شكرچی زاده:

یافته های علمی درباره زلزله به صنایع مصالح ساختمانی عرضه شود

یافته های علمی درباره زلزله به صنایع مصالح ساختمانی عرضه شود

آوا مسكن: رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی اعلام نمود: باید سه اقدامِ كاهش ریسك، انتقال ریسك و جلوگیری از تولید ریسك جدید در مخاطراتی همچون زلزله در دستور كار قرار گیرد.به گزارش آوا مسكن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد شكرچی زاده در نخستین نشست تخصصی دبیران كارگروه های زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی ضمن تاكید بر مسئولیت مركز در مخاطرات طبیعی بخصوص زلزله، اظهار داشت: ما در مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی مسئولیت مهم كارگروه مخاطرات را داریم و باید نقش خویش را در ابعاد مختلف این مورد ایفا نماییم.
وی ادامه داد: خوشبختانه با تغییراتی كه در ابتدای دولت یازدهم در دبیری كارگروه ملی زلزله رخ داد و دكتر بیت اللهی این مسئولیت را پذیرفت فعالیت های این كارگروه به صورت تخصصی ادامه یافت و با اینكه مركز به صورت جدی حمایت سازمان مدیریت بحران را نداشت اما جلوه و بروز قابل قبولی از فعالیت كارگروه داشتیم كه نمونه بارز آن تدقیق گسل های بعضی از كلانشهرهای كشور است.
شكرچی زاده خاطرنشان كرد: بر مبنای آیین نامه ۲۸۰۰ ساخت و ساز در پهنه گسل های اصلی باید بر مبنای اصول و ضوابطی باشد و ساخت ساختمان های پراهمیت در پهنه های گسل اصلی ممنوع می باشد و ساختمان های تولید شده باید مقاوم سازی شوند و یا در خلال بازه زمانی ۳۰ تا ۴۰ ساله برای جابه جایی آنها در نقاط امن تدابیری اندیشیده شود.
این مقام مسئول با یادآوری این مطلب كه شناسایی گسل های شهر تهران در مردادماه سال ۹۵ توسط مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی تعیین شد و بلافاصله در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسید، اعلام نمود: در دومین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سالجاری (۹۷) تدقیق گسل های كرمان و تبریز مورد اجماع قرار گرفت و در شورا تصویب گردید تا تدقیق پهنه های گسلی در چهار كلانشهر مشهد، تبریز، كرمان و كرج صورت گیرد كه دو شهر كرمان و تبریز انجام شده است و دو شهر مشهد و كرج هم درحال تكمیل و اتمام است.
رئیس كارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی با اشاره به اینكه شناسایی پهنه های گسلی در سراسر سرزمین باید صورت گیرد، اظهار داشت: بر مبنای آیین نامه ۲۸۰۰ شناسایی پهنه های گسلی تمامی سرزمین باید مدنظر قرار گیرد و با همت شورای عالی امیدواریم این اقدام در سراسر كشور در دستور كار قرار گیرد و نهایی شود.
شكرچی زاده خاطرنشان كرد: بر مبنای آیین نامه ۲۸۰۰ احداث ساختمان های با اهمیت زیاد روی پهنه های گسلی با اهمیت زیاد، ممنوع می باشد و ساختمان های كم اهمیت هم در این پهنه ها اجازه ساخت دارند اما مقررات ساخت آنها خیلی سخت گیرانه است و باید مقاوم سازی لازم در این باره صورت گیرد.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با بیان این مطلب كه تدوین آیین نامه ساخت و ساز بر روی پهنه های گسلی در شهر تهران هم در دستور كار قرار گرفته است، اظهار داشت: تجربه های فراوانی از زلزله آبان ماه سال ۹۶ سرپل ذهاب به دست آمد. شواهد نشان می داد كه زلزله در آن پهنه با شدت بالا محتمل نیست اما شاهد بودیم كه این اتفاق رخ داد و با عنایت به اینكه ساختمان های سرپل ذهاب همگی در ۴ دهه اخیر ساخته شدند و مقررات ملی ساختمان در اغلب آنها رعایت می شد انتظار می رفت تا تخریب كمتری را داشته باشیم.
