تاثیر قرارداد 25 ساله با چین در صنعت نفت چیست؟

تاثیر قرارداد 25 ساله با چین در صنعت نفت چیست؟

آوا مسکن: یک کارشناس ارشد حوزه انرژی معتقد می باشد اساسا قرارداد 25 ساله ایران با چین تاثیر زیادی بر شرایط دو کشور دارد، از طرفی سبب افزایش تولید و صادرات انرژی ایران خواهد شد و از جانب دیگر سبب ایجاد امنیت انرژی برای چین می شود که نیاز بیش از پیش به انرژی دارد.


محمد خطیبی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه این قرارداد تاثیرات مثبتی بر صنعت نفت و گاز ایران دارد، اظهار نمود: هنوز جزئیات این سند بطور کامل منتشر نشده اما باتوجه به شنیده ها و اطلاعات به دست آمده قسمتی از این صنعت مربوط به سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز است که چینی ها مبالغ قابل توجهی را برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران به اختصاص می دهند.
وی با تاکید بر اینکه این سرمایه گذاری ها سبب توسعه صنعت نفت ایران می شود، اشاره کرد: بر طبق این توسعه می توانیم میزان تولید را افزایش دهیم و در پی آن صادرات را توسعه دهیم که قسمتی از آن اساسا به چین صادر می شود البته باید متن کامل این سند منتشر شود تا بتوان بطور کامل در مورد آن توضیح داد.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اعلان اینکه این قرارداد می تواند در خنثی کردن تحریم ها اثرگذار باشد، اظهار داشت: زمانی که سرمایه گذاری در جایی انجام می شود، طرف سرمایه گذار فارق از هر شرایطی که وجود دارد، یعنی تحریم باشد یا خیر، خودرا ذی نفع می داند که از آن سرمایه گذاری ها استفاده نماید و همین مساله در خنثی کردن تحریم ها موثر است.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اعلان اینکه اساسا سرمایه گذار سرمایه خودرا رها نمی کند و از سرمایه خود استفاده خواهد کرد، اظهار داشت: اساسا این قرارداد در صادرات ما موثر خواهد بود و باتوجه به اینکه تقاضای چین به شدت درحال افزایش است و طبق پیش بینی ها چین طی ۱۰ سال آینده قدرت اول دنیا خواهد شد و آمریکا را نیز پشت سر خواهد گذاشت.
خطیبی اضافه کرد: طبیعتا اقتصاد اول دنیا باید انرژی و نفت زیادی مصرف کند و نیاز چین افزایش خواهد یافت و ما می توانیم قسمتی از این نیازها را تامین نماییم و آنها می توانند روی امنیت انرژی کشورشان حساب کنند و این سرمایه گذاری ها نیز با همین هدف است که از تامین انرژی اطمینان خاطر داشته باشند.
وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر روز شنبه هفتم فروردین ماه بعد دیدار و رایزنی با یکدیگر، سند جامع همکاریهای ۲۵ ساله بین دو کشور را در تهران امضا کردند. مقامات دو کشور از این سند بعنوان یک سند بالادستی برای بسط و تعمیق روابط دو کشور یاد می کنند.
منبع:

1400/01/09
14:58:20
5.0 / 5
598
تگهای خبر: اثر , توسعه , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است