رایزنی مناطق آزاد با كشورهای عضو اكو

رایزنی مناطق آزاد با كشورهای عضو اكو

معاون اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از گسترش همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران با کشورهای اکو اطلاع داد.


احمد جمالی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با میزان همکاریهای مناطق آزاد و کشورهای اکو به اجلاس پیش روی روسای مناطق آزاد و ویژه کشورهای عضو اکو و مناطق آزاد ایران که در هفتم ژانویه به میزبانی ایران برگزار می شود، اشاره نمود و اظهار داشت: آنچه ما در این اجلاس آنرا دنبال می نماییم تبادل نظر و افزایش میزان همکاریهای بین کشورهای عضو است که محور اصلی آن بر پایه سرمایه گذاری، تجارت و زنجیره تولید قرار دارد. این در حال است که دبیرخانه اکو مبحث زنجیره تولید و شبکه سازی بین مناطق آزاد کشورهای عضو را مورد تاکید قرار داده و در اجلاس پیش رو این مورد مورد توجه قرار خواهد گرفت.
این مقام مسئول در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در ارتباط با چرایی اهمیت همکاری با کشورهای عضو اکو اظهار نمود: به هر صورت با عنایت به گسترش مناطق آزاد و فعالیتهای آنها در حوزه های تجارت، سرمایه گذاری و توریسم و همینطور زنجیره تامینی که بین مناطق آزاد به ایران وجود دارد می تواند فرصت مناسبی برای مناطق آزاد باشد.
وی افزود: جمعیت کشورهای عضو اکو به حدود ۵۰۰ میلیون نفر می رسد که این می تواند ظرفیت ویژه ای را برای تبادل همکاری ایجاد نماید. از سویی گزارش های رسمی نشان دهنده مبادلات تجاری ۵.۸ میلیارد دلاری ایران و کشورهای عضو در هشت ماه گذشته بوده است که با افزایش همکاری ها مناطق آزاد می توانند نقش مناسبی در این تبادلات داشته باشند.
جمالی درباره میزان همکاری فعلی مناطق آزاد و کشورهای عضو اکو هم اظهار داشت: تابحال عمده همکاری ها در سطح ملی بوده و موافقت نامه های حمل و نقل، انرژی، سرمایه گذاری در سطح ملی اتفاق افتاده و این حوزه کمتر مورد توجه بوده است، در عین حال با عنایت به خلاء شبکه سازی بین مناطق آزاد کشورهای عضو و یا نبود زنجیره تولید، این همکاری وجود نداشته است، اما امیدواریم بتوان با تبادل نظر این شکاف را پر کرد و ارتباط بوجود آمده کمکی در جهت توسعه باشد.
به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، به تازگی گمرک ایران اعلام نمود که تجارت خارجی ایران و مجموعه کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی اکو طی هشت ماهه سال جاری به بیشتر از پنج میلیارد و ۷۶۲ میلیون و ۹۳۵ هزار دلار معادل ۱۰ میلیون و ۹۱۱ هزارو ۷۲۷ تن کالا بوده است.
همینطور سهم صادرات ایران به کشورهای عضو اکو بالغ بر دو میلیارد و ۹۴۵ میلیون و ۶۲۳ هزار و ۴۹ دلار وبرابر با هفت میلیون و ۴۳۰ هزار و ۴۲۳ تن کالاست.
منبع:

1399/09/30
13:52:23
5.0 / 5
1103
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است