وی ادامه داد: پس از زلزله اصلی كرمانشاه شاهد پس لرزه های فراوانی در این منطقه لرزه خیز بودیم كه همه این رخدادها نشان داد كه باید تاب آوری را در شهرها و در نقاط مختلف كشور بالا ببریم.
شكرچی زاده همینطور تصریح كرد: هم اكنون و در چند ساله اخیر شاهد حركت قابل توجه پوسته زمین در فلات ایران هستیم و با انبوهی از زلزله ها و مخاطرات روبه رو هستیم كه لزوم دارد برای آنها اندیشه داشته باشیم و تدابیر لازم را اتخاذ نماییم.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی اضافه كرد: بر مبنای آمار، وقوع زلزله ها به میزان ۶۰ درصد افزایش یافته است.
وی تصریح كرد: مسئولیت ما در مدیریت بحران بخصوص در وزارت راه و شهرسازی سنگین است و در عین حال به علت گستردگی پهنه های گسلی در كشور، نگرانی فراوانی در مورد كلانشهرها در مواجه با زلزله داریم. بنابراین برای كاهش خطرات لزوم دارد تا مدیران كلان كشور را متقاعد نماییم كه همكاری كنند تا مخاطرات و ریسك را جدی بگیرند و به مدیریت ریسك بپردازند.
شكرچی زاده اعلام نمود: با نگاه علمی در مقوله مدیریت ریسك باید سه اقدامِ كاهش ریسك، انتقال ریسك و جلوگیری از تولید ریسك جدید باید در دستور كار قرار بگیرد.
این مقام مسئول با تاكید بر اینكه در كاهش ریسك مهمترین اقدام، مقاوم سازی مستمر است، اظهار داشت: بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در زمینه مقاوم سازی كارهای قابل توجه و مثبت فراوانی را انجام داده است و شاهد بودیم كه ساختمان هایی كه توسط بنیاد مسكن دركرمانشاه مقاوم سازی شده بودند مقاومت مناسبی نسبت به زلزله داشتند.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی همینطور خاطرنشان كرد: در انتقال ریسك باید بیمه را در اینباره فعال نماییم و باید به روشی اصولی و بنیادین در اینباره تصمیم گیری شود تا همه بار بر روی دوش دولت گذاشته نشود.
شكرچی زاده سومین راهكار مقابله با كاهش ریسك مخاطرات را جلوگیری از تولید ریسك جدید عنوان نمود و اظهار داشت: باید تعامل جدی با بخش مقررات ملی داشته باشیم. در زلزله سرپل ذهاب شاهد بودیم كه سازه های بتنی صدمه دیدند و كارنامه درخشانی از سازه های بتنی در آن منطقه نداریم چون بتن بی كیفیت در ساختمان ها به كار رفته بود.
وی ادامه داد: پنج كارخانه تولید بتن در سرپل ذهاب مورد بازدید قرار گرفت كه همه آنها نشان استاندارد داشتند اما نباید نشان استاندارد را دریافت می كردند. زیرا كیفیت بتنی كه تولید كرده بودند با مقاومت ۱۰ تا ۱۵ مگاپاسكال بود و در زلزله صدمه جدی دیدند. اینها درحالی است كه امروزه در دانشگاه های ما بتن با مقاومت ۳۰۰ مگاپاسكال تولید می گردد كه در این زمینه لزوم دارد تا بین كارخانه ها و تولیدات و مراكز دانشگاهی ارتباط موثرتری برقرار شود.
شكرچی زاده ابراز امیدواری كرد تا برگزاری این جلسات و تداوم آنها و همینطور اجرایی شدن تصمیمات بتواند با مدد علم به امنیت و آسایش بیشتر برای شهروندان بینجامد.

1397/02/08
10:14:29
5.0 / 5
4355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است