مهر گزارش می دهد؛

۳۴۰ راننده كامیون زندانی در عشق آباد، چشم انتظار سفر نوروزی روحانی

۳۴۰ راننده كامیون زندانی در عشق آباد، چشم انتظار سفر نوروزی روحانی

آوا مسكن: بیش از ۳۴۰ راننده كامیون ایرانی كه به دنبال قوانین سخت گیرانه تركمنستان، بازداشت شده و سالهاست در زندان های این كشور محبوسند، چشم انتظار سفر روحانی در ۷ و ۸ فروردین به عشق آباد هستند.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، چند سالی است كه خانواده های رانندگان ایرانی كامیون هایی كه بار صادراتی، وارداتی یا ترانزیتی به تركمنستان حمل می كنند، در اثر قوانین سخت گیرانه ورود و خروج به تركمنستان و به بهانه مبارزه با مواد مخدر در زندان های این كشور محبوس هستند و بی هیچ محاكمه ای و چشم انداز مثبتی به اتمام دوره محكومیت خود، هر ساله منتظر سفر رئیس جمهور كشورمان در روزهای نوروز به یكی از كشورهای آسیای میانه(گردهمایی نكوداشت آیین نوروز) هستند تا شاید درخواست رئیس جمهور كشورمان از رئیس جمهور تركمنستان برای آزادی این رانندگانی كه گاها بی گناه هستند، اثر داشته باشد.
همسرم بی گناه است
همسر یكی از رانندگان كامیون ایرانی كه سه سال است در عشق آباد در زندان به سر می برد، در گفت وگو با خبرنگار مهر تصریح كرد: همسر من و شاید تعداد زیادی از رانندگانی كه در تركمنستان زندانی هستند، قربانی سیستم فاسد پلیس این كشور شده اند. یكی از شگردهای پلیس تركمنستان، درخواست رشوه های سنگین از رانندگان ترانزیت در مرزهای سرخس، باجگیران و اینچه برون است و رانندگانی كه از پرداخت رشوه سربازمی زنند، به بهانه واهی و به افترا حمل و مواد مخدر بلافاصله و بدون محاكمه زندانی می شوند.
وی ادامه داد: در این مدت مقامات زندان تركمنستان نه اجازه تماس تلفنی داده اند و نه دیدار حضوری؛ بارها و بارها هم من به همراه سایر خانواده های رانندگان زندانی با مقامات مختلف كشورمان در استانداری خراسان رضوی، استانداری گلستان، وزارت كشور، امور ایرانی ها وزارت امور خارجه، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و... دیدارهایی داشته ایم؛ اما اتفاق خاصی نیفتاده است.
پدرم قرص استامینوفن داشت زندانی شد
فرزند ارشد یك راننده ایرانی دیگر كه ۵ سال است پدرش در یكی از زندان های تركمنستان آسمان را از پشت میله های آهنین تماشا می كند، اظهار داشت: در این ۵ سال به سختی زندگی گذرانده ایم و هیچ كس از ما سراغی نگرفت.
وی تاكید كرد: پدر من صرفا به علت آنكه قرص استامینوفن با خود داشت از جانب پلیس تركمنستان به زندان منتقل شد.
به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر البته در طول سال های اخیر با پیگیری هایی كه هم سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای داشته و هم وزارت امور خارجه، در سفرها و دیدارهای متعددی كه مقامات ایرانی اعم از وزیر راه و شهرسازی، وزیر امور خارجه و رئیس جمهور كشورمان با همتایان تركمن خود داشته اند، این مورد پیگیری شده و چندین بار به آزادی تعدادی از ایرانی ها و رانندگان كامیون زندانی در این كشور منجر گردیده است.
استقبال تركمن ها از درخواست روحانی
به عنوان نمونه در سی ام اردیبهشت ماه امسال ۲۷ نفر از رانندگان كامیون ایرانی زندانی در عشق آباد به دنبال درخواست رئیس جمهور كشورمان از رئیس جمهور تركمنستان در دیدار نوروزی ۹۶ و به دستور قربانقلی بردی محمداف آزاد شدند.
همچنین در تیرماه ۹۵ هم به دنبال امضای پروتكل های تبادل محكومان قضایی میان دو كشور، ۳۷ نفر از ایرانی ها زندانی در تركمنستان به كشورمان بازگردانده شدند.
رئیس جمهور ۷ و ۸ فروردین ۹۷ در عشق آباد
به نظر می رسد با عنایت به روابط حسنه ایران و تركمنستان و هم وجود اسناد بالادستی در مورد انتقال محكومان قضایی میان دو كشور، این دفعه هم حسن روحانی می تواند در سفری كه هفتم و هشتم فروردین ۹۷ همراه با ظریف و آخوندی به تركمنستان دارد، مبحث آزادی رانندگان ایرانی در بند عشق آباد را با رئیس جمهور این كشور مطرح كرده و با پیگیری های وزرای امور خارجه و راه و شهرسازی زمینه آزادی آنان را در مدت زمان كوتاهی فراهم كند.

1396/12/27
11:49:24
5.0 / 5
4505
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است