سازمان راهداری خبر داد؛

فوتی سوانح سفرهای نوروزی: خودروی شخصی ۴۷۱ نفر اتوبوس ۱ نفر

فوتی سوانح سفرهای نوروزی: خودروی شخصی ۴۷۱ نفر اتوبوس ۱ نفر

آوا مسكن: مدیركل دفتر ایمنی و ترافیك سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای از فوت ۴۷۱ نفر در سر صحنه تصادفات رانندگی طی طرح ۲۳ روزه سفرهای نوروزی و تنها یك نفر با ناوگان حمل ونقل عمومی (اتوبوس) اطلاع داد.به گزارش آوا مسكن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، جواد هدایتی در مورد تعداد ناوگان حمل ونقل عمومی جاده ای مقصر در تصادفات فوتی بیان داشت: اتوبوس های مسافربری در دو فقره و مینی بوس ها هم تنها در یك فقره مقصر بودند و سهم آن ها به ترتیب ۰.۵ و ۰.۳ درصد محاسبه شده است.
وی با اشاره به اینكه در روزهای سفرهای نوروزی ۱۳۹۷ تعداد تلفات ناوگان عمومی اتوبوس به حداقل ممكن رسید اضافه كرد: بر اثر برخورد اتوبوس مسافربری با یك دستگاه كامیونت در كیلومتر ۹۱ آزادراه زنجان-قزوین در تاریخ ۱۰ فروردین ماه یك نفر از سرنشینان به علت نبستن كمربند ایمنی جان خویش را از دست داد و این تنها تلفات ناشی از تصادفات ناوگان عمومی اتوبوس در طول طرح سفرهای نوروزی ۹۷ است.
مدیركل دفتر ایمنی و ترافیك سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با اشاره به آمار تلفات سر صحنه در سفرهای نوروزی ۹۷ كه از جانب پلیس راهنمایی و رانندگی تهیه و گردآوری شده است تصریح كرد: تعداد تلفات ناشی از تصادفات رانندگی در سر صحنه طی سفرهای نوروزی امسال از ۴۱۷ نفر در نوروز ۹۶ با رشد ۱۲.۹ درصدی به ۴۷۱ نفر افزایش یافته است.
عوامل تأثیرگذار بر افزایش تعداد تلفات در نوروز ۹۷
وی اضافه كرد: باید توجه داشت كه تعداد سفر در نوروز ۹۷ نسبت سال های قبل با استفاده از خودرو شخصی و ناوگان حمل ونقل عمومی افزایش داشته است و عواملی همچون طولانی بودن طرح نوروزی (از ۲۴ اسفند ۹۶ لغایت ۱۷ فروردین ۹۷)، شرایط آب و هوایی مطلوب، افزایش تعداد خودروهای شخصی، بیشتر بودن تعداد روزهای تعطیل برای سپری كردن اوقات و بهره مندی از انجام سفر نقش قابل توجهی داشته است.
مدیركل دفتر ایمنی و ترافیك سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای بیان كرد: در حالیكه طرح نوروزی سال قبل ۱۵ روز بود اما طرح نوروزی سال جاری ۲۳ روز به طول انجامید، همینطور در نوروز سال گذشته، چند روز بارانی در استان های جاذب سفر سپری شد كه تأثیر قابل توجهی در كاهش حجم ترددها حین گردشگری از جانب مردم داشته است، به صورتی كه شرایط آب و هوایی گرم و مطلوب نوروز امسال باعث تشویق مردم در جهت برنامه ریزی برای انجام سفرهای بیشتر شد. از طرفی طبق آمار پلیس راهنمایی و رانندگی ۱.۶ میلیون خودرو به تعداد خودروهای كشور (۱۹ میلیون خودرو) اضافه شده است.
خودروی سواری ركورددار مقصران تصادفات فوتی در نوروز ۹۷
هدایتی در ادامه با اشاره به تعداد خودروهای شخصی مقصر در تصادفات فوتی طی سفرهای نوروزی ۹۷ اظهار داشت: از مجموع ۳۶۷ فقره تصادفات فوتی، ۲۷۳ فقره مربوط به خودروهای سواری است كه طبق نظر پلیس ۷۴.۴ درصد این گونه تصادفات را شامل می گردد. موتورسیكلت ها با ۳۵ فقره (۱۵ فقره در سال ۹۶) و وانت بار با ۲۵ فقره در رتبه های بعدی قرار دارند.
مدیركل دفتر ایمنی و ترافیك سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با اشاره به آمار تلفات ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۶ خاطرنشان كرد: طبق آمار رسمی پزشكی قانونی ۸۷۴ نفر در تصادفات رانندگی درون و برون شهری در آن برهه زمانی جان خویش را از دست دادند كه ۶۴۰ نفر مربوط به حوادث برون شهری و ۵۵ نفر حوادث روستایی و ۱۷۹ نفر در حوادث برون شهری است؛ كه نسبت به نوروز ۹۵ از كاهش ۱۲.۱ درصدی برخوردار بود.
۲۷۰ میلیون نفر در سال ۹۵ در جاده ها تردد كردند
وی تصریح كرد: ناوگان حمل ونقل عمومی با عنایت به حجم جابه جایی كه انجام می دهد در واقع جزو ایمن ترین شقوق حمل ونقل به حساب می آید. به صورت مثال از مجموع ۲۷۰ میلیون مسافر جابه جا شده در سال ۹۵ حدود ۱۰۰ نفر از متوفیان جزو سرنشینان اتوبوس ها بودند. باآنكه هیچ كسی منكر نیست كه یك كشته در ترددهای جاده ای هم زیاد است، اما در جابجایی بالغ بر ۴ برابر جمعیت كشور بروز حادثه طبیعی و پایین نگه داشتن آن كار خیلی سخت و دشواری است.
هدایتی با عنایت به مشكلات مختلف بخش خصوصی حمل ونقل مسافر، خاطرنشان كرد: با این حال دستیابی به حد اقل ممكن در تلفات ناوگان حمل ونقل عمومی اتوبوس قابل توجه است و در سنوات گذشته هم علی رقم تمام تلاش ها و زحمات بخش خصوصی، رانندگان و كاركنان خدوم حمل ونقل مسافر و ایمنی جاده ها از ماموران پلیس راه گرفته تا سایر ناظران، از جانب فضای مجازی مورد هجمه قرار گرفت.
مدیركل دفتر ایمنی و ترافیك سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با اشاره به تمهیدات اتخاذ شده پیش از سفرهای نوروزی برای كاهش تصادفات و تلفات ناوگان عمومی اتوبوس های مسافربری بیان داشت: پیش از آغاز طرح سفرهای نوروزی امسال، برگزاری جلساتی با اصناف، تكمیل سامانه سپهتن بعنوان ابزار نظارتی پلیس، راه اندازی ۲ هزار سامانه FMS در ناوگان اتوبوس های اسكانیا برای عیب یابی اشكالات فنی اتوبوس و ارسال برخط گزارش، برگزاری دوره های آموزشی برای رانندگان و كمك رانندگان دو ماه پیش از شروع سفرهای نوروزی در استان های بزرگ و جاذب مسافر، برگزاری جلسات كارشناسی با پلیس راهور با محور نظارت بر كار مدیران فنی در روزهای نوروز و اجرای طرح ضربتی شبانه روزی در ۱۰ گلوگاه اصلی كشور اجرا شد و در طول ایام نوروز این كنترل ها و نظارت ها امتداد یافت.

1397/01/27
15:54:56
5.0 / 5
4395
تگهای خبر: راهداری , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است