آخرین وضعیت معاملات مسكن در تهران

بازار مسكن به سرعت گیر رسید

بازار مسكن به سرعت گیر رسید

به گزارش آوا مسكن جدیدترین گزارش ارائه شده از بازار مسكن شهر تهران، افزایش ۳ درصدی قیمت را نشان داده است اما از سرعت رشد آن به صورت محسوسی كاسته شده است.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، قیمت مسكن شهر تهران در دیماه ۱۳۹۸ به میانگین ۱۳ میلیون و ۸۸۲ هزار تومان در هر متر مربع رسیده كه سه درصد نسبت به ماه قبل و ۴۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش نشان داده است. این افزایش ۳ درصدی بر مبنای آمار وزارت راه و شهرسازی در حالی اتفاق افتاده كه ماه گذشته قیمت ها ۶.۸ درصد بالا رفته بود. بنابراین سرعت رشد ماهانه قیمت، گرفته شده و ۳.۸ درصد كمتر از ماه قبل بوده است.
تحلیل های كارشناسی هم در ماه گذشته حاكی از آن بود كه علت رشد ۶.۸ درصدی ماهانه قیمت مسكن در آذرماه، تغییر قیمت بنزین بوده و از شدت این شوك كم می شود.
هم چنین تعداد معاملات مسكن شهر تهران در دیماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۰ هزار و ۸۶۲ فقره بوده كه نسبت به ماه قبل ۱۲.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۸.۲ درصد افزایش نشان می دهند.
ارزش ریالی مبایعات انجام شده در دیماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده كه از رشد ۱۴.۲ و ۱۱۱ درصدی به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حكایت دارد.
افزایش ۱۲ درصدی ساخت و سازها
از جانب دیگر تعداد واحدد مسكونی در پروانه های ساختمانی صادره در آذرماه ۱۳۹۸ كه گزارش آن در دیماه ارائه شده از آن حكایت می كند كه در آذرماه ۵۶۵۸ واحد مسكونی، پروانه ساخت گرفته اند كه نشان داده است نسبت به آبان ماه سال جاری ۱۲.۲ درصد افزایش داشته اما نسبت به آذرماه سال گذشته ۱۰.۷ درصد كاهش یافته است.
كاهش ۴۳ درصدی معاملات نسبت به ۱۰ ماهه نخست سال قبل
گزارش تجمیعی وضعیت بازار مسكن شهر تهران هم از آن حكایت می كند طی ۱۰ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ تعداد معاملات ۶۱ هزار و ۱۰۹ فقره بوده كه ۴۳.۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل كاهش یافته است.
متوسط قیمت یك متر مربع واحد مسكونی آپارتمانی در ۱۰ ماهه نخست ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۲ میلیون و ۹۸۹ هزار تومان بوده كه از رشد ۷۰ درصدی نسبت به ۱۰ ماهه نخست ۱۳۹۷ حكایت دارد.
ارزش ریالی مبایعات انجام شده در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۶۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده كه نسبت به همین زمان در سال قبل ۵.۲ درصد پایین آمده است.
تعداد واحد مسكونی در پروانه های ساختمانی صادره هم ۴۷ هزار و ۹۲۹ فقره بوده كه این شاخص هم نسبت به ۱۰ ماهه نخست سال قبل ۱۶.۸ درصد كاهش نشان داده است.1398/11/05
14:41:15
5.0 / 5
4530
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است