دارنده جایزه پژوهشگر جوان كامستك اعلام كرد

توسعه نرم افزار ارزیابی تاب آوری شبكه توزیع برق كشور و اولویت بندی راهكارهای بهبود آن

توسعه نرم افزار ارزیابی تاب آوری شبكه توزیع برق كشور و اولویت بندی راهكارهای بهبود آن

به گزارش آوا مسكن دارنده جایزه پژوهشگر جوان كامستك از طراحی و توسعه نرم افزار سنجش كمی تاب آوری شبكه توزیع برق كشور و اولویت بندی راهكارهای بهبود آن اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح آخرین فعالیت پژوهشی من با شركت توانیر است كه به صورت عملی هم در حال پیاده سازی است.


دكتر فرخ امینی فر، عضو هیئت علمی دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه رقابت این جایزه توسط كمیته دائمی علم و فناوری (كامستك) سازمان همكاریهای اسلامی با عضویت ۵۷ كشور طراحی و برگزار می شود، اظهار نمود: هدف از اهدای این جایزه ترغیب و تشویق پژوهشگران جوان كشورهای اسلامی و قدردانی از زحمات آن هاست.
وی برگزاری همایش های علمی، ایجاد شبكه های مجازی دانشگاهی و طرح های تبادل اساتید و دانشجویان را از دیگر برنامه های این كمیته برشمرد و اضافه كرد: هدف اصلی این فعالیت ها ارتقای توانمندی ها، قابلیت ها و ظرفیت های پژوهشگران كشورهای اسلامی و هم افزایی آنها برای دستیابی به پیشرفت های چشم گیر در حوزه های علم و فناوری است.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی قدرت دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: تمركز اصلی فعالیتهای پژوهشی من در حوزه مطالعات پایایی و تاب آوری شبكه های برق و روش های بهبود آنها است. ما بدنبال طراحی و توسعه ابرازها، فناوری ها و رهیافت هایی هستیم كه برق رسانی به مشتركین در شرایط بهره برداری عادی شبكه و هم در شرایط بحران (وقوع حوادث طبیعی شدید) استمرار یابد و در صورت بروز خاموشی، برق رسانی به سرعت بازیابی شود. شركت توانیر، شركت مدیریت شبكه برق ایران، شركت توزیع نیروی برق استان تهران و شركت توزیع نیروی برق غرب مازندران همچون همكاران ما در اجرای پژوهش های كاربردی هستند.
دكتر امینی فر با اشاره به همكاری موفق خود با شركت های تابعه وزارت نیرو اظهار داشت: بدلیل شرایط دشوار اقتصادی، انعقاد طرح های پژوهشی با شركت های دولتی در كشور ما محدود و بسیار زمان بر است. در چنین شرایطی كلید موفقیت جلب اعتماد فنی كارفرما و داشتن پشتكار همراه با صبوری است.
وی ادامه داد: البته مشكل عمده دانشگاه های ما در انجام پژوهش های كاربردی و ایجاد ثروت برای دانشگاه، اساتید و دانشجویان، كوچك بودن صنعت با مالكیت و مدیریت بخش خصوصی است كه علت آن تمامیت خواهی بخش های دولتی و حاكمیت بلامنازع آن هاست.
دارنده جایزه پژوهشگر جوان كامستك افزود: كلید این بحران و حل مشكل اشتغال تحصیل كردگان اجازه فعالیت بخش خصوصی به صورت ساده و آزاد (بدون دخالت و حتی حمایت دولت) است و دولت تنها باید از افزایش كیفیت محصولات و خدمات اطمینان حاصل كند. در چنین شرایطی بخش خصوصی راه موفقیت خویش را پیدا كرده و رقابت موجود به تعدیل قیمت ها خواهد انجامید. بهترین مثال این شرایط موفقیت صنعت مسكن كشور است كه به سبب دخالت نداشتن دولت، همواره رو به رشد بوده و بخش مهمی از سرمایه بخش خصوصی را جذب می كند.
دكتر امینی فر مهم ترین بحران دانشگاه ها را استعفا و مهاجرت اساتید جوان دانست و اظهار داشت: انصاف نیست در مقایسه شرایط اعضای هیئت علمی داخل و خارج كشور، همه معایب داخل با مجموع مزایای خارج قیاس شود. حتما باید جمیع جهات مدنظر قرار گیرد و در این صورت احتمالاً برخی مزایای نسبی كار در داخل كشور آشكار می شود. شرایط دشوار اقتصادی دانشگاه ها نویدبخش آینده روشنی در ارتباط با وضع معیشتی اساتید نیست. ازاین رو اساتید جوان باید بدنبال كسب درآمد از فعالیتهای پژوهشی و تأسیس شركت های دانش بنیان باشند.
وی خاطرنشان كرد: در دریافت جایزه كامستك، از حمایت خانواده ام سپاسگزارم، هم چنین از زحمات اساتید و دانشجویانم قدردانی می كنم و همراهی مسؤلان دانشگاه تهران را ارج می نهم.1398/09/11
22:50:41
5.0 / 5
4317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است