مركز داده مادر شبكه ملی اطلاعات چه كاربردهایی دارد؟

مركز داده مادر شبكه ملی اطلاعات چه كاربردهایی دارد؟

بگفته مسئولان ارتباطات و فناوری اطلاعات، مركز داده مادر شبكه ملی اطلاعات از خدمات پیام رسان ها، موتورهای جستجو و رایانامه های بومی، تولیدكنندگان محتوا و دیگر خدمات زیرساختی پشتیبانی می كند و با بهره گیری از آن، می توان خدمات باكیفیت تر و ارزان تری ارائه داد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد، اما اساس شبکه ملی از سال ۱۳۹۲ در شورای عالی فضای مجازی بازتعریف شد. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» تصویب شده در سال ۱۳۹۵ نیز آمده که شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است.
همان زمان شورای عالی فضای مجازی در تشریح خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات، این خدمات را بخش غیر قابل اجتناب از این شبکه دانست که دارای جنبه ی راهبردی با مخاطب داخلی بالایی هستند. مرکز داده (میزبانی و ذخیره سازی)، خدمات نام و نشان گذاری، جویشگر، رایانامه، پیام رسان های ارتباطی، هاب پیام و مراکز تبادل اطلاعات و نیز بیشتر خدمات رایانش ابری، از مهمترین خدمات باکیفیت شبکه ملی اطلاعات اعلام شدند.
یکی از مهمترین اجزای زیرساختی شبکه ملی اطلاعات، مرکز داده است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ویدئوی «ایران هوشمند»، مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات که اواخر شهریور ماه با تلاش متخصصان شرکت ارتباطات زیرساخت ظرف کمتر از شش ماه طراحی و آماده بهره برداری شد را مورد بررسی قرار داده است. در سال ۱۳۹۹ دو مرکز داده، یکی در تهران و دیگری در تبریز افتتاح شد. ماه گذشته نیز بزرگترین مرکز داده شبکه ملی اطلاعات بعنوان مرکز داده مادر در منطقه بومهن به بهره برداری رسید.
این مرکز دارای ظرفیت ۱۳ هزار و ۶۰۰ هسته پردازشی، فضای ذخیره سازی ۱۰ پتابایت، مرکز تبادل ترافیک با ظرفیت یک ترابیت برثانیه و مرکز دیتای بین المللی با ظرفیت ۴۰۰ گیگابیت برثانیه است. مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در فاز نخست با ۱۰۰ رک و ۱۰۰۰ سرور قدرتمند به راه افتاده است تا از خدمات پیام رسان ها، موتورهای جستجو و رایانامه های بومی، تولیدکنندگان محتوا و دیگر خدمات زیرساختی پشتیبانی کند. با بهره گیری از ظرفیت این مرکز، پیام رسان ها، موتورهای جست وجو، تولیدکنندگان محتوا خدمات مناسب تر، باکیفیت تر و ارزان تری ارائه می دهند.
با ایجاد مرکز تبادل ترافیکی در کنار مرکز مادر داده، تبادل ترافیکی بین تولیدکننده و مصرف کننده محتوا تسهیل می شود، مصرف تولید محتوای داخل نسبت به پهنای باند اینترنت تقویت می شود و نقاط حضور شبکه دیتای بین الملل برای تمرکززدایی ترافیکی از تهران و رعایت پدافند غیرعامل بیشتر می شود.
متخصصان شرکت زیرساخت وزارت ارتباطات ظرف کمتر از شش ماه، مرکز داده مادر کشور را طراحی و آماده بهره برداری کردند تا یکی از مهمترین اجزای طرح کلان و زیرساخت شبکه ملی اطلاعات به بهره برداری برسد و گام بلند دیگری برای ایجاد رونق «اقتصاد دیجیتال» و «ایران هوشمند» برداشته شود.1399/07/19
11:40:15
5.0 / 5
1561
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است