ممنوع المعامله شدن خانه های خالی در صورت عدم پرداخت مالیات

ممنوع المعامله شدن خانه های خالی در صورت عدم پرداخت مالیات

آوا مسکن: طبق ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، با عدم پرداخت مالیات قطعی توسط مالکان، خانه های خالی ممنوع المعامله می شوند.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، مالیات بر خانه های خالی در دولت سیزدهم از طرف سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارت راه و شهرسازی مورد تاکید قرار گرفت تا نسبت به مطالبه مالیات از مالکان این واحدها که قبل از این از پرداخت آن طفره می رفتند، اقدام گردد.
مالیات ستانی از خانه های خالی در کلیات قانون اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم (اعمال مالیات بر خانه های خالی) در تیرماه سال ۱۳۹۹ تصویب شده است تا از این طریق مالکان نسبت به پرداخت مالیات مکلف شوند.
بر اساس گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، واحدهای مسکونی که اطلاعات اقامت و مالکیت آنها در سامانه املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی محسوب می شوند و باید نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمایند. ضمن این که ضرایب مالیاتی در این قانون برای خانه های خالی تعیین شده است تا از این طریق تکلیف مالکان نسبت به پرداخت مالیات خانه های خالی مشخص شود.
طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، فقط اطلاعاتی که بوسیله سامانه ملی املاک و اسکان کشور در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد، ملاک عمل برای مطالبه واحدهای مسکونی خالی است و با عدم پرداخت مالیات قطعی توسط مالکان، خانه های خالی ممنوع المعامله می شوند. فشار برای دریافت مالیات از خانه های خالی برای تنظیم گری در بازار مسکن و جلوگیری از گرانی و احتکار مسکن است؛ دولت برای اولین بار بصورت سیستماتیک از مسیر سامانه ملی املاک و اسکان توانست بطور هوشمند خانه های خالی را شناسایی کند و هشدارهای لازم را به صاحبان آنها بدهد.
با توجه به آمار وزارت راه و شهرسازی؛ آمار کلی خانه های خالی در کل کشور ۵۶۰ هزار خانه است که شناسایی شده و هشدارهای لازم به صاحبان آنها داده شده است؛ در امتداد همین پیگیری ها بیش از ۱۸۲ هزار مورد از این واحدهای خالی به بازار مسکن عرضه و بیش از ۱۲۰ واحد نیز برمبنای اولویت دانه درشت ها برای اولین بار به سازمان امور مالیاتی معرفی گشتند.
در همین حال در ایام اخیر سازمان امور مالیاتی با صدور اطلاعیه ای، وضعیت اعتراض مالکان به مالیات خانه های خالی که در درگاه این سازمان ثبت شده بود را مشخص کرد؛ بر این اساس در صورت پذیرش واحدهای مسکونی اعلام شده به عنوان واحد مسکونی خالی، مالکان واحدهای مشمول بایستی نسبت به پرداخت مالیات تعیین شده اقدام نمایند و در صورت عدم پذیرش واحدهای مسکونی اعلام شده، به عنوان واحد مسکونی خالی، ابتدا به سامانه ملی املاک و اسکان کشور مراجعه و مبادرت به خود اظهاری و ویرایش اطلاعات مربوط به املاک شناسایی شده به عنوان واحد مسکونی خالی نمایند و در گام دوم بعد از دریافت پیامک برگ مطالبه مالیاتی برای واحدهای خالی مشمول، اعتراض خودرا نسبت به مالیات تعیین شده از طریق «درگاه» ثبت کنند.

1403/03/17
00:42:13
5.0 / 5
164
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است