انتقال روزانه ۲۰ میلیون متر مكعب گاز به منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر

انتقال روزانه ۲۰ میلیون متر مكعب گاز به منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر

به گزارش آوا مسكن بوشهر مدیرعامل شركت گاز استان بوشهر اظهار داشت: با عنایت به لزوم همكاری در توسعه صنایع پایین دستی گاز، ظرفیت انتقال روزانه ۲۰ میلیون متر مكعب گاز به منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر فراهم گشته است.


مسلم رحمانی در نشست مطبوعاتی ظهر امروز با اشاره به وضعیت گازرسانی در استان بوشهر عنوان کرد: طی هفت سال قبل -دولت یازدهم و دوازدهم- با اجرای طرح های مختلف در استان بوشهر و اتصال ۹ شهر به شبکه گاز ضریب نفوذ گازرسانی در شهرها از ۷۲ درصد به ۹۹.۲ درصد و با گازدار شدن ۳۱۸ روستا، ضریب نفوذ روستایی از ۳۶ درصد به ۹۶.۵ درصد رسید که مجموعاً ۹۲۶ میلیارد تومان هزینه شده است.
وی ادامه داد: در استان بوشهر و در دولت یازدهم با اجرای ۸۰۴ کیلومتر شبکه و ۴۳ هزار انشعاب، تعداد ۶۸ هزار مشترک شهری اضافه شدند. همینطور با نصب ۲۸ هزار انشعاب درب منازل خانوار روستایی و گازرسانی به ۲۱۱ روستا، ۱۳ هزار مشترک از این انشعابات استفاده کردند. در خلال دولت دوازدهم نیز، با نصب ۲۳ هزار انشعاب شهری، تعداد ۵۶ هزار مشترک از آن استفاده کردند.
این مسئول تصریح کرد: در بخش صنعتی، به شهرک های صنعتی بوشهر، برازجان و ریگ گازرسانی انجام شد و همینطور پتروشیمی دماوند و فاز دوم پتروشیمی مبین دارای گاز شدند، نیروگاه بعثت و گناوه هم از نیروگاه های جدیدی بودند که در این دولت از گاز بهره مند شدند.
مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر اظهار داشت: شهرک های صنعتی دلوار، دیّر، کنگان، برازجان، ناحیه صنعتی بنه گز گازرسانی انجام شد و پتروشیمی های متانول کاوه و بوشهر، کارخانجات سیمان سیراف کنگان و سیمان مُند دشتی دارای گاز شدند.
رحمانی افزود: طی ۳ سال از دولت دوازدهم، در استان بوشهر اعتباری معادل ۴۷۰ میلیارد تومان برای گازرسانی جذب و هزینه شده، که با عنایت به تحریم و مشکلات و چالش های بیشمار کشور در ابتدای دولت دوازدهم با رویکرد تأمین رفاه مردم و عدالت اجتماعی این اقدام انجام شده است.
وی توضیح داد: الان ۳۷۴ صنعت در استان بوشهر از نعمت گاز بهره مند هستند، اضافه کرد: در سال ۹۸ تمامی اهدافی که برای گازرسانی در سطح استان بوشهر تعریف کرده بودیم به شکل ۱۰۰ درصدی محقق گردید، ۳۰۰ کیلومتر شبکه شامل ۱۷۲ کیلومتر در روستاها و ۱۲۸ کیلومتر در شهرها اجرا شده که میزان شبکه کل استان به ۷۲۰۰ کیلومتر رسیده است. با نصب ۶۵۰۰ تعداد کل انشعابات استان به ۲۰۶ هزار انشعاب رسید. در مجموع ۲۴۵۰۰ خانوار مشترک گاز شدند، تعداد مشترکین استان بوشهر به ۲۱۳ هزار مشترک در انتهای سال ۹۸ رسید.
مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر خاطرنشان کرد: طی سنوات ۱۱ ساله تا آخر سال ۹۸، تعداد ۳۲۰ هزار خانوار از نعمت گاز بهره مند شده اند اما تا همین زمان ۲۱۳ هزار مشترک داریم به این مفهوم که ۱۱۰ هزار ظرفیت خالی اشتراک وجود دارد که علمک نصب شده اما هنوز استفاده نشده است. خواهش ما از مردم این است با عنایت به این که تأمین اعتبار مصوبه گازرسانی به روستاها و شهرها از محل صرفه جویی سوخت ها بوده هر چه سریع تر از این امکان استفاده نمایند.
