كم شدن مقرری بگیران جدید بیمه بیكاری در سال ۹۸

كم شدن مقرری بگیران جدید بیمه بیكاری در سال ۹۸

آوا مسكن: بررسی آمارهای مربوط به وضعیت پرداخت بیمه بیكاری طی سال 1398 نشان میدهد كه تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیكاری روند كاهشی داشته و دو استان كشور ركورددار بیشترین مقرری بگیر بودند.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، بیمه بیکاری یکی از حمایتهای اجتماعی است که سازمان تامین اجتماعی برمبنای آن مکلف است با دریافت حق بیمه بیکاری مقرر به کارگران مشمول قانون بیمه که بطور غیر ارادی بیکار و از طرف ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شده اند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند.

بیمه بیکاری به کارگران مشمول قانون کار و تابع قانون تامین اجتماعی تعلق می گیرد و برمبنای آن کارفرما مکلف است سه درصد از مزد کارگر را به صندوق بیمه بیکاری واریز نماید. کارگرانی که بدون میل و اراده شخصی بیکار شده باشند می توانند مراحل ثبت درخواست بیمه بیکاری را بوسیله مراجعه به ادارات کار دنبال کرده و از مقرری بیمه بیکاری بهره مند شود.

تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری از ۲۵۹ هزار و ۲۸۶ نفر در سال ۱۳۹۷ به ۲۲۱ هزار و ۲۲۹ نفر در سال ۱۳۹۸ رسیده که نشان از کاهش ۳۸ هزار نفری دارد.

گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بررسی پرونده های بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۸ نشان میدهد که تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال گذشته، ۲۴۵ هزار و ۱۹۷ نفر بوده که نسبت به سال پیش از آن ۶.۵ درصد کاهش داشته است.

به سبب این گزارش استان تهران با ۵۲ هزار و ۲۷ نفر و بعد از آن اصفهان با ۲۶ هزار و ۸۱۲ نفر بیشترین و استانهای سیستان و بلوچستان، ایلام و کهگیلویه و بویر احمد کمترین تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری را به خود اختصاص داده اند.

همچنین تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری از ۲۵۹ هزار و ۲۸۶ نفر در سال ۱۳۹۷ به ۲۲۱ هزار و ۲۲۹ نفر در سال ۱۳۹۸ رسیده که نشان از کاهش ۳۸ هزار نفری دارد. ۱۶۴ هزار و ۳۵۱ نفر از مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری مرد و ۵۶ هزار و ۸۷۸ نفر زن و ۱۸۵ هزار و ۱۲۰ نفر از مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری متاهل و ۳۶ هزار و ۱۰۹ نفر مجرد هستند.در گزارش مرکز آمار وزارت کار از مجموع ۲۲۱ هزار و ۲۲۹ مقرری بگیر جدید بیمه بیکاری در سال قبل ۶۶۸۸ نفر فاقد مهارت و ۲۶ هزار نفر نیمه ماهر بوده اند.

در سال قبل جمعا ۷۲۷ نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری جهت افزایش سطح سواد به نهضت سواد آموزی و ۲۸ هزار و ۲۴۸ نفر برای ارتقای مهارت به سازمان آموزش فنی و حرفه ای معرفی شده اند.

سال گذشته مقرری بیمه بیکاری ۲۴۱ هزار و ۵۶۰ نفر به سبب اشتغال مجدد و شناسایی اشتغال پنهان قطع شده است؛ به نحوی که برای ۲۲ هزار و ۴۴۵ نفر فرصت شغلی جدید پیدا شده و ۱۷ هزار و ۸۹۱ نفر از مقرری بگیران به سبب اشتغال پنهان درحین دریافت مقرری، مشمول قطع مقرری بیمه بیکاری شناخته شده اند.

بر اساس این گزارش، اختتام دوره استحقاق مقرری، عدم حضور در دوره های آموزشی، عدم مراجعه جهت حضور و غیاب و امتناع از مشاغل پیشنهادی از دیگر علل قطع مقرری بیمه بیکاری بوده است.برابر قانون، پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کسانی صورت می گیرد که بطور غیر ارادی و به سبب حوادث غیرمترقبه نظیر زلزله، سیل، آتش سوزی و مواردی همچون کرونا بیکار شده باشند. مطابق ماده ۶ قانون بیمه بیکاری، افراد بیکار شده موظفند حداکثر ظرف ۳۰ روز مراتب بیکاری خودرا به ادارات کار استان محل سکونت اعلام کنند تا بعد از بررسی به شعب تامین اجتماعی بمنظور دریافت مقرری معرفی شوند.

مبلغ مقرری بیمه بیکاری

طبق قانون، مقرری روزانه بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط دستمزد، حقوق یا کارمزد روزانه فرد بیمه شده است. برای افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا چهار نفر) ۱۰ درصد حداقل دستمزد زمان شروع بیکاری به این مبلغ اضافه می شود اما در هر صورت مبلغ کلی آن نباید از حداقل دستمزد تعیین شده برای هر سال کمتر یا از ۸۰ درصد متوسط دستمزد یا حقوق بیمه شده بیشتر باشد. مجردین حداقل شش ماه و حداکثر ۳۶ ماه و کارگران متاهل حداقل ۱۲ ماه و حداکثر ۵۰ ماه با داشتن سابقه پرداخت حق بیمه می توانند از حمایت اجتماعی بیمه بیکاری برخوردار شوند.

به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، هم اکنون رویکرد جهانی در بحث کاهش تعداد مقرری بگیران، تاکید بر حفظ اشتغال است، چونکه افزایش این امر می تواند بیان کننده مشکلات اقتصادی کارگاه ها و تعطیلی آنها باشد. به اعتقاد خیلی از کارشناسان، تداوم سیاست حفظ اشتغال موجود، جلوگیری از تعطیلی بنگاهها و ریزش نیروهای کار، رفع مشکلات بنگاههای اقتصادی، بخشودگی جرایم و امهال حق بیمه کارفرمایان، پرداخت یارانه دستمزد و کمک هزینه کارورزی همچون اقدامات مثبت دولت بوده که در کاهش آمار متقاضیان بیمه بیکاری و ثبت درخواست مقرری موثر بوده است.

منبع:

1399/08/30
16:41:38
5.0 / 5
1239
تگهای خبر: آموزشی , سازمان , هزینه , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است