حریری:

بمحض لغو تحریم ها، تجارت با چین دو برابر می شود

بمحض لغو تحریم ها، تجارت با چین دو برابر می شود

آوا مسکن: رییس اتاق تجاری ایران و چین می گوید در صورت نهایی شدن مذاکرات برای کنار رفتن تحریم ها، میزان مبادلات تجاری دو کشور در کوتاه ترین زمان دو برابر خواهد شد.


مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد چین همانطور که بزرگترین صادرکننده جهان محسوب می شود، همزمان بزرگ ترین واردکننده نیز بشمار می رود و این کشور در طول سال بخش مهمی از نیازهای خود از حوزه انرژی گرفته تا مواد اولیه و حتی مواد غذایی را وارد میکند. بخش مهمی از این نیاز وارداتی بوسیله کشورهای آ س آن، اتحادیه اروپا و آمریکا تامین می شود. برای مثال بخش مهمی از گوشت و غلات مورد نیاز چین بوسیله آمریکا وارد می شود.
وی درباره وضعیت مبادلات تجاری چین در منطقه خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس نیز توضیح داد: هرچند در سالهای نه چندان دور چین فقط یک واردکننده نفت و فراورده های نفتی به شمار می رفت اما باتوجه به سرعت گرفتن پروسه توسعه اقتصادی در این کشور، میزان تقاضای چین برای نفت چند برابر شده است و بخشی مهمی از این نیاز بوسیله کشورهای منطقه خاورمیانه تامین می شود. عربستان سعودی و عراق که بخش مهمی از صادراتشان به نفت و فراورده های نفتی ارتباط دارد، قسمتی از تامین کنندگان نفت چین در سالهای اخیر بوده اند.
رییس اتاق ایران و چین در پاسخ به این پرسش که چرا دیگر ایران در میان تامین کنندگان نفت چین و شرکای اصلی تجاری این کشور در منطقه تعریف نمی گردد، اظهار داشت: ما در سال ۲۰۱۵، با تجارت مشترک بیش از ۵۱ میلیارد دلار شریک اصلی تجاری چین در منطقه بودیم و در این آمار بیش از ۶۰ درصد سهم صادرات ایران و مابقی مربوط به واردات بود و بدین جهت حتی تراز تجاری ما با چین نیز همیشه مثبت بود اما از همان سال، تحت تاثیر تحریم های اقتصادی ایران آمار تجاری خودرا از دست داد و امروز دیگر شریک اصلی تجاری چین در منطقه به شمار نمی رویم.
حریری افزود: اصلی ترین رقیب تجاری ما در منطقه در تعامل با چین، عربستان سعودی است. کشورهایی مانند عراق، قطر و کویت نیز در این عرصه مطرح هستند. بغیر از آن، آمارهای تجاری چین و ترکیه، افت و خیزهای خاص خودرا داشته و ماجرا در پاکستان نیز متفاوت می باشد. مانند سند چشم انداز ۲۵ ساله که مدتی پیش میان ایران و چین به امضا رسید، چنین برنامه ای میان چین و پاکستان نیز وجود دارد که به مرحله قرارداد و سرمایه گذاری کلان چین در پروژه های کلان پاکستان رسیده و کار ادامه دارد.
وی با اعلان اینکه افزایش باردیگر تجارت مشترک میان دو کشور، منوط به لغو یا کنار رفتن تحریم ها خواهد بود، توضیح داد: هرچند در سه سال قبل از رییس جمهوری گرفته تا وزرای خارجه و تجاری چین رسما تاکید کرده اند که تحریم های ترامپ را به رسمیت نمی شناسند اما به هر حال شرکت های چینی در زمینه های مختلف امکان ارتباط با آمریکا چه در بازار خرید و فروش و چه در بورس و سایر نقاط را دارند و بدین جهت ریسک ورود گسترده به ایران را نمی پذیرند. با این وجود بمحض کنار رفتن تحریم ها، چین بار دیگر نفت ایران را خواهد خرید و وقتی به دست ما نیز ارز برسد، امکان افزایش واردات خواهیم داشت و بدین جهت می توان انتظار داشت که در کوتاه مدت این تجارت مشترک فعلی، دو برابر شود.
به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، آمارهای تجاری ایران نشان میدهد که چین همچنان اصلی ترین واردکننده کالا از ایران بوده و در بین صادرکنندگان نیز بعد از امارات متحده عربی در رده دوم قرار دارد.
با این وجود بررسی آمار پنج ماهه واردات چین نشان میدهد که ایران در رتبه ۵۰ صادرکنندگان به این کشور قرار دارد و در منطقه نیز پایین تر از عراق و عربستان و امارات است.
چین در گذشته یکی از مشتریان اصلی نفت ایران بود و پیش بینی می شود در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام، بار دیگر این کشور نفت ایران را به سبد مصرفی خود بازگرداند.
منبع:

1400/04/24
11:56:13
5.0 / 5
212
تگهای خبر: توسعه , خرید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است