دلار در ایستگاه پایانی؟

دلار در ایستگاه پایانی؟

آوا مسكن: ادبیات سیاست پولی جهان تغییر كرده و استفاده از ارز بعنوان سلاح، ریسك یك جنگ ارزی جهانی را كاملا تقویت كرده است.


به گزارش آوا مسكن به نقل از گاردین، جنگ تجاری بین آمریكا و چین در شرایطی اقتصاد جهانی را كاملا تحت تاثیر قرار داده كه دو طرف درگیر این جنگ، بیشتر از قبل از كلماتی نظیر: ارز، ارز قدرتمند، نرخ برابری، دستكاری ارزی، رقابت پذیری محصولات و وام های ارزی سخن می گویند. بنظر می رسد كه سیاست های پولی جهان هم اكنون بیشتر از پیش تحت تاثیر وقایع ارزی قرار گرفته اند و ریسك وقوع یك جنگ ارزی نیز كاملا جدی است.
شاید حالا زمان مناسبی جهت بررسی رابطه بین دلار با ارزهای دیگر باشد. در ماه سپتامبر، بانك تسویه بین الملل در گزارشی اعلام نمود كه سهم دلار از گردش ارزی جهان كاهش یافته است. صندوق بین المللی پول نیز در گزارشی جداگانه خبر از كاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهانی داد.
با این وجود یك چیز مشخص است و آن هم این است كه دلار هنوز ارز اول جهان است. هم اكنون ۴۷ درصد پرداخت ها و ۸۸ درصد كل مبادلات ارز بر حسب دلار است. بانكهای مركزی جهان نیز بیشتر از هر چیز دیگری دلار نگه می دارند اما آیا این بدان معناست كه دلار تا ابد ارز نخست جهانی باقی می ماند؟
شاید كمتر كسی فكر می كرد كه با وجود رقبایی چون یورو، ین و پوند، جدی ترین رقیب دلار از سمت چین ظهور كند. بااینكه یوان الان هشتمین ارز مهم جهانی است اما افزایش سریع سهم این ارز از پرداخت های بین المللی و ذخایر ارزی بانكهای مركزی ما را به این نتیجه می رساند كه این ارز بزودی مهم ترین رقیب دلار خواهد بود.
یوان هم اكنون دو شرط از سه شرط لازم برای مطرح شدن بعنوان ارز جهانی برتر را دارد: اقتصاد چین دومین اقتصاد جهان است و آن قدر بزرگ هست كه بتواند حفظ ارزش آن در آینده را تضمین كند و دوم، بازارها و زیرساخت های مالی در چین مانند همتای آمریكایی بسیار نیرومند هستند.
حالا شاید چین برای حمله به آمریكا دیگر نیازی به برخورد نظامی ندارد؛ پشت كردن چین به اوراق قرضه دلاری و تضعیف ارزش یوان تا جایی كه نرخ تورم در چین را تا حد معقولی نگه دارد اما رقابت پذیری محصولات چینی در مقابل محصولات آمریكایی را كاملا آشكار كند، ضربه بزرگی برای اقتصاد آمریكا خواهد بود.
اما عامل سوم تبدیل یوان به ارز برتر جهانی به چین مربوط نمی گردد بلكه به خود آمریكا مربوط می شود! استفاده از دلار بعنوان اسلحه ای برای مجارات اقتصادی توسط آمریكا سبب شده است تا بسیاری از كشورها نظرشان را نسبت به وابستگی به دلار عوض كنند. در قضیه ایران، طرف اروپایی شدیدا نسبت به مجازات های سنگین واشنگتن بر ضد بانك هایش برای كار با ایران معترض است، روسیه به دنبال تحریم های جدید، روز به روز بیش تر از دلار فاصله می گیرد و كشورهای دیگری نظیر ونزوئلا، تركیه و كوبا نیز به دنبال كاهش وابستگی به دلار هستند.
منبع:

1398/08/06
10:45:37
5.0 / 5
4232
تگهای خبر: تقویت , ساخت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است