مسلم رحمانی با اشاره به اینکه گازرسانی به صنایع از اهداف مهم در سال جهش تولید بوده است، افزود: سال ۹۸ در استان بوشهر به میزان ۱۴.۸ میلیارد متر مکعب گاز به گروه های مختلف مصرف کننده فروخته شده که ۹۹ درصد از این میزان به مصرف صنایع رسیده است، یعنی ارزش افزوده ای که باید در بحث گازرسانی محقق میشد در استان بوشهر رتبه اول را در کشور دارد. به تفکیک ۷۶ درصد در صنایع پتروشیمی، ۲۱ درصد نیروگاه ها، ۲.۶ درصد سایر صنایع مستقر در استان مثل سیمان ها، شهرک های صنعتی و صنایع کوچک، و ۰.۷ در حوزه مشترکان اداری، خانگی، تجاری، عمومی و اداری مصرف شده است.
این مسئول تصریح کرد: دو پروژه شاخص استان بوشهر یکی گازرسانی به جزیره شیف، که با عنایت به موقعیت جغرافیایی آن و بستر دریای حائل بین خشکی و جزیره که عملا گازرسانی به جزیره را با مشکلات زیادی مواجه میکرد که با همّت مهندسان و پیمانکاران بومی و با روش نوین حفاری جهت دار افقی (H.D.D) برای نخستین بار در کشور ۱۸۰۰ متر بستر دریا در عمق ۳۰ متر توسط یک شرکت ایرانی انجام شد. دیگری گازرسانی به روستاهای بخش ارم و بوشکان که با عنایت به کوهستانی بودن منطقه و فاصله نسبت به خطوط انتقال، دشوار به نظر می رسید، اما در سال های ۸۵، ۹۶ و ۹۷ گازرسانی به روستاها و شهرهای منطقه صورت گرفت و در سال ۹۸ هم مصوبه روستاهای باقیمانده این بخش ها دریافت و در هفته دولت سال جاری و تا آخر سال جاری به بهره برداری خواهند رسید.
وی با اشاره به اهداف برنامه ریزی شده در سالجاری، اظهار داشت: ۲۵۰ کیلومتر شبکه گذاری در سطح استان، نصب ۵۰۰۰ انشعاب و جذب ۱۶ هزار مشترک، فروش بالغ بر ۱۵.۶ میلیارد متر مکعب گاز و همینطور گازرسانی ۴۱ روستای باقیمانده استان بوشهر در دستور کار قرار گرفته است. در هفته دولت پیش رو تعداد ۱۸ روستا گازرسانی، و ۲۶ صنعت هم گازدار خواهند شد.
مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر با اشاره به هدف گذاری برای گازرسانی به ۲۰۵ صنعت استان بوشهر تصریح کرد: ۱۷۸ واحد تولیدی و صنعتی شامل مصوبه شورالی اقتصاد استان بوشهر گازدار شده و در هفته دولت هم ۲۶ صنعت جدید از نعمت گاز بهره مند می شوند. مبلغ کل پروژه های در نظر گرفته شده برای سالجاری ۶۱۰ میلیارد ریال است که ۳۵۱ میلیارد ریال در هفته دولت و مابقی در دهه فجر افتتاح می شود.
رحمانی عنوان کرد: صنایع بزرگی که سال جاری در برنامه گازرسانی قرار دارند، گازرسانی به پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه است که هفته گذشته راه اندازی شد و ۹۵ درصد گازرسانی به مجتمع پتروشیمی سیراف انرژی انجام شده اما خود پتروشیمی برای سال ۱۴۰۰ برنامه ریزی شده که در همان زمان گازدار می شود.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به لزوم همکاری در توسعه صنایع پایین دستی گاز، ظرفیت انتقال روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز به منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر فراهم گشته است.
این مسئول با اشاره به اقدامات شاخص در حوزه خدمات مشترکین اظهار نمود: صدور صورتحساب آنی برای کلیه مشترکین گاز استان بوشهر برای نخستین بار در کشور صورت گرفت که در زمان انتشار کرونا کمک زیادی به ما کرد، که هم اکنون ۹۸ درصد صورتحساب ها با هدف رفاه حال مشترکین به صورت پیامکی ارسال می شود.
منبع:

1399/05/22
22:20:01
5.0 / 5
1977
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است