شورای عالی شهرسازی تصویب كرد

موافقت با ایجاد شهرجدید گلمان در ارومیه

موافقت با ایجاد شهرجدید گلمان در ارومیه

آوا مسكن: شورای عالی شهرسازی با تبدیل ناحیه منفصل شهری گلمان در ارومیه به شركت عمران شهر جدید گلمان بعنوان زیرمجموعه شركت عمران شهرهای جدید موافقت نمود.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، شورای عالی شهرسازی و معماری در جلسه ۱۶ تیر ماه امسال خود با پیشنهاد شورای برنامه ریزی و توسعه استان آذربایجان غربی درباب انتزاع ناحیه منفصل شهری گلمان از شهر ارومیه و نتیجتاً کاهش محدوده و حریم شهر و همین طور تغییر افق طرح جامع ارومیه از سال ۱۴۰۰ به سال ۱۳۹۸ را مورد بررسی قرار داد و با آن موافقت نمود.
در مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ضمن موافقت با تبدیل ناحیه منفصل گلمان به شهرجدید، مقرر شده است تا طرح جامع این شهرجدید بمنظور تامین نیازهای مسکن و سرریز جمعیت ارومیه در چارچوب الگوهای مختلف سکونت و همین طور تامین خدمات عمومی بزرگ مقیاس شهری و فراشهری توسط شرکت عمران شهرهای جدید مورد بازبینی قرار گرفته و بعد از طی مراحل تصویب استانی جهت تصویب نهایی به شورای عالی شهرسازی ارجاع شود.
شورای عالی شهرسازی، ظرفیت جمعیت پذیری شهر جدید گلمان را معادل ۱۵۰ هزار نفر تا افق ۱۴۱۰ و ۱۸۰ هزار نفر تا افق ۱۴۲۰ تعیین کرده مقرر کرده است: همسو با سیاست های جدید شرکت عمران در ایجاد نسل جدید شهرهای جدید، این شهر علاوه بر پاسخگویی به طیف متنوع از نیازهای سکونتی در چارچوب الگوهای مختلف مسکن، تامین کننده کاربری های عمومی بزرگ مقیاس شهری و فراشهری ارومیه با تاکید بر خدمات دانش بنیان و برتر نیز خواهد بود.
در این مصوبه آمده: جمعیت پذیری شهر جدید حدود ۷۰ درصد جمعیت پذیری فعلی و مصوب اراضی گلمان است. با این وجود رعایت سایر ضوابط زیست محیطی در رابطه با استقرار فعالیت در حوزه پیرامونی دریاچه ارومیه مطابق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در طرح جامع الزامی است.
گفتنی است برمبنای قانون، مرجع تصویب تأسیس شهرهای جدید در کشور، شورای عالی شهرسازی و معماری است.
متن کامل ماده ۱ قانون ایجاد شهرهای جدید مصوب دی ماه ۱۳۸۰ مجلس به شرح زیر است:
ماده ۱ - شهر جدید به نقاط جمعیتی اطلاق می گردد که در چهارچوب طرح مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران که از این پس به اختصار شورای عالی نامیده می شود در خارج از محدوده قانونی و حریم استحفاظی شهرها (هرکدام که بزرگ تر باشد) برای اسکان حداقل سی هزار نفربه اضافه ساختمانها و تأسیسات موردنیاز عمومی، خدماتی، اجتماعی و اقتصادی ساکنان آن پیش بینی می شود.
تبصره - موضوع ماده (۱) فقط برای راه اندازی شهرهای جدید بوده و نافی قوانین و مقررات مربوط به تقسیمات کشوری نمی باشد.


منبع:

1399/06/08
21:53:36
5.0 / 5
1913
تگهای خبر: توسعه , خدمات , ساخت , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است