مدیركل دفتر اقتصاد مسكن تشریح كرد

خانه های خالی چگونه برای مالیات شناسایی می شوند؟

خانه های خالی چگونه برای مالیات شناسایی می شوند؟

آوا مسكن: مدیركل دفتر اقتصاد مسكن با بیان این كه بحث دریافت مالیات از خانه های خالی به سال 1366 برمیگردد كه به سبب هزینه بر بودن اجرایی نشد بیان كرد: در رویكرد جدید از یك تقاطع اطلاعاتی استفاده می نماییم كه مكانیزم های تشخیصی برای راستی آزمایی خالی بودن یا دارای سكنه بودن واحد را داریم.


پروانه اصلانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: همانطور كه می دانید روز ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸ سامانه املاك و اسكان را راه اندازی كردیم كه یكی از كاركردهای آن دریافت مالیات از خانه های خالی است.
وی اشاره كرد: طبق قانون مالیاتهای سال ۱۳۶۶ بحث مالیات بر خانه های خالی عنوان شد اما به خاطر اینكه فرآیند شناسایی خانه های خالی از نظر اجتماعی بسیار هزینه بر بود سازمان امور مالیاتی عطای آنرا به لقایش بخشید و از قانون مالیاتها حذف شد.
مدیر كل دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی اشاره كرد: مجدداً در سال ۱۳۹۴ در چارچوب تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مكرر موضوع مالیات بر خانه های خالی عنوان شد. مدلی كه ابتدا برایش در نظر گرفتند این بود كه تحقق موضوع نیاز به تمركز اطلاعاتی دارد كه از جانب دستگاه های دیگر قابل اجرا نبود. نظر آقای آخوندی این بود كه این قانون از جانب شهرداری ها اجرا شود لایحه هم به دولت رفت كه دولت آنرا مجدداً به وزارت راه و شهرسازی فرستاد.
اصلانی اضافه كرد: بعد از آن كه آقای اسلامی مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده گرفت اعلام نمود ما خودمان بحث مالیات و شناسایی واحدهای بدون سكنه را انجام دهیم. بدین سبب رویكرد جدیدی در وزارتخانه عنوان شد كه یك پروسه تركیبی را دنبال كنیم؛ بدین صورت كه هم از سرویس داده های سازمان ها و هم از خوداظهاری مردم استفاده نمائیم.
وی با اشاره به اینكه برای طراحی سامانه مشاوری را انتخاب كردیم كه به صورت شبانه روزی این كار را به سرانجام رساند اظهار نمود: سامانه املاك و اسكان هم اكنون قابلیت شناسایی واحدهای خالی از سكنه را دارد به شرطی كه دستگاه های دیگر به آن اتصال پیدا كنند تا عملیاتی شود.
اصلانی افزود: بعضی از دستگاه ها به سامانه متصل شده اند و برخی دیگر هنوز نه. سازمان امور مالیاتی بعنوان مهمترین ركن می گوید اگر می خواهید به سرویس های اطلاعاتی ما دسترسی پیدا كنید باید مصوبه هیئت دولت را بگیرید. ما هم تبصره را به دولت فرستاده ایم تا مجوز بگیریم و از اطلاعات سازمان امور مالیاتی به صورت برخط استفاده نمائیم.
اصلانی درباره نحوه شناسایی واحدهای خالی با لحاظ این مشكل كه ممكنست فردی چراغ خانه را روشن بگذارد تا كنتور كار كند و وانمود كند كه خانه دارای سكنه است اشاره كرد: اگر اینطور باشد كه همان مشكل سال ۱۳۶۶ خواهد بود. هم اكنون رویكرد عوض شده و از یك تقاطع اطلاعاتی بین دستگاه های مختلف استفاده می نماییم.
مدیركل دفتر اقتصاد مسكن در توضیح این برنامه اظهار داشت: ما از دیتاهای دستگاههای مختلف بهره می گیریم و یك خروجی بدست می آوریم. بطور مثال متوجه می شویم كه فردی دارای دو پلاك ثبتی است اما مطمئن نیستیم. بنا بر این به فرد پیامك می دهیم آیا قبول داری این دو پلاك به نام شما است یا خیر؟ در هر دو صورت باید به سامانه بازگشت و اطلاعات خودرا تصحیح كند.
وی ادامه داد: اگر فرد قبول دارد كه دارای دو واحد مسكونی است یكی را بعنوان محل استقرار خودش در نظر می گیریم و برای دومی، باز هم اطلاعات می خواهیم پس پیامك دوم را می فرستیم. ممكنست فرد بگوید كه این واحد دارای مستاجر است بدین سبب از او می خواهیم اطلاعات مستاجر را بدهد. این رفت و برگشت های اطلاعاتی انجام و مشخص می شود این خانه خالی است یا خیر، پس مكانیزم های تشخیصی برای راستی آزمایی داریم.
منبع:

1398/12/18
14:14:09
5.0 / 5
3599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است