مقام مسئول ؛

مشكل كمبود كامیون حمل كالای اساسی در بندر امام حل شد

مشكل كمبود كامیون حمل كالای اساسی در بندر امام حل شد

آوا مسکن: معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از فراخوان این سازمان و پاسخ مثبت 1700 کامیوندار به این فراخوان برای حمل کالای اساسی از بندر امام خمینی (ره) آگاهی داد.بابک طالبی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره مشکلات حمل کالاهای اساسی و کمبود ناوگان اظهار نمود: باتوجه به اهمیت موضوع، معاون وزیر کشور نیز در ایام اخیر بازدیدی از بندر امام خمینی (ره) داشت و بر لزوم تسریع انتقال و حمل کالاهای اساسی تاکید کرد.
وی اضافه کرد: ما نیز در سازمان راهداری، مشکلات را از نزدیک رصد می کنیم؛ این در حالیست که در دو ماهه ابتدایی امسال (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰) حدود ۸۰ میلیون تن بار جابه جا کرده ایم که با وجود مشکلات کرونائی، بیش از ۱۳ درصد رشد نسبت به زمان مشابه سال قبل داشته ایم.
حمل ۸۰ میلیون تن کالا در ۲ ماهه ۱۴۰۰/ ‬ ۳ میلیون تن کالای اساسی
وی اضافه کرد: از این ۸۰ میلیون تن قدری بیش از ۳ میلیون تن آن کالاهای اساسی است که طبیعتاً سهم آنچنانی ندارد و تامین ناوگان مورد نیاز، مشکل چندانی برای سازمان راهداری ندارد؛ از همین مشکلات کمبود حمل ناوگان کالاهای اساسی در سازمان راهداری بررسی و احصا شده است.
فراخوان گسیل کامیون به بندر امام دادیم؛ ۳ روزه ۱۷۰ کامیون آمد
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: در ۲ روز ابتدایی خرداد ماه فراخوان حضور ناوگان در بندر امام خمینی (ره) برای حمل کالاهای اساسی داده ایم که درنتیجه در روز ۳ خرداد تا ۱۷۰۰ دستگاه کامیون به این بندر منتقل شد و تا چند روز آینده این عدد به بالای ۲ هزار دستگاه می رسد.
گمرک باسکول های خراب شده را سریع تر تعمیر کند
طالبی تصریح کرد: سازمان راهداری و تامین ناوگان حمل کالاهای اساسی در جاده های کشور، تنها یک ضلع از چند ضلعی تامین کالاهای اساسی شهروندان است که تازه آن هم متأثر از سیاست های سایر دستگاه هاست در ایام اخیر با رئیس کل گمرک هماهنگ کردیم تا با توجه به این که برخی از باسکول های بندر امام خمینی (ره) به دلیلهای نقص فنی از مدار خارج شده بودند، هر چه سریع تر تعمیر و وارد مدار شوند این مساله به شدت به معطلی کامیون ها در محوطه بندر امام (ره) دامن زده است.
وی با اشاره به هماهنگ کردن سازمان بنادر با اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان تا معطلی رانندگان در داخل محوطه های بندری کم شود، اظهار داشت: در این صورت رغبت کامیون داران برای حمل کالاهای اساسی از انبارهای بندر امام (ره) بیشتر می شود.
سازمان بنادر موافق حمل یکسره از کشتی به کامیون نیست؟
عضو هیئت عامل سازمان راهداری اشاره کرد: سازمان بنادر با حمل یکسره کالاها از کشتی به کامیون موافق نیست و باید ابتدا به انبار منتقل شوند سپس از انبار با کامیون به سایر نقاط کشور منتقل شوند این مشکل متأسفانه وجود دارد البته قسمتی از مشکل در اختیار سازمان بنادر نیست و به خود صاحب کالا برمی گردد در انبارهای بندر امام (ره) تا ۴.۵ میلیون تن ظرفیت وجود دارد و صاحب کالا از این ظرفیت برای تنظیم و مدیریت بازار خود استفاده می نماید.
سیلودارها ۴۸ ساعت کامیون داران را معطل می کنند!
وی تاکید کرد: این مشکل انبار کردن کالاهای اساسی چندان مهم نیست، مشکل اصلی عدم رغبت رانندگان، معطل شدن آنها در محوطه های بندری است همین طور در تخلیه بارها در مقاصد، مشکلات زیادی داریم؛ برخی کامیون داران را صاحبان کالا تا ۴۸ ساعت در مقصد یا سیلو معطل می کنند؛ این در حالیست که پایانه بار ما ۲۴ ساعته فعال است، اما سیلوها در ایام تعطیل از پذیرش کامیون خودداری می کنند. برخی صاحبان کالای خصوصی در همان لحظه هزینه حمل را به راننده می دهند؛ اما دولتی ها ۴ ماه تا پرداخت هزینه حمل تأخیر دارند.
سازمان هایی در معطلی راننده ها در بندر امام نقش دارند
طالبی اظهار داشت: معطلی های بی اساس و غیر موجه ۱۵ تا ۲۰ ساعته راننده در انبار یا گمرک، بسیار آزاردهنده است؛ مثلاً سازمان تغییر شیفت شرکت تجاری دولتی ایران، شرکت خدمات حمایتی، شرکت پشتیبانی امور دام، بین ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد و راننده باید در گرمای بالای ۴۵ درجه و شرجی بودن هوای بندر امام (ره) معطل بماند تا مسئول شیفت جدید کار خودرا شروع کند؛ یا مثلاً ممکنست یک لودر خراب شود و ساعت ها رانندگان برای تعمیر یا جایگزینی آن منتظر بمانند.
وی درباره این که آیا رانندگان کامیون های حمل کالاهای اساسی، یک سر خالی تردد دارند؟ اظهار داشت: معمولاً بار برای برگشت دارند اما عمدتا تانکرهای حمل روغن خام و همین طور بونکرهای سیمان تردد یک سر خالی دارند که بنا بر این با افزایش کرایه حمل، این مشکل را برای آنها جبران می نماییم.


منبع:

1400/03/05
11:37:34
5.0 / 5
576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است