کسادی بی سابقه بازار خانه های نوساز

کسادی بی سابقه بازار خانه های نوساز

آوا مسکن: تورم مصالح ساختمانی، شکاف قیمت آپارتمان های نوساز و قدیمی ساز را شدت بخشیده و به همین لحاظ تعداد معاملات خانه های نوساز به پایین ترین حد خود رسیده و نسبت به هشت سال قبل 50 درصد کم شده است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، بهار امسال تورم مصالح ساختمانی در مقایسه با فصل مشابه سال قبل ۴۳.۴ درصد اعلام گردید. بیشترین میزان رشد نیز به گروه سیمان، بتن، شن و ماسه با ۵۵.۸ درصد مربوط بود. تورم مصالح در مقایسه با فصل قبل یعنی زمستان ۱۴۰۰ نیز معادل ۷.۹ درصد رشد کرد.
اثر افزایش قیمت نهاده های ساختمانی به شکل ایجاد شکاف قیمتی بین واحدهای نوساز و واحدهای با عمر بنای سه سال به بالا بروز کرده است. بررسی ها نشان میدهد قیمت واحدهای کلیدنخورده که امسال تکمیل شده بمراتب بیش از آپارتمان هایی است که تا پیش از سال ۱۳۹۸ وارد بازار مسکن شده اند.
بازار مصالح ساختمانی بطور معمول با مقدار اندکی تفاوت از تورم نقطه به نقطه پیروی می کند. مهرماه سال جاری نرخ تورم نقطه به نقطه ۴۸.۶ درصد بود. اگر قیمت نهاده های ساختمانی نیز به همین ترتیب گرفتار رشد شده باشد، قیمت ساخت نیز بیشتر می شود. این در حالیست که تورم سالانه بازار مسکن شهر تهران ۳۸ درصد اعلام شده است.
باتوجه به رکود حاکم بر بازار مسکن هم اکنون قیمت مسکن گرفتار عقب ماندگی در مقایسه با تورم عمومی شده است. اکنون می توان با قیمت هایی بمراتب پایین تر از نرخ ساخت، آپارتمان هایی با عمر بنای بالای سه سال خریداری کرد. این در حالیست که سهم فروش آپارتمانهای نوساز از معاملات به کمترین میزان در هشت سال قبل رسیده است.
مهرماه امسال واحدهای با عمر بنای کمتر از