اختصاصی ایرنا؛

معاملات مسكن در كشور 33 درصد افزایش یافت

معاملات مسكن در كشور 33 درصد افزایش یافت

آوا مسكن: تهران- رئیس اتحادیه مشاوران املاك اظهار داشت: 75 هزار و 945 مبایعه نامه در اردیبهشت ماه امسال در دفاتر مشاوران املاك سراسر كشور به ثبت رسید كه در مقایسه با مدت مشابه پارسال، بیش از 33 درصد رشد نشان داده است.


«مصطفی قلی خسروی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه از ماه خرداد، بازار املاك اعم از استیجاری و فروش رونق می گیرد، اضافه كرد: اردیبهشت ماه سال گذشته در مجموع 56 هزار و 991 مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاك سراسر كشور ثبت منعقد شده بود.
وی تصریح كرد: در اردیبهشت ماه امسال در مجموع 130 هزار و 278 قرارداد اجاره و مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاك در كشور تنظیم شده كه در مقایسه با مدت مشابه سال 96 حدود 14 درصد افزایش یافته است.
نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در كمیسیون تخصصی مشاوران املاك كشور و رییس اتحادیه مشاوران املاك تهران بیان كرد: در اردیبهشت ماه سال جاری 52 هزار و 866 قرارداد اجاره مسكن در سطح كشور به ثبت رسیده كه در مقایسه با 55 هزار و 904 فقره قرارداد اجاره در همین ماه در سال 96 حدود 5 درصد كاهش پیدا كرد.

** بازار مسكن پایتخت
رئیس اتحادیه مشاوران املاك با اشاره به رشد خرید و فروش مسكن در تهران تصریح كرد: در این ماه 38 هزار و 752 قرارداد اجاره و مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاك تهران به ثبت رسید كه در مقایسه با اردیبهشت ماه سال قبل یك درصد افزایش نشان داده است.
نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در كمیسیون تخصصی مشاوران املاك كشور و رییس اتحادیه مشاوران املاك تهران خاطرنشان كرد: در دومین ماه سال جاری در مجموع 21 هزار و 412 قرارداد خرید و فروش مسكن در شهر تهران به ثبت رسید كه در مقایسه با اردیبهشت ماه سال 96 حدود 7 درصد افزایش داشته است.
قلی خسروی تصریح كرد: در اردیبهشت ماه سال گذشته در شهر تهران در مجموع 17 هزار و 901 قرارداد اجاره به ثبت رسید كه این تعداد قرارداد در اردیبهشت ماه امسال به 17 هزار و 19 قرارداد كاهش یافت كه حاكی از كاهش 5 درصدی آن است.
به گزارش آوا مسكن به نقل از ایرنا، طبق آخرین گزارش بانك مركزی حجم معاملات مسكن شهر تهران در فروردین امسال در مقایسه با ماه پیش از آن و مدت مشابه سال قبل به ترتیب 59 و 6.3 درصد كاهش پیدا كرد كه ناشی از تعطیلات دو هفته ای نوروز بوده است.
همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یك متر زیربنای واحد مسكونی معامله شده با استفاده از بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران 55 میلیون و 300 هزار ریال اعلام گردید كه نسبت به ماه پیش از آن و مدت مشابه سال قبل به ترتیب 20 درصد، كاهش و 29.5 درصد افزایش نشان داده است.
در فروردین ماه گذشته بیشترین معاملات مسكن به ترتیب در مناطق پنج، دو، چهار و 10 انجام شد و منطقه پنج با ثبت 46.7 درصد و منطقه 19 با ثبت چهار درصد به ترتیب بیشترین و كمترین رشد متوسط قیمت مسكن نسبت به مدت مشابه سال پیش را تجربه كردند.
شاخص اجاره بهای مسكن شهر تهران هم در فروردین ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال پیش 9.3 درصد رشد نشان داده است.
بنا به اعلام بانك مركزی، ماهیت یكساله قراردادهای اجاره و اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسكن از سیاست های كنترل و مهار تورم، سبب تغییر اجاره بها با تحولات نرخ تورم در كشور شده است.
سهم هزینه مسكن از مجموع هزینه های خانوار در محاسبات شاخص كل بهای كالاها و خدمات مصرفی معادل 33.1 درصد بوده است.
بانك مركزی هنوز آمار مربوط به معاملات مسكن در اردیبهشت ماه را منتشر نكرده است.
اقتصام**1108*2025


1397/03/04
13:57:44
5.0 / 5
4737
تگهای خبر: خرید , فروش , قرارداد , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است