مدیرعامل منطقه آزاد چابهار:

با كدام امتیاز سرمایه تاسیس بانك خارجی ۵۰ میلیون یورو است؟

با كدام امتیاز سرمایه تاسیس بانك خارجی ۵۰ میلیون یورو است؟

به گزارش آوا مسكن با وجود كاهش سرمایه تاسیس بانكهای برون مرزی به ۵۰ میلیون یورو، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار آنرا مطابق ارقام بین المللی ندانست و اظهار داشت: چه برتری وجود دارد كه باید تا این حد سرمایه تاسیس اختلاف داشته باشد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، در کنار برخی موانع همچون تحریم ها و همینطور مسائل مربوط به FATF که باعث عقب نشینی بانکهای خارجی برای توسعه روابط یا تاسیس در ایران می شود مبحث سرمایه اولیه آنها طی سال های اخیر هم مطرح بوده است.
این در شرایطی است که سرمایه اولیه تاسیس بانکهای برون مرزی در مناطق آزاد در چند سال قبل دستخوش نوسان زیادی بوده و در مقاطعی با رشد قابل توجهی همراه شد؛ به صورتی که از ۱۰ میلیون دلار در سال ۱۳۷۹ به ۲۵ میلیون یورو در سال ۱۳۹۴ افزایش یافت.
اما در سال ۱۳۹۵ با رشد شش برایری یک دفعه تا ۱۵۰ میلیون یورو رسید که با مخالفت های مطرح شده در فاصله ای کوتاه به ۱۰۰ میلیون یورو کاهش پیدا کرد.
این اعتقاد از جانب مناطق آزاد وجود داشت که سرمایه تاسیس بانکهای برون مرزی رقم بالایی است که خارجی ها را در ورود به این مناطق برای تاسیس بانک گرفتار تردید می کند و رایزنی هایی در این رابطه با بانک مرکزی شکل گرفت تا اینکه در اواخر بهمن ماه سال گذشته، شورای پول و اعتبار این سرمایه را ۵۰ میلیون یورو دیگر کم کرد و ۵۰ میلیون یورو اعلام نمود.

۵۰ میلیون یورو سرمایه جای تامل دارد
اما در همین رابطه عبدالرحیم کردی - مدیرعامل منطقه آزاد چابهار - در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: گرچه هم اکنون تمام مشکل ورود بانکهای خارجی سرمایه تاسیس آنها نیست و موانع دیگری هم وجود دارد ولی رقم ۵۰ میلیون یوروی فعلی هم همچنان بالاست و جای بررسی دارد.
وی اظهار داشت: ما در حالی در مناطق آزاد به دنبال تاسیس بانکهای برون مرزی هستیم که باید شرایط بین المللی را هم برای ورود آنها فراهم کنیم؛ ازاین رو اگر برای انجام کار بین المللی باید زبان و شرایط مشترک با سایر کشورها هم وجود داشته باشد.
مدیر عامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه سرمایه تاسیس بانک در روال معمول بین الملل به صورت متوسط از سه، پنج و ۱۰ میلیون دلار است، اضافه کرد: اما ما آنرا تا ۵۰ میلیون یورو تعیین کرده ایم که اختلاف زیادی بوجود می آورد و جای تامل دارد، چه خصوصیت و برتری هم اکنون نسبت به رقبای خارجی یا در مجموع سایر کشورها بوجود آمده که آنقدر قابل اهمیت باشد که سرمایه تاسیس بانک برون مرزی در مناطق آزاد تا ۵۰ میلیون یورو برسد؟
گفتنی است که طی مدت گذشته بارها بحث ورود بانکهای خارجی به مناطق آزاد بخصوص چابهار با عنایت به اهمیت این منطقه در مبادلات بین المللی مطرح بوده که تابحال محقق نشده است.1399/02/26
14:20:11
5.0 / 5
2547
تگهای خبر: توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است