معاون اول رئیس جمهوری:

پیشگیری از بروز فساد در شرایط تحریم خواست جامعه است

پیشگیری از بروز فساد در شرایط تحریم خواست جامعه است

آوا مسكن: تهران - معاون اول رئیس جمهوری با بیان این كه فعالان اقتصادی سربازان خط مقدم مبارزه در شرایط تحریم هستند، اظهار داشت: پیشگیری از بروز فساد در شرایط تحریم وظیفه ملی و خواست جامعه است.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز ( دوشنبه) درجلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به برگزاری منظم جلسات سران قوا بعد از دستور رهبر معظم انقلاب به منظور هماهنگی و همدلی در پیشبرد سیاست های اقتصادی كشور در شرایط كنونی اضافه كرد: همكاری صمیمانه و همراهی همه دستگاه ها و نهادها برای اداره كشور و پیشگیری از بروز فساد در شرایط تحریم وظیفه ملی و خواست جامعه است.
جهانگیری با بیان این كه در شرایط تحریم فضا برای سوء استفاده و بروز مفاسد اقتصادی افزایش می یابد و همه دستگاه های اجرایی و نظارتی باید با هم افزایی مانع از بروز و شیوع این پدیده شوند، تصریح كرد: هنگامی كه نقش افراد و امضاها تعیین كننده می شود، زمینه بروز تخلف و سوء استفاده افزوده می شود و این وظیفه ماست كه اولا مانع از تولید بستر تخلف شویم و ثانیا ضمن رسیدگی سریع به تخلفات با متخلفان به شدت برخورد نماییم.
وی با اشاره به انتشار نام شركت های دریافت كننده ارز به نرخ رسمی از جانب بانك مركزی، لزوم برخورد با كسانی كه در این خصوص تخلف كرده اند را خاطرنشان كرد و تصریح كرد: بخش خصوصی و همه كسانی كه فعالیت اقتصادی را با در نظر گرفتن سلامت و مصالح ملی انجام می دهند سربازان خط مقدم مبارزه در شرایط تحریم هستند و نقش پراهمیت و كلیدی در تامین كالاهای اساسی كشور دارند كه باید مورد حمایت قرار گیرند.
رییس ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی ضمن درخواست از دستگاه های نظارتی برای بررسی های لازم در واردات انجام شده به كشور تصریح كرد: باید ضمن مراقبت از بخش خصوصی سالم شرایطی فراهم نمود كه فعالان اقتصادی و بازرگانان كشور خویش را در اوضاع حساس كنونی كنار نكشیده و كمك حال دولت و نظام باشند.
جهانگیری با توضیح این كه خیلی از تخصیص های ارز برای واردات پیش از خروج آمریكا از برجام و اعلام تحریم های جدید انجام شده و در آن مقطع با عنایت به توان مالی كشور ارز برای واردات اختصاص می یافت، خاطرنشان كرد: اگر شركتی ارز به نرخ رسمی برای واردات دریافت كرده اما محصول خویش را در بازار به قیمت آزاد به فروش رسانده باشند و یا كمتر از میزان ارز دریافت شده كالا به كشور وارد كرده و مابقی ارز را در بازار سیاه به فروش رسانده مرتكب خیانت شده است و دولت به كمك قوه قضاییه با آن ها برخورد خواهد نمود.
معاون اول رییس جمهوری در این جلسه كه با مبحث صدمه شناسی و یافتن راهكارهای مبارزه با فساد در شرایط تحریم برگزار شد، اضافه كرد: تاكید این ستاد به حداقل رسیدن دغدغه دستگاه های نظارتی و همكاری آن ها با دستگاه های اجرایی برای اتخاذ تصمیمات لازم و جلوگیری از تكرار تجارب تلخ بروز مفاسد در شرایط تحریم است.
جهانگیری بار دیگر اهداف آمریكا در اعمال تحریم های هوشمند ضد كشورمان را خاطرنشان كرد و اظهار داشت: باید همه تلاش خویش را برای اتخاذ راهكارهای هوشمند ضد محدودیت های اعمال شده بكار گیریم تا خللی در میزان صادرات نفت كشور و تامین معیشت مردم تولید نشود و ناتوانی آمریكا در اعمال تحریم های یكجانبه و ظالمانه به نمایش گذاشته شود.
مسعود پزشكیان نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه ضمن پیشنهاد تشكیل كمیته ای برای تصمیم گیری در شرایط تحریم متشكل از قوای سه گانه اضافه كرد: ما می توانیم با بهره گیری از نظر نخبگان و صاحب نظران و مشاركت آن ها در تصمیم گیری ضمن تولید همدلی در جامعه از موانع بوجود آمده توسط آمریكا در بحران سازی برای كشور عبور نماییم.
در این جلسه كه وزرای نفت، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، رییس سازمان بازرسی كل كشور، رییس كل بانك مركزی، رییس كل دیوان محاسبات كشور و دادستان تهران هم حضور داشتند، نماینده وزارت نفت ارزیابی های دستگاه متبوع خود از نحوه شكل گیری فساد در دوران تحریم های گذشته و صدمه شناسی انجام شده عرضه كرد و به تشریح راهكارها و پیشنهاداتی برای جلوگیری از وقوع و تكرار تخلفات در شرایط جدید پرداخت.
رییس كل بانك مركزی هم با عرضه گزارشی مختصر مواردی را در مورد مشكلات دوره تحریم های گذشته مطرح و مقرر شد هماهنگی های لازم را با نهادهای نظارتی در مورد رفع مشكلات در دوره آتی تحریم ها به عمل آورد.
نماینده سازمان اطلاعات سپاه پاسداران هم در این نشست گزارشی از برخی موارد تخلف در دوره گذشته تحریم ها عرضه كرد و به بیان صدمه شناسی و عرضه راهكارهای این سازمان در باره جلوگیری از بروز فساد در شرایط تحریم پرداخت.
در آخر و بنا به تصمیم اكثریت اعضاء ستاد، معاون اول رییس جمهوری تصریح كرد كه دبیرخانه ستاد جلسات تكمیلی را با دستگاه های نظارتی و دستگاه های اجرایی همچون بانك مركزی و سایر وزارتخانه های ذیربط برگزار و نتایج آن را در جلسات آتی ستاد عرضه كند تا زمینه همكاری و هماهنگی بیشتر جهت جلوگیری از بروز مفاسد اقتصادی در دوره تحریم های جدید فراهم گردد.
سیام**1751**1724


1397/04/11
21:59:18
5.0 / 5
4561
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است