مهر گزارش می دهد؛

احتمال كاهش قیمت مسكن، نگاهی به نوسانات ۵سال گذشته بازار

احتمال كاهش قیمت مسكن، نگاهی به نوسانات ۵سال گذشته بازار

آوا مسكن: بررسی قیمت ماه به ماه مسكن از اردیبهشت ۹۱ تا آذر ماه ۹۶ نشان داده است كه بازار مسكن در ماه های پایانی هر سال، معمولا با كاهش قیمت مواجه بوده است.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت وگویی كه هفته گذشته با مهر داشت، از ثبات قیمت مسكن در ماه های باقی مانده از سال جاری اطلاع داد.
همچنین بعضی از كارشناسان مسكن هم احتمال عدم تغییر در قیمت مسكن و حتی كاهش قیمت آن در ایام باقی مانده از سال ۹۶ را یادآور شده اند كه این اظهارات با برخی واكنش ها مواجه گردید. چون كه خیلی از مردم می گویند كه در سال های گذشته هیچ گاه شاهد كاهش قیمت نبوده اند و برپایه این تجربه، احتمال كاهش قیمت در ماههای باقیمانده سال را منتفی می دانند.
با این حال، خبرنگار مهر قیمت مسكن طی ۶ سال قبل را بصورت ماه به ماه بررسی نموده است؛ این بررسی نشان داده است كه در بعضی از سال ها، در ماه های پایانی سال (به جز اسفند) با كاهش قیمت مسكن ـ هر چند به صورت بسیار محدود ـ مواجه بوده ایم. این كاهش قیمت عموما از آبان ماه شروع شده و تا بهمن ماه ادامه داشته است؛ سپس در اسفندماه قیمت ها به محدوده قیمتی تابستان همان سال بازگشته است.
اما امسال از آنجایی كه در تابستان علی رغم افزایش تعداد معاملات با افزایش قابل ملاحظه قیمت ها مواجه نبودیم، این افزایش به نیمه دوم امسال و ماه های آبان و آذر و نیمه نخست دی ماه منتقل شد كه سبب می گردد از احتمال افزایش قیمت ها در بیش از ۲ ماه باقی مانده تا آخر سال بكاهد و حتی در صورت تركیدن حباب قیمتی كه در آذر و نیمه اول دی ماه شاهد بودیم، از قیمت مسكن تا حدودی كاسته شود.
اگرچه اردیبهشت ماه سال ۹۲ را خیلی از كارشناسان اقتصاد مسكن اولین ماه آغاز ركود ۵ ساله مسكن برمی شمرند، اما از یك سال پیش از آن هم تعداد معاملات مسكن به جز در بهمن همان سال كه با بیش از ۲۳ هزار فقره معامله مسكن در تهران، ركورددار امضای مبایعه نامه در تهران می دانند، رونق چندانی در بازار مسكن دیده نمی گردد.
به خصوص كه در سال ۹۱ شاهد آغاز رشد تورم عمومی بودیم كه در سال بعد (۹۲) به ۴۰ درصد هم می رسد؛ ازاین رو افزایش قیمت مسكن در این دو سال كه از تورم عمومی عقب تر مانده، به شكلی می تواند معنای كاهش قیمت مسكن را در خود داشته باشد.
به عنوان نمونه، قیمت مسكن در فروردین ماه سال ۹۱ با میانگین ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بر مبنای آمار دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، اعلام شده بود. این روند رو به رشد بدون توقف تا خرداد سال ۹۲ ادامه یافت. به گونه ای كه اردیبهشت ۹۱ هر متر مربع واحد مسكونی در تهران ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و در خرداد ماه به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.
در تابستان سال ۹۱ هم روند افزایشی قیمت مسكن البته با شیب بسیار كندی ادامه می یابد و در تیر ماه میانگین نرخ هر متر مربع واحد مسكونی به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، مرداد ماه كمی كمتر از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و در شهریور ماه سال ۹۱ هم به ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان می رسد.
شیب افزایش قیمت مسكن در پاییز سال ۹۱ كمی شتاب می گیرد و در مهر ماه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، آبان ماه ۳ میلیون تومان و آذر ماه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تخمین زده شد. زمستان هم همچنان قیمت مسكن با رشد عجیبی اوج می گیرد و تا نزدیك متری ۳ میلیون تومان می رسد.
اگرچه همواره به صورت سنتی معاملات بخش مسكن در ماه های فروردین هر سال به علت تعطیلات زیاد جزء آمارهای آن سال به شمارش نمی آید، اما در فروردین سال ۹۲ به علت جو روانی بوجود آمده از ماه های سال پیش از آن در خصوص افزایش قیمت مسكن، این دفعه شاهد افزایش قیمت مسكن در فروردین ۹۲ هستیم اما نسبت به ماه پیش از آن (اسفند ۹۱) حداكثر ۵۰ هزار تومان در هر متر مربع افزایش قیمت رخ داده است.

