به مناسبت روز جهانی زنبور عسل اعلام شد

تولید ۱۱۲هزارتن عسل در ایران

تولید ۱۱۲هزارتن عسل در ایران

به گزارش آوا مسكن مجری طرح ملی توسعه زنبورداری با اشاره به اینكه حدود 110 میلیون و 600 هزار كلونی در كشور وجود دارد و 112هزار تن عسل در كشور تولید می شود، اظهار داشت: بهادادن به زنجیره تولید در بخش كشاورزی و الزامی شدن استاندارد عسل از برنامه های صنعت زنبورداری كشور است.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، مشیر غفاری در نشست خبری که ظهر امروز به مناسبت روز جهانی زنبور عسل ۳۱ اردیبهشت (۲۰می) برگزار شد، با اعلان اینکه زنبور بعنوان یکی از مهمترین نهاده های بخش کشاورزی باید در برنامه کشاورزی مورد توجه قرار بگیرد، اظهار نمود: موفقیت در تولید مثل گیاهان مرهون تلاش گرده افشان ها به خصوص زنبور عسل است. شاید بیش از نیمی از تکثیر و تولید دانه های روغنی مربوط به گرده افشانی زنبور عسل است و افزایش تولید کمی و کیفی علوفه دام ها به عمل گرده افشانی زنبورها وابسته است.

وی افزود: زنبور با تولید محصولاتی چون عسل، ژل رویال، گرده گل و موم در صنایع مختلف غذایی، دارویی، آرایشی و نساجی مورد استفاده قرار می گیرد. همین طور در زنبور درمانی نیز از نیش زنبور استفاده می شود. زنبور عسل تاثیر مستقیم بر محیط زیست دارد و حیات کره زمین را تحت تاثیر قرار می دهد.

مجری طرح ملی توسعه زنبور داری کشور افزود: سال قبل از سند استراتژیک صنعت زنبورداری کشور رونمایی گردید. این سند مشتمل بر ۸ هدف اصلی، ۴۳ استراتژی و به دنبال آن هم ۷۸ اقدام اجرایی در رابطه با استراتژی ها است. در حقیقت ریل گذاری مسیر صنعت زنبورداری کشور با تدوین این سند صورت گرفت و با چشم اندازی که در سند وجود دارد به دنبال این هستیم که در افق ۱۴۰۴ جایگاه حوزه زنبورداری پیش رو در بخش کشاورزی، سرآمد در منطقه، رقابت پذیر در جهان، بهره مند از دانش روز و عرضه کننده محصولات متنوع، ارزش آفرین و قابل اعتماد باشد.

غفاری اشاره کرد: سال قبل اقداماتی در بخش بیمه کلونی زنبور عسل، تفاهم نامه گوناگون در زمینه محصولات مربوط با زنبور عسل با دستگاه های مختلف و رونمایی از دستاوردهای صنعت زنبورداری صورت گرفت.

وی در ادامه اظهار داشت: بهادادن به زنجیره تولید در بخش کشاورزی، الزامی شدن استاندارد عسل از برنامه های ما است که لازمه عملیاتی کردن آن همکاری دستگاه های مختلف است. همین طور شرکت های دانش بنیان نیز باید در بحث تشخیص عسل تقلبی از طبیعی همراهی کنند.

به گفته وی حدود ۵۳ نوع عسل در کشور از گیاهان مختلف با خاصیت های دارویی متفاوتی وجود دارد و باتوجه به این تنوع باید شرایط صادرات این محصول را آماده نماییم در حقیقت پتانسیل خوبی در زمینه صادرات این بخش داریم.

غفاری در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: مراتع کشور محدود است و در کوچ زنبورداران به مناطق قشلاق و ییلاقی محدودیت هایی وجود دارد. پیشنهاد ما این است که باید جهاد گرده افشانی زنبور عسل راه بیفتد. بدین سبب لازم است ستاد گرده افشانی راه اندازی شود و از عرصه های زراعی و باغی و دیگر عرصه ها نیز استفاده گردد. حتی می توان با شهرداری نیز وارد مذاکره شد و از گیاهان شهدزا در شهرها یا راه ها نیز در این راستا بهره برداری نمود.

مجری طرح ملی توسعه زنبورداری کشور با اشاره به اینکه حدود ۹۸ هزار زنبورستان یا زنبوردار در کشور وجود دارد، اظهار داشت: حدود ۱۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلونی در کشور وجود دارد و ۱۱۲هزارتن عسل در کشور تولید می شود. همین طور نسبت به سال قبل در تعداد کندوها و میزان تولید با افزایش مواجه شدیم.

وی همین طور به صادرات این محصول نیز اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل حدود ۱۴۰۰ تن صادرات عسل داشتیم و مقصد عسل ایران نیز عراق، ترکیه و بعضی از کشورهای جنوبی بود. هم اکنون هم به سبب شیوع ویروس کرونا صادرات با محدودیت هایی روبه رو شده است.

غفاری با اشاره به اینکه در تولید عسل جزو چهار کشور مطرح در دنیا هستیم، گفـت: باید در بخش ملکه زنبور عسل ایرانی جهش تولید صورت بگیرد. ۷ ایستگاه اصلاح نژاد در سطح کشور وجود دارد و به همه استانها و زنبورداری ها اعلام کردیم که اولویت واگذاری ایستگاه ها به تشکل های زنبورداری است.

منبع:

1399/02/31
16:21:32
5.0 / 5
3083
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است