جزئیات جدید از بهبود شرایط وام مسكن، به هر قدیمی سازی وام نمی دهیم

جزئیات جدید از بهبود شرایط وام مسكن، به هر قدیمی سازی وام نمی دهیم

به گزارش آوا مسكن مدیر طرح و برنامه بانك مسكن جدیدترین جزئیات از افزایش حداكثر عمر بنای مشمول وام مسكن از محل اوراق از ۲۰ به ۲۵ سال ساخت را اعلام نمود.به گزارش آوا مسكن به نقل از بانك عامل بخش مسكن، محمد حسن مرادی با اشاره به اینكه امكان پرداخت سقف تسهیلات از محل اوراق حق تقدم تسهیلات مسكن (تسه) برای املاك با سن بنای تا ۲۵ سال امكان پذیر شده است، اظهار داشت: این امكان تا قبل از این برای املاك تا سقف سنی ۲۰ سال ساخت از تاریخ صدور پروانه وجود داشت.
وی مهم ترین علت اتخاذ این تصمیم را جبران پایین بودن «LTV (نسبت تسهیلات پرداختی به ارزش ملك)» عنوان نمود و توضیح داد: هم اكنون نسبت تسهیلات پرداختی به ارزش آپارتمان های مسكونی كاهش قابل ملاحظه ای یافته و این نسبت در پایین ترین حد خود قرار دارد. از طرفی به علل مختلف هم اكنون امكان افزایش سقف تسهیلات وجود ندارد. ازاین رو بانك مسكن با اتخاذ این تصمیم شرایط را برای تسهیلات گیرندگان تسهیل كرده تا بتوانند برای املاك قدیمی تر هم از تسهیلات اوراق استفاده كنند.
۲۵ ساله های ضد زلزله وام می گیرند ​​​​مرادی در عین حال بر این نكته تصریح كرد كه هر آپارتمان قدیمی امكان استفاده از تسهیلات بانك مسكن را نخواهد داشت و اضافه كرد: باید احراز شود كه ملك از استقامت بنا برخوردار می باشد و آئین نامه ۲۸۰۰ (طراحی ساختمان ها در مقابل زلزله) در ساخت آن رعایت شده است. نباید سقف وام از ۸۰ درصد ارزش ملك بیشتر باشد مدیر امور طرح و برنامه بانك مسكن همینطور خاطرنشان كرد: تمام تسهیلات بانك مسكن شامل تسهیلات از محل اوراق، صندوق پس انداز مسكن یكم و حساب پس انداز مسكن جوانان تا سقف حداكثر ۸۰ درصد ارزش ملك قابل پرداخت می باشد به این معنا كه اگر سقف تسهیلات از ۸۰ درصد ارزش كارشناسی ملك بیشتر باشد در این صورت میزان تسهیلات پرداختی كمتر از سقف خواهد بود. البته در موارد بسیار نادری امكان دارد تقاضای دریافت سقف تسهیلات به علت اینكه ارزش ملك تكافوی شرط مذكور را ندارد، با پاسخ منفی روبه رو شود.
مرادی با اشاره به اینكه با تغییر شرط سنی بنا جهت استفاده از تسهیلات اوراق، تغییری در اقساط پرداختی تسهیلات گیرندگان رخ نمی دهد، در عین حال به یك حالت استثنا اشاره نمود كه طی آن امكان دارد دوره بازپرداخت تسهیلات مذكور برای املاك قدیمی ساز به زیر ۱۲ سال كاهش پیدا كند و در نتیجه رقم اقساط ماهانه آنها افزایش یابد.
زمان بازپرداخت وام مسكن ۲۵ ساله ها كمتر می شود؛ رقم اقساط بیشتر
وی در این رابطه توضیح داد: بر مبنای یك اصل كلی در مورد تمام انواع تسهیلات بانك مسكن، مدت بازپرداخت تسهیلات مسكن نباید از سه چهارم عمر مفید باقی مانده ساختمان بیشتر باشد. عمر مفید بنا هم توسط ارزیاب بانك كه از شعبه برای بازدید ملك رجوع می كند، تعیین می شود. بر این اساس امكان دارد در بعضی موارد نادر، عمر مفید بعضی از ساختمان های قدیمی كه خریدار برای تملك آنها درخواست استفاده از تسهیلات از محل اوراق دارد، در حدی نباشد كه بتوان سقف ۱۲ ساله بازپرداخت را برای آنها منظور كرد. در این موارد مدت بازپرداخت با فرمول مذكور تعیین می شود و امكان دارد مثلا به ۸ یا ۱۰ سال كاهش پیدا كند و بدین سان اقساط ماهانه آنها تحت تاثیر كاهش دوره بازپرداخت، مقداری افزایش یابد.

1398/07/18
18:43:09
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: خرید , ساخت , ساختمان , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است