشت: ازن ترکیب خاصی از اکسیژن است، اکسیژن عادی O۲ و ازن با یک پیوند خاص غیرپایدار O۳ است که در وضعیت جوی پایدار می ماند، اما این ترکیب خاص از اکسیژن در سطح زمین بتدریج از میان می رود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یک لایه از اتمسفر زمین را ازن تشکیل می دهد، اضافه کرد: پایداری ازن با انتشار گازهای گلخانه ای در جو از میان می رود و بدین ترتیب این ترکیب خاص از اکسیژن، تجزیه و سپس حفره های خالی از ازن در اتمسفر ایجاد می شود.
دکتر راضی با اشاره به اینکه نقش ازن در جو جذب اشعه UV(اشعه خطرناک نور خورشید) است، افزود: بدین ترتیب با وجود ازن در لایه اتمسفر تابشی که به زمین می رسد، تابش امنی خواهد بود، اما با تغییر غلظت و ضخامت لایه ازن این میزان تابش تغییر می کند.
ترمیم سوراخ لایه ازن و تعهدنامه پاریس
وی با اشاره به اینکه جهان برای ترمیم سوراخ لایه ازن تمهیدات خاصی اندیشیده است، اشاره کرد: مشکل پدیدآمده از سوخت های فسیلی ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال طول کشید تا خودرا نشان بدهد، اما از بین بردن تأثیرات گازهای گلخانه ای به فرصت بیشتری نیاز دارد که در این زمینه دنیا به تعهداتش عمل نکرده است که از آن جمله تعهدنامه پاریس است.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه ایران یکی از امضاءکنندگان این تعهدنامه است، اضافه کرد: به باعث این تعهدنامه روند افزایش دمای زمین باید تغییر کرده و از شیب آن کاسته شود.
دکتر راضی اظهار داشت: یکی از راه های کاهش شیب افزایش حرارت زمین جایگزینی انرژی های تجدیدپذیر است تا میزان CO۲ کمتری وارد جو شود که برای رسیدن به آن ناگزیر از استفاده کمتر از سوخت های فسیلی یا استفاده از فیلتر در نیروگاه های سوخت و... هستیم.
وی با اشاره به اینکه بحث انرژی موضوعی دینامیک و پویا است، اشاره کرد: هر سال مصرف برق افزایش می یابد، برای جبران این افزایش باید در عین اینکه نیروگاه بیشتری اضافه نماییم، از انرژی های تجدیدپذیر هم استفاده گردد.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه باید کارآیی و بازده نیروگاه های سوخت فسیلی هم افزایش یابد، اظهار داشت: همه این چاره ها باید در کنار هم گذاشته شود حال آن که دنیا همچنان به آن عمل نکرده است.
دکتر راضی اضافه کرد: چین با وجود نیروگاه های خورشیدی فراوان هنوز به سبب مصرف ذغال سنگ به شدت گازهای گلخانه ای متصاعد می کند، چون هنوز نتوانسته است به تعهدات پاریس برسد.
ارزان قیمت بودن سوخت های فسیلی از موانع جایگزینی انرژی های تجدیدپذیر در کشور
وی اشاره کرد: در جایگزینی انرژی های تجدیدپذیر مسائل اقتصادی حائز اهمیت می باشد، اکنون خدمات انرژی با قیمت واقعی ارائه نمی گردد و دولت بابت آن سوبسید پرداخت می کند.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران درباره انرژی تجدیدپذیر خورشیدی اظهار داشت: در این خصوص با نصب پنل های خورشیدی دولت برق تولیدی را چند برابر قیمت برق تولیدی از شبکه می خرد، این موردی بود که درباب برق تجدیدپذیر بصورت فورس ماژور انجام شد و پاسخ هم داد.
دکتر راضی اضافه کرد: اما از آن بهتر برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان در زمینه انرژی های تجدیدپذیر همچون خورشیدی است؛ برمبنای قوانین مصوب قیمت برق تجدیدپذیر هر سال اعلام می شود، اما امسال قیمت خرید برق تجدیدپذیر کمتر از پارینه بود و دولت میزان برق کمتری را خریداری کرد.
تأکید بر لزوم ورود دانشگاهیان تأثیرگذار در زمینه سیاستگذاری انرژی های تجدیدپذیر
وی تصریح کرد: برای حل این مشکل باید از دانشگاهیان تأثیرگذار در زمینه سیاستگذاری استفاده شود، چون هنوز در کشور معتقدند پرداختن به انرژی تجدیدپذیر نوعی سرگرمی است اما مبحث اصلی بحث اقتصادیست. هزینه بالای تولید برق تجدیدپذیر، قیمت پایین انرژی در کشور و... همه از مواردی است که مسئولان رغبتی به استفاده از برق تجدیدپذیر ندارند.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران اشاره کرد: اما به اعتقاد من بعنوان یک فرد دانشگاهی باید فناوری آن در کشور وجود داشته باشد.
منبع:

1400/05/02
12:01:49
5.0 / 5
210
تگهای خبر: آرامش , آموزشی , اثر , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است