گزارش آوا مسكن

روند كند اعطای وام ودیعه مسكن

روند كند اعطای وام ودیعه مسكن

در صورتیكه وزارت راه و شهرسازی قبل از این از واگذاری پرداخت وام ودیعه مسكن به بانك ها آگاهی داده بود، رئیس كل بانك مركزی، این وزارتخانه را مسئول معرفی مشمولان دریافت این وام دانست.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، دوشنبه شب در یک برنامه رادیویی درباره وام ودیعه مسکن گفت: ۲ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۱۱ نفر پیامک برای دریافت کمک ودیعه مسکن ارسال کردند که بخش عمده ای از این متقاضیان کد ملی معتبر نداشتند و الان ۳۹۱ هزار و ۶۰۰ نفر متقاضی واقعی هستند.
وی تصریح کرد: ۲۵۲ هزار نفر واجد شرایط بوده اند که از این تعداد، ۴۹ هزار و ۱۷ نفر به بانک ها معرفی شده اند.
به گفته وزیر راه و شهرسازی، تا کنون ۱۹ نفر در بانکهای عامل اعطای تسهیلات ودیعه مسکن پرونده تشکیل داده اند و تا شب گذشته (یکشنبه شب هفته جاری) ۹ نفر تسهیلات ودیعه مسکن را دریافت کرده اند.
همتی: ۲۰ هزار میلیارد تومان برای وام ودیعه مسکن در نظر گرفته ایم
همچنین یکشنبه شب نیز عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره وام ودیعه مسکن با اشاره به اختصاص ۷۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به لطمه دیدگان از کرونا، گفت: پس از تسهیلاتی که تا کنون به خانوارها و کسب و کارهای لطمه دیده از کرونا پرداخت کرده ایم، از پولی که باقیمانده است، ۲۰ هزار میلیارد تومان را با موافقت رئیس جمهور و ستاد کرونا به کمک ودیعه مسکن اختصاص دادیم.
همتی اظهار داشت: یکی از کوشش های مهم بانک مرکزی در این روزها، اعطای وام ودیعه مسکن می باشد که هنوز وزارت راه و شهرسازی سامانه مربوط را به بانک ها متصل نکرده و سهمیه هر بانک مشخص شده است و آنها در انتظار اتصال وزارت راه و شهرسازی هستند.
این اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی در حالی است که مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان این وزارت، بارها بر انجام پالایش و غربالگری های لازم برای انتخاب متقاضیان مشمول دریافت این تسهیلات، تاکید داشته اند.
وزارت راه: متقاضیان به شعبه بانک مورد نظر خود بروند
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن این وزارتخانه، از معرفی برخی از متقاضیان دریافت این تسهیلات به شعب بانکهای عامل مورد نظر متقاضیان که اسم بانک عامل و نام شعبه مورد نظر خودرا در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن اعلام نموده بودند، خبر دادند.
بنا بر آنچه مقامات این معاونت در وزارت راه و شهرسازی می گفتند، برای آنکه حضور متقاضیان در بانک ها سبب ایجاد ازدحام نشود، از ارسال پیامک به صورت محدود به برخی از متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن سخن به میان آمد.
بانک مرکزی: متقاضیان دریافت وام ودیعه به شعبه ای که ما اعلام می نماییم بروند
اما بعد از آن بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام نمود: به سبب آنکه هنوز سهمیه هر بانک و توان پرداخت شعب اعلامی از طرف متقاضیان دریافت این تسهیلات، معین نمی باشد، مشمولان دریافت وام ودیعه مسکن، منتظر پیامک بانک عامل باشند تا به شعبه ای که اعتبار لازم را در اختیار دارد، هدایت شوند.
پس از آن بود که وزارت راه و شهرسازی گزینه امکان انتخاب بانک عامل و شعبه مورد نظر را از سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن حذف نمود. این در حالیست که قبل از این معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار مهر، از امکان انتخاب بانک عامل و شعبه مورد نظر از طرف ثبت نام کنندگان دریافت وام ودیعه آگاهی داده بود.
به جای بانک مرکزی، وزیر راه آمار دریافت کنندگان وام را شفاف اعلام کرد
پاسکاری و سرگردانی مردم و متقاضیان دریافت تسهیلات ودیعه مستأجران که در تهران ۵۰، در ۷ کلانشهر ۳۰ و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان است، از یک سو و عدم اعلام شفاف آمار افراد مشمول دریافت این تسهیلات و همین طور عدم گزارش دهی مناسب بانک مرکزی از تعداد افرادی که تا کنون به بانکهای عامل برای دریافت این وام مراجعه نموده اند، سبب شده تا برخی کارشناسان بازار مسکن گمانه هایی در خصوص احتمال تعویق، توقف یا شکست در اجرای طرح اعطای تسهیلات ودیعه مسکن را مطرح کنند.
هر چند که شب گذشته، وزیر راه و شهرسازی، جور بانک مرکزی را کشید و آمار متقاضیان، مشمولان واقعی و دریافت کنندگان این تسهیلات تا کنون را شفاف اعلام نمود.
فرصت جابه جایی مستأجران از دست رفت
روند کند اعطای وام ودیعه مسکن در حالی است که با توجه به این که اعلام شده که سال تحصیلی مراکز آموزشی شامل تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم (مدارس و دانشگاه ها) از ۱۵ شهریور ماه بازگشایی می شوند و همین طور باتوجه به همزمانی فعالیت این مراکز آموزشی، با ماه های محرم و صفر که معمولاً بطور سنتی، تمایل خانواده های مستأجر به جابه جایی کاسته می شود، تابستان امسال، فصل جابه جایی کوتاه تری برای خانواده ها خواهد بود.

1399/06/05
17:31:22
5.0 / 5
1933
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است