وامی برای خرید 7 متر خانه!

وامی برای خرید 7 متر خانه!

آوا مسكن: باتوجه به متوسط قیمت مسكن شهر تهران كه 23 میلیون و 100 هزار تومان است، با تسهیلات 160 میلیون تومانی خانه اولی ها می توان 6 متر و 90 سانتی متر مسكن خریداری كرد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که تا اوایل سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰ درصد قیمت یک واحد ۶۰ متری در تهران را پوشش می داد حالا اثرگذاری خودرا از دست داده تا جایی که این میزان به حدود ۱۱ درصد رسیده است. در واقع الان با وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین می توان در پایتخت ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسکن خریداری کرد. البته این تسهیلات از خرداد ماه امسال منقضی شده و هنوز بانک مرکزی تصمیمی برای ادامه حیات و احیای آن نگرفته است.
کارشناسان معتقدند اگر مقرر است صندوق پس انداز مسکن یکم احیا شود باید هم مبلغ آن افزایش پیدا کند و هم نرخ سود آن کم شود. نرخ سود این تسهیلات الان در مناطق شهری ۸ درصد و در بافت فرسوده ۶ درصد است. متقاضیان این نوع وام با سپرده گذاری ۴۰ میلیون تومانی و دوره انتظار یک ساله می توانند ۸۰ میلیون تومان بعلاوه سپرده خود با نرخ سود ۸ درصد دریافت نمایند.
صندوق پس انداز مسکن یکم یا همان وام خانه اولی ها در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۴ افتتاح شد. نرخ سود این وام ابتدا ۱۴ درصد بود که به تدریج به ۱۳ درصد، ۱۱ درصد و در نهایت ۸ درصد رسید. در بافت های فرسوده نیز نرخ بهره آن ۶ درصد است.
طبق برنامه ابلاغی بانک مرکزی صندوق پس انداز مسکن یکم فرصت پنج ساله داشت که در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹ این مهلت به انتها رسیده است. بانک مسکن پیشنهاد داده فعالیت صندوق مزبور تمدید و ارقام آن احیا شود که هنوز بانک مرکزی موافقت خودرا با آن اعلام نکرده است.
اما با نوسانات بازار مسکن طی حدود ۲.۵ سال قبل اثرگذاری وام خانه اولی ها به شدت کاهش یافته و این مساله از میزان پرداخت تسهیلات بوسیله این صندوق قابل مشاهده می باشد. طبق اعلام بانک مسکن در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ از حدود ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات پرداخت شده توسط این بانک حدود ۲۷ هزار فقره از محل تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم بوده که از کاهش اقبال به این نوع وام حکایت دارد. در واقع باتوجه به ۳۸۴ هزار مبایعه نامه کل کشور در ۹ ماهه ابتدای ۱۳۹۸ میزان خرید مسکن بوسیله وام خانه اولی ها حدود ۷ درصد کل معاملات ملک در کشور بوده است.
در کشورهای توسعه یافته وام مسکن حدودا بین ۷۰ تا ۹۰ درصد قیمت ملک را پوشش می دهد. اما در ایران معمولاً اثرات وام بعد از نوسانات اقتصادی به شدت کم رنگ می شود.
با وجود آنکه برخی کارشناسان بر ضرورت افزایش سقف و کاهش سود تسهیلات مسکن در شرایط فعلی تاکید دارند، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی افزایش وام مسکن را در ایجاد تورم بازار ملک موثر می داند و معتقد می باشد که باید بوسیله افزایش ساخت و ساز، تعادل قیمتی را در بازار مسکن ایجاد کرد. این در حالیست که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی راهکار تعادل بخشی در بازار مسکن را احیای نظام پس انداز می دانست و در دوره او وام مسکن از حدود ۲۰ میلیون تومان به سقف ۱۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.
اخیرا نیز رئیس کمیسیون عمران مجلس بر لزوم افزایش سقف تسهیلات مسکن تاکید کرده و گفته است: یکی از راهکارهای کوتاه مدت، افزایش قدرت مالی خریداران واقعی است بدین جهت دولت می تواند در این حوزه نسبت به افزایش سقف تسهیلات مسکن و کاهش سود وام ها اقدام نماید. در تمام کشورها وام مسکن حدود ۷۰ درصد از قیمت مسکن را پوشش می دهد اما در کشور ما با وام ارائه شده نمی توان خانه خریداری کرد.
منبع:

1399/06/28
20:49:03
5.0 / 5
1437
تگهای خبر: اثر , افتتاح , توسعه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است