رئیس انجمن صنفی كارفرمایان صنعت سیمان مطرح كرد

خطر تعطیلی صنعت سیمان با رفتارهای غیركارشناسی

خطر تعطیلی صنعت سیمان با رفتارهای غیركارشناسی

به اعتقاد رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، باوجود اینکه، این صنعت طی هفت ماه نخست سالجاری در خیلی از شاخص ها همچون تولید و تحویل داخلی، رشد مناسبی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است، اما نه تنها مورد حمایت قرار نمی گیرد بلکه برخی سیاست های ناعادلانه و غیرکارشناسی منجر شده تا خطر تعطیلی این صنعت حس شود و سود حاصل از افزایش تولید و تحویل، به جای تولیدکنندگان به جیب دلالان و واسطه ها سراریز شود.


رضا جمارانیان در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه صنعت سیمان از تمام تلاش خود استفاده می نماید تا نیاز کشور به این محصول استراتژیک به درستی تامین گردد، اظهار نمود: صنعت سیمان در هفت ماه ابتدای سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در تولید سیمان ۱۳ درصد و در زمینه تحویل داخلی ۱۸.۶ درصد رشد داشته است. به عبارت دیگر با وجود محدودیت های اعمال شده به علت ویروس کرونا، تحریم های بین المللی ضد کشور و قیمت گذاری ناعادلانه و غیرکارشناسی، صنعت سیمان تمام تلاش خویش را می کند تا کشور در حوزه سیمان با کمبود عرضه نسبت به تقاضا روبرو نشود و پروژه های عمرانی و ساخت و ساز از این جهت مصون بمانند. با این حال، افرادی با رفتار ناعادلانه و غیرکارشناسی تلاش می کنند تا صنعت سیمان هرروز ضعیف تر از گذشته شود.
رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در ارتباط با افزایش تولید و تحویل داخلی سیمان در هفت ماه ابتدای سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اظهار داشت: این موفقیت ها در حالی به دست آمده که سود اصلی افزایش تولید و تحویل به علت سیاست های اشتباه عاید دلالان و واسطه های صنعت سیمان می شود و صنعتگران و تولیدکنندگان توان ادامه فعالیتهای خویش را از دست می دهند. به بیان دیگر در شرایط کنونی و با اعمال قیمت های ناعادلانه هرچقدر سیمان بیشتر در کشور تولید شود، کارخانه های سیمان صدمه بیشتری می بینند و دلالان و واسطه ها هم درآمد بیشتری کسب می کنند.

تنها انتظار رفتاری عادلانه داریم و نه هیچ امتیاز خاصی
وی ضمن تاکید بر اینکه اقتصاد رقابتی به منزله بهره برداری بیشتر از اقتصاد در صورت رقابت بهتر در بازار است، خاطرنشان کرد: در حالیکه برخی شاخص ها در عرصه تولید و مدیریت مالی نشان از رشد صنعت سیمان نسبت به دیگر صنایع حوزه ساخت و ساز دارد؛ اما هیچ حمایتی از این صنعت نمی گردد. این نکته را باید در نظر داشت که منظور ما از حمایت، رفتار برابر و عادلانه است و به دنبال هیچ امتیاز خاص و ویژه ای نیستیم.
این مقام صنعتی افزود: تنها توقع ما این است که رفتاری که در قیمت گذاری با صنعت سیمان می شود، مشابه رفتاری باشد که با فولاد، آهک، آجرسازی و... می شود و قیمت این محصول هم به صورت آزاد و مبتنی بر حقیقت های اقتصادی کشور تعیین شود.
وی با بیان اینکه، قیمت کنونی هر پاکت ۵۰ کیلویی سیمان تیپ دو، معادل ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان بعنوان قیمت فروش تولیدکننده قیمت گذاری شده است که با احتساب هزینه حمل و سود عامل فروش، حدودا بایستی ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد، تصریح کرد: این در شرایطی است که همین محصول با همین مشخصات در بازار تهران کمتر از ۴۰ هزار تومان در مصالح فروشی ها پیدا نمی گردد.
جمارانیان خاطرنشان کرد: بدین ترتیب واحدهای تولید سیمان در صورت ادامه این مسیر توان مقاومت خویش را در مقابل عدم تطبیق قیمت دستوری با حقیقت های اقتصادی را از دست می دهد و دیگر نمی توانند مسیر تولید را ادامه دهند. روندی که طی آن قیمت سیمان کشف و ابلاغ گردیده، مورد تایید صنعتگران این عرصه نیست. قیمت گذاری ها به دور از رفتار کارشناسی بوده و فقط سبب سودجویی عده ای دلال و واسطه شده است.
منبع:

1399/10/01
14:03:29
5.0 / 5
1011
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است