اردیبهشت ۹۲ هم نقطه عطف معاملات مسكن در سال های اخیر است. در این ماه افزایش قیمت ادامه می یابد و میانگین نرخ مسكن در هر متر مربع به ۴ میلیون تومان می رسد. این نخستین باری است كه مسكن نسبت به سال های پیش از آن در محدوده ۴ میلیون تومانی برای هر متر مربع وارد می گردد. جالب اینكه كانال ۴ میلیون تومانی تا پیش از آنكه در آذر ماه امسال ركورد ۵ میلیون تومانی را ثبت كند، تا ۵ سال بعد از آن هم باقی می ماند. به قول كارشناسان این ثبات نسبی قیمت مسكن علی رغم تغییرات تورم عمومی كشور، به معنای ركود مسكن می باشد.
میانگین قیمت معاملات مسكن در اردیبهشت ماه ۹۲ از یك منظر دیگر هم نقطه عطف بشمار می رود و آن اینكه تا بیش از ۳۰ ماه بعد از آن هم شاهد تغییرات خاصی در متوسط قیمت مسكن نیستیم.
به جز خرداد ۹۲، خرداد ۹۳ و اسفند ۹۳ كه میانگین قیمت مسكن به بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در هر متر مربع می رسد، در سایر ماه ها تا خرداد ۹۴ شاهد افزایش چندانی در قیمت مسكن نیستیم و اكترا در محدوده ۴ تا ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در نوسان است. حتی در ماه های مهر، آبان، آذر، دی و بهمن ۹۲ و فروردین های ۹۳ و ۹۴ شاهد كاهش قیمت مسكن به محدوده میانگین ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم هستیم كه نشان داده است امكان كاهش قیمت مسكن بر مبنای تجربه سال های سال های گذشته وجود دارد.
تابستان و پاییز سال ۹۴ هم همزمان با قبات نرخ تورم عمومی، رشد قیمت مسكن هم قابت می ماند و میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران در این دو فصل از سال ۹۴، در بازه قیمتی ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان ثبت می ماند ولی در زمستان ۹۴ قیمت مسكن با اندكی رشد به میانگین ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع می رسد.
سال ۹۵ هم با رشد اندك قیمت مسكن آغاز می گردد به گونه ای كه هر متر مربع با میانگین قیمتی ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در هر متر مربع به فروش می رسد. این روند كند افزایشی برای تابستان همان سال هم ادامه می یابد و هر متر مربع واحد مسكونی در تهران به قیمت ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله می گردد. پاییز ۹۵ این روند افزایشی به متری ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و زمستان ۹۵ به ۴ و نیم میلیون تومان در هر متر مربع ختم می گردد.
سال ۹۶ هم با ثبات قیمت مسكن آغاز می گردد و بهار امسال هر متر مربع واحد مسكونی با همان قیمت زمستان ۹۵ به تابستان متصل می گردد. اما تابستان امسال این نرخ تا متری ۴ میلیون و ۷۰۰ تومان افزایش می یابد و این روند در ۲ ماه ابتدایی پاییز امسال حفظ می گردد كه ناگهان در انتها آذر ماه امسال همزمان با افزایش ۵۰ درصدی معاملات مسكن نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن (آذر ۹۵)، بانك مركزی اعلام نمود میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران ۵ میلیون تومان معامله شد كه بالاترین نرخ میانگین نرخ هر متر مربع واحد مسكونی در دهه ۹۰ به حساب می آید.

از آنجایی كه نرخ رشد تورم عمومی در فاصله سال های ۹۱ تا انتهای تابستان ۹۶ فراز و فرود متنوعی دارد و از ۲۰ درصد در سال ۹۱ به ۴۴ درصد در بهار و تابستان سال ۹۲ افزایش می یابد و سپس روند نزولی به می بیند كه نهایتا به حدود ۱۰ درصد در انتهای تابستان و پاییز امسال می رسد، اگر بخواهیم روند رشد قیمت مسكن را بر مبنای تورم عمومی محاسبه نماییم، می بینیم كه این افزایش قیمت نه تنها سیر صعودی داشته بلكه در تابستان ۹۴ رشد منفی را هم ثبت كرده است. ضمن اینكه در ۴ فصل بهار ۹۳، بهار ۹۴ و پاییز و زمستان ۹۴ رشد صفر درصد را هم تحربه كرده است. این همان ركودی است كه در سال های گذشته گریبانگیر بازار مسكن بوده است.
با این حال همزمان با شروع به بار نشستن تسهیلات مسكن از محل صندوق پس انداز مسكن یكم كه در بهار سال ۹۴ شروع به كار كرد و سپرده گذار باید یك سال ۴۰ میلیون تومان در بانك عامل بخش مسكن سرمایه گذاری كند، از بهار ۹۵ كه این افتتاح كنندگان حساب وارد بازار مسكن شده اند، جریان رو به رشد افزایش قیمت مسكن یا شیب كند و متناسب با روند تورم عمومی كشور كاملا مشهود است كه كارشناسان از آن بعنوان روند آغاز رونق بخش مسكن یاد می كنند.

1396/10/19
23:06:21
5.0 / 5
4653
تگهای خبر: مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است