با ایجاد مكانیزم مالی ویژه

مشكل عراق برای پرداخت پول واردات گاز و برق ایران حل شد

مشكل عراق برای پرداخت پول واردات گاز و برق ایران حل شد

به گزارش آوا مسكن عراق یك مكانیزم مالی برای ادامه خرید گاز و برق از ایران با وجود تحریم های آمریكا ضد تهران یافته است كه مشابه اینستكس خواهد بود كه اخیراً توسط كشورهای اروپایی برای تسهیل مبادلات تجاری قانونی با ایران فعال گشته است.به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، خبرگزاری فرانسه به نقل از سه مقام بلندپایه عراقی در گزارشی نوشت: مكانیزم چند منظور ویژه (SPV) به عراق اجازه خواهد دارد انرژی ایران را با پرداخت دینار عراق وارد كند و ایران از این پول برای خرید كالاهای بشردوستانه استفاده خواهد نمود.

این تدبیر به عراق اجازه خواهد داد از كمبود برق و برانگیختن اعتراض عمومی بدون متحمل شدن تحریم های آمریكا اجتناب كند.

یك مقام دولتی عراق به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: این محصول ماه ها مذاكرات میان مقامات عراقی، ایرانی و آمریكایی است.

یكی از این مقامات عراقی آگاه اظهار نمود: بغداد پول گاز وارداتی از ایران را با سپردن پول در حساب ویژه بانكی در داخل عراق، به دینار عراق پرداخت خواهد نمود و ایران نمی تواند این پول را برداشت كند اما قادر خواهد بود از این پول برای خرید كالا در خارج از عراق استفاده نماید.

طبق اظهارات بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، عراق بابت خریدهای قبلی گاز و برق، حدود دو میلیارد دلار بدهی به ایران دارد.

یك مقام آمریكایی به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: واشنگتن از ایجاد این مكانیزم آگاه است اما سفارت آمریكا و سفارت ایران در بغداد در اینباره اظهارنظر نكردند.

دو مقام عالی رتبه دیگر عراقی تأیید كردند كه بغداد چنین حسابی را با اطلاع آمریكا بوجود آورده است اما درباره این كه آیا پرداخت ها به حساب مذكور شروع شده است اطلاع نداشتند.

یكی از این مقامات عراقی اظهار داشت: ما چاره دیگری برای پرداخت پول واردات از ایران نداشتیم.

عراق برای جبران كمبود برق، حدود ۱۴۰۰ مگاوات برق و ۲۸ میلیون متر مكعب گاز از ایران وارد می نماید كه به اتفاق حدود یك سوم از برق مورد نیاز عراق را تأمین می كنند.

بانك های مركزی ایران و عراق در فوریه برای ایجاد یك روش پرداخت كه مشمول تحریم های آمریكا قرار نگیرد به توافق رسیده بودند اما جزئیات بیشتری در این خصوص منتشر نشده بود.

یك مقام عراقی در اینباره به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: این به معنای آن است كه ما به دلار آمریكا معامله نمی نماییم و تنها كالاهای بشردوستانه شامل مواد غذایی و دارو كه مشمول تحریم های آمریكا قرار نمی گیرد خریداری خواهند شد. ما به دستگاه خودپرداز ایران تبدیل خواهیم شد.

به گفته دو مقام عراقی، مكانیزم چندمنظوره ویژه عراق احتمالاً در بانك تجارت عراق ایجاد خواهد شد. این بانك از زمانی كه بعد از تهاجم سال ۲۰۰۳ آمریكا به عراق تأسیس شد، عمده مبادلات بین المللی دولت عراق را انجام داده است.

یك منبع مطلع در این بانك به خبرگزاری فرانسه گفت این بانك در مذاكرات مذكور شركت داشته است اما حساب هنوز ایجاد نشده است. وی اظهار داشت: وزارت خزانه داری آمریكا به فرایند های بانك تجارت عراق اطمینان دارد و ما سرگرم مذاكره برای رسیدن به توافقی هستیم كه كاملاً در قالب معافیت های آمریكا خواهد بود.
1398/04/12
17:22:58
5.0 / 5
4277
تگهای خبر: خرید , دستگاه , شركت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است