آخرین خبرها از وضعیت مرزهای زمینی و دریایی كشور

آخرین خبرها از وضعیت مرزهای زمینی و دریایی كشور

به گزارش آوا مسكن دبیر شورای اطلاع رسانی گمرك اعلام نمود: گمركات بزرگ در مرزهای آبی جنوبی كشور، روند طبیعی و عادی خویش را دارند و در گمركات بنادر شهید رجایی، شهید باهنر و جاسك در استان هرمزگان، بندر حضرت امام خمینی (ره) در استان خوزستان، گمركات بنادر بوشهر، همینطور گمركات بندر چابهار فعال می باشند و روال عادی تجارت خارجی در حال انجام می باشد.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، سید روح الله لطیفی درمورد گمركات مرزی با كشور عراق اظهار داشت: مرزهای كشور با عراق در حال حاضربه جز مرزهای مشترك با اقلیم كردستان مسدود است.
وی ادامه داد: شرایط در مرزهای ایران با اقلیم كردستان متفاوت است؛ بطوریكه مرز باشماق و پرویز خان هم اكنون با حفظ كلیه شرایط و نكات بهداشتی و رعایت پروتكل های لازم برای مقابله با ویروس كرونا، باز است و طی روز گذشته قریب به ۲۰۰۰ دستگاه از این دو مرز به اقلیم كردستان صادرات صورت گرفته است.
لطیفی اظهار داشت: خروج كامیون های تركیه از سایر مرزها برای رسیدن به تاجر همچنان ادامه دارد و كشور تركیه كامیون های هیچ كشوری را به غیر اتباع ترك را پذیرش نمی نماید. هم اكنون كامیون های ایرانی كه قصد بازگشت به كشورمان را دارند در كشور تركیه در مرزهای ایران با این كشور پذیرش می شوند. با این وجود تعداد ۱۶۰ كامیون تركیه ای كه حامل كالا برای ایران هستند، از جانب طرف ترك اجازه ورود به مرزهای كشور داده نشده و بلاتكلیف هستند كه در این خصوص رایزنی های لازم در حال انجام می باشد.
وی ادامه داد: ضمن آنكه در مرز بازرگان در حوزه مسافری، صرفا اتباع ترك مجوز خروج و هموطنان ما امكان ورود به كشور را دارند. شایان توجه است كه با عنایت به مذاكرات سفیر ایران با مقامات وزارت بهداشت تركیه، پیشنهاداتی در مورد مبادلات تجاری ارائه شده كه با بیان نظر طرف ترك، امكان گشایش مرزها وجود دارد.
سخنگوی گمرك اظهار نمود: طی ملاقات های مرزی صورت گرفته بین مقامات مرزی ایران و ارمنستان و طی درخواست مقامات ارمنی، پیرو محدودیت های تردد برای مسافران به ارمنستان كه از ششم اسفند عملیاتی شده بود تغییراتی بوجود آمده و از امروز (۲۸ اسفند) كلیه مسافرین ورودی به كشور ارمنستان كه قبلا مستثنی بودند( اتباع ارمنی، دوتابعیتی ها و دارای كارت اقامت) در صورت ورود به مدت دو هفته قرنطینه خواهند شد و این اقدام تا تاریخ ۲۶ فروردین ماه سال ۹۹ ادامه خواهد داشت.
همینطور به قول وی، مرز تجاری با جمهوری نخجوان باز است و طبق روال در حال انجام می باشد. تجارت با كشورآذربایجان هم در مرزهای زمینی، دریایی وریلی با حفظ كلیه پورتكل های بهداشتی در حال انجام می باشد. ترانزیت زمینی كالا با روسیه نیزاز طریق خاك آذربایجان صورت می گیرد و شرایط عادی است.
لطیفی خاطرنشان كرد: بنادر شمالی كشور در حاشیه دریای خزر فعال می باشند و سیر طبیعی تجارت خارجی در آنها برقرار است. مرزهای كشور با تركمنستان همچنان با تصمیم مقامات تركمن بسته است و صرفا كامیون های تركمن می توانندبه كشورشان بازگردند، از طرفی در مرز سرخس با این كشور به صورت محدود كالاهای صادراتی فاسد نشدنی از راه ریل به تركمنستان صادر می شوند ولی اینچه برون در گلستان با وجود دارا بودن ریل در مرز با تركمنستان همچنان متوقف مانده است.
او مرزهای كشورمان با افغانستان همچون ماهیرود، میلك و دوغارون باز هستند و فعالیت تجاری ومسافری با رعایت كلیه كنترل های بهداشتی ازسوی گمركات ایران وافغانستان به شكل مطلوبی در حال انجام می باشد.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرك همینطور اعلام نمود كه تا اطلاع ثانوی كلیه مرزهای كشور با پاكستان مسدود است. در مرز هوایی فرودگاه امام(ره) هم از روز گذشته نخستین بخش از محموله تجاری ۲۰۰۰ كیلویی اقلام بهداشتی مقابله با ویروس كرونا كه شامل تعداد دو میلیون ماسك سه لایه، سه میلیون ماسك فیلتردار و دو میلیون لباس محافظت پزشكی(گان) و ۱۰ هزار تب سنج الكترونیكی است ترخیص شده و پیشبینی می شود تا فردا ۱۵ میلیون ماسك از این گمرك وارد كشور شود.1398/12/28
23:30:15
5.0 / 5
3606
تگهای خبر: بنادر , دستگاه , مجوز , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است