سود میلیاردی تاجران انرژی از شوك های نفتی

سود میلیاردی تاجران انرژی از شوك های نفتی

به گزارش آوا مسكن بزرگترین بازرگانان انرژی جهان در سال ۲۰۱۹ كه بازار جهانی نفت به علت اختلالات عرضه و تغییر مقررات سوخت كشتیرانی و مسائل ژئوپلیتیكی شوكهای گوناگونی را تجربه كرد، میلیاردها دلار سود كردند.



به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، از بازرگانان مستقلی مانند گروه ویتول و ترافیگورا تا واحدهای بازرگانی غولهای نفتی مانند رویال داچ شل، توتال و BP میلیاردها دلار سود كردند.

ماركو دوناند، مدیرعامل گروه مركوریا انرژی كه یكی از پنج شركت بازرگانی نفت مستقل بزرگ به حساب می آید، در اینباره اظهار داشت: هر طور كه حساب كنید سال ۲۰۱۹ یكی از بهترین سالهای صنعت تجارت انرژی بوده است.

برای شركتهای مستقلی كه سهام آنها در اختیار مدیران و كاركنان ارشد است، این سال پر بار به معنای فصل پاداشهای بزرگ است. برای شركتهای نفتی اروپایی مانند شل، BP و توتال رونق تجارت كمك خواهد نمود سال دشواری كه در سایر بخشهای كسب و كار خود داشتند را از سر بگذرانند.

بازرگانان ارشد و مدیران بلندپایه بر این نكته توافق دارند كه صنعت تجارت انرژی از مجموعه ای از عوامل مختلف در بازار نفت بهره برد. سرمایه گذاری های معاصر در تجارت گاز طبیعی، نیرو و گاز طبیعی مایع هم بالاخره ثمر داد.

نخست اینكه اختلالات عرضه، نرخ بالاتری كه پالایشگاههای نفت برای بعضی از گریدهای نفتی می پردازند را افزایش داد. در اوایل سال ۲۰۱۹ واشنگتن ونزوئلا را هدف تحریم قرار داد و جریان صادرات نفت این كشور مختل شد. سپس صادرات نفت روسیه به اروپا از راه خط لوله دروژبا به علت آلودگی به یك ماده شیمیایی خطرناك متوقف گردید. و در سپتامبر نیمی از صادرات نفت عربستان سعودی به دنبال حملات هوایی به تاسیسات نفتی حساس این كشور فلج شد.

برخی از بازرگانان از مقررات سازمان بین المللی دریانوردی كه از ژانویه سال جاری به اجرا گذاشته شد و كشتیها را به استفاده از سوختهای پاك ملزم می كند، بهره بردند.

در حالی كه شركتهای ویتول، شل، BP و توتال درباره نتایج مالی خود اظهارنظر نكرده اند اما این روند به خوبی در نتایج آنها روشن است. ترافیگورا سود ناخالص ۱.۷ میلیارد دلار واحد نفت خود در سال میلادی گذشته را گزارش كرده است. به قول یك منبع آگاه، واحد تجارت نفت شركت گلنكور یكی از بهترین نتایج مالی سالانه خویش را داشته است و انتظار می رود این شركت در گزارش نتایج مالی، درآمد ناخالص بیشتر از یك میلیارد دلار در تجارت نفت را اعلام نماید.

توربیون تورنكوئیست، مدیرعامل شركت گانور هم اظهار كرده كه به مدد توسعه فعالیت در بخش LNG، سال ۲۰۱۹ یكی از بهترین سالها برای این شركت بازرگانی بوده است.

ویتول كه بزرگترین شركت بازرگانی نفت مستقل جهان است، انتظار دارد درآمد دو میلیارد دلاری را گزارش كند كه یكی از بهترین نتایج مالی این شركت خواهد بود. مدیرعامل مركوریا هم گفت این شركت سال بسیار خوبی را سپری نمود.

در میان شركتهای نفتی بزرگ كه برای داشتن میادین نفتی، پالایشگاههای و پمپ بنزین معروف هستند، شركتهای شل، BP و توتال هم واحدهای تجارتی دارند كه از شركتهای بازرگانی مستقل بزرگتر هستند. شركت شل به تنهایی معادل ۱۳ میلیون بشكه در روز نفت و ویتول حدود ۷.۵ میلیون بشكه در روز نفت تجارت می كند.

به گفته منابع آگاه، برای شركتهای BP و شل ۲۰۱۹ یكی از بهترین سالها در تجارت بود كه میلیاردها دلار عاید آنها كرد. شل به تنهایی از تغییر مقررات سوخت دریایی یك میلیارد دلار درآمد به دست آورد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این نتایج با وجود افزایش فشارهای قانونی و رگولاتوری روی شركتهای بازرگانی بزرگ دنیا حاصل شده است. گلنكور از جانب وزارت دادگستری آمریكا تحت تحقیق قرار دارد و ویتول و ترافیگورا هم به تازگی شاهد این بودند كه دفاترشان در ژنو در جهت تحقیقات رشوه در برزیل توسط دادستانهای سوییس بازرسی شد. گانور هم باید ۹۵ میلیون دلار برای حل و فصل پرونده پرداخت رشوه توسط كارمند سابق این شركت برای دریافت قراردادهای نفتی در جمهوری كنگو و ساحل عاج، به سوییس پرداخت كند.




1398/11/11
00:22:02
5.0 / 5
4089
تگهای خبر: توسعه , سازمان , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است