تبعات تناقض در یك مصوبه

تبعات تناقض در یك مصوبه

به گزارش آوا مسكن در حالی چهار روز دیگر مهلت ترخیص كالاهای گروه چهار از گمرك تمام می شود كه عملا تمدید زمان تاثیری در تعیین تكلیف این كالاها نداشت و فقط امكان ترخیص بخش محدودی كه اظهار شده بودند را فراهم نمود، پس از این زمان احتمال این كه گمرك برپایه قانون تمامی این كالاها را متروكه اعلام نماید و به نفع دولت ضبط شود وجود دارد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، کالاهای گروه چهار عموما مصرفی و غیر ضروری هستند که مجموعه ای با ارزش حدود ۷۰ میلیون یورو از آنها طی سال های گذشته وارد بنادر و گمرک شد، اما به علت مسائلی همچون شرایط ارزی با واردات آنها مخالفت و متوقف گردید. در میان این گروه از کالاهای دپو شده انواع مختلف پوشاک، آلات موسیقی، ژل های تزریقی و حتی قطعات و کالاهای اولیه کارخانجات صنعتی وجود دارد.
با وجود نقدهایی که نسبت به واردات این قبیل کالاها در شرایط ارزی موجود وجود داشت ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- گفته بود که تمام این اقلام پیش از ممنوعیت واردات، وارد بنادر و گمرکات شده و صاحبان آنها باوجود حقوق مکتسبه بوجود آمده نتوانسته اند در مهلت قانونی نسبت به ترخیص این کالاها اقدام نماید.
اما به هر صورت در بهمن ماه سال قبل بود که طی پیشنهاد گمرک و مصوبه دولت قرار شد تا صاحبان این کالاها امکان اعلام نموده و در ادامه ترخیص صورت گیرد.
تعیین زمان برای «اظهار» کالاهای گروه(۴)
طبق مفاد مصوبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، ویرایش یا تمدید ثبت سفارش تا آخر سال (قبل) برای «اظهار» کالاهای گروه چهار به استثنای خودرو که تا پیش از تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ دارای ثبت سفارش وزارت صمت، بارنامه و یا قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی بودند به صورت بدون انتقال ارز و از محل بند (۹)ماده (۳۸)آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و ارز متقاضی با تایید منشا ارز توسط بانک مرکزی بلامانع اعلام گردید.
باید توجه داشت آن چه در متن مصوبه لحاظ شده بود مهلت «اظهار» این کالاها بوده و مهلتی برای ترخیص این اقلام در صورتیکه اظهار آنها تا آخر سال گذشته انجام می شد در نظر گرفته نشد و محدودیت زمانی برای ترخیص کالای اظهار شده نبود.
تمدید زمان برای «ترخیص» کالاهای گروه(۴)
با این وجود بعد آخر زمان اظهار همچنان بخش عمده ای از این کالا ها به دلایلی همچون شرایط کرونا و محدودیت هایی که وجود داشت همچنان اظهار نشده بود و در حالی رایزنی ها برای تمدید زمان ادامه داشت که وزارت صمت در هفتم خرداد ماه سالجاری با ارسال پیش نویس درخواست تمدید مهلت «ترخیص» بخشی از کالاهای گروه چهار در گمرکات اجرایی را عرضه داد.
در ادامه هیات وزیران هم با عنایت به پیشنهاد مطرح شده، در ۲۶ خرداد مصوبه ای داشت که بر مبنای آن مهلت ترخیص کالاهای گروه چهار مبحث تصویب نامه ۲۹ بهمن سال قبل به مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ تمدید گردید.
بر این اساس تمدید زمان صورت گرفته در مصوبه دوم عملا تأثیر چندانی در ترخیص کالاهای گروه چهار دپو شده نداشته و تنها زمان برای ترخیص کالاهایی که در مصوبه اول برای اظهار آنها زمان تعیین شده بود فراهم نمود که پیش از این ترخیص آنها در قید زمان نبود، با مصوبه خرداد زمانی برای اظهار کالاها وجود نداشت.
در چهار روز آینده همزمان با ۲۶ شهریور ماه مهلت ترخیص کالاهای گروه چهار در گمرک تمام می شود در حالیکه همچنان میلیون ها دلار از این کالاها اظهار نشده است، این در حالی است گمرک می تواند طبق ماده (۳۵ )قانون امور گمرکی، پس از این زمان اقلام گروه چهار را متروکه اعلام و به ضبط قطعی دولت درآورد.
در این حالت پس از چند سال بلاتکلیفی صاحبان کالاهایی که در زمان قانونی و پیش از ممنوعیت نسبت به واردات این کالاها اقدام نموده بودند در نهایت با ایجاد مهلتی که امکان اظهار کالا به گمرک را برای آنها فراهم ننموده بود، میلیون ها دلار کالا را از دست خواهند داد، مگر آنکه دستگاه های مربوطه از وزارت صمت با ایجاد راهکاری مانع از این مورد شوند.
منبع:

1399/06/22
12:53:47
5.0 / 5
1763
تگهای خبر: بنادر , دستگاه , صنعت , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است