گزارش آوا مسكن؛

دم خروس لغو محدودیت ارتفاعی جماران بیرون زد!

دم خروس لغو محدودیت ارتفاعی جماران بیرون زد!

به گزارش آوا مسکن درحالیکه چندی قبل سخنگوی دولت و وزیر راه لغو محدودیت ارتفاعی جماران را سفت و سخت رد کرده بودند، عضو شورای شهر پایتخت از توقف لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران با رای دیوان عدالت اطلاع داد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، ماجرای لغو محدودیت ارتفاعی جماران در چند ماه گذشته از بزرگترین چالش های موجود میان دولت و شهرداری تهران بوده است. این چالش از آنجایی شروع شد که از اواخر خردادماه امسال، اخباری در خصوص کوشش برای لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران بمنظور ساخت طبقات مازاد ساختمانی متعلق به نهاد ریاست جمهوری انتشار یافت، و از ایجاد فشارها بر شهردار تهران سخن به میان آمده بود. شورای عالی شهرسازی و معماری بعنوان مرجع رسمی رسیدگی به این چالش در طول این مدت چند بار تشکیل جلسه داد و مسئله این ملک و طرح تفصیلی محله جماران را مورد بررسی قرار داد. بعد از کش و قوس های زیادی که در این جلسات به نفع موافقان و مخالفان لغو محدودیت ارتفاعی شکل گرفت، محمد سالاری در جلسه شورای شهر در آذرماه از تحت فشار قرار گرفتن شهردار تهران برای لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران از جانب دولت آگاهی داد و اظهار داشت: به صورت محرمانه بیست روز پیش لغو محدودیت ارتفاعی جماران ابلاغ گردیده و بارها با تلفن و مذاکرات شهردار را تحت فشار قرار داده اند.
سالاری این تصمیم را نه برمبنای نظرات کارشناسی کمیته های فنی، اعضای شورای عالی، مدیریت شهری تهران و جامعه حرفه ای برشمرد و در گفت و گو با خبرنگار به دستگردان کردن صورتجلسه فوق در بین معاونین وزرا و امتناع تعدادی از معاونین از امضای این صورتجلسه آگاهی داد و اظهار داشت: بنا بر این در حاشیه هیئت دولت از شخص وزرا امضا جمع کردند، در صورتیکه روال نبوده است. رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی مشاوری را برای بازبینی این طرح غیرقانونی انتخاب نموده است، اظهار داشت: باوجود اینکه نگاه های کیفی هم در این طرح وجود دارد اما عملاً محدودیت ارتفاعی در محدوده ۱۴۷ پلاک را از بین می برد. و این طرح در حقیقت حقی را در محدوده شمالی و غربی برای تعدادی از ساکنین ۱۴۷ پلاک ایجاد کرده و به بقیه مالکین محدوده ظلم شده است. بعد از انتشار این اظهارنظر محمد سالاری، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود در واکنش به ادعای شورای شهر تهران درباب ابلاغ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران اظهار داشت: مصوبات محرمانه ای نداریم.
وی با اعلان اینکه وزارت راه و شهرسازی به صورت کلی این مساله را سفت و سخت تکذیب کرده است، اظهار داشت: شورای شهرسازی و معماری دارای ضوابط سفت و سختی است و برپایه این ضوابط نسبت به بررسی و تصویب طرح های عمرانی و توسعه ای اقدام می کند. و امضای محرمانه ای در کار نبوده است. دیده بان شفافیت و عدالت هم در واکنش به این ادعای دولت اعلام نمود: علیرغم تکذیب وزیر راه در خصوص مصوبه محرمانه شورای عالی شهرسازی درباب ساخت و ساز جماران، وجود این مصوبه حقیقت دارد. محسن جوانی قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت اظهار داشت: دراین زمینه احمد امیر آبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت مدیره سازمان دیده بان شفافیت و عدالت با وزیر راه و شهرسازی تلفنی صحبت کرد ولی وزیر راه مصوبه محرمانه را تکذیب نمود. به دنبال این تکذیب، منابع آگاه و مورد اعتماد سازمان دیده بان شفافیت و عدالت مجدداً از صدور دستور ویژه در خصوص تنظیم چنین صورت جلسه ای با قید محرمانه بودن در شورای عالی شهرسازی آگاهی داده و بر این مهم صحه گذاشتند. حال پس از گذشت یک ماه از انتشار این اخبار، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در توئیتر خود نوشت: ‏با رأی ‎دیوان عدالت اداری، اجرای مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، در خصوص لغو محدودیت ارتفاعی ‎محله جماران متوقف گردید.منبع:

1399/11/13
14:52:21
0.0 / 5
903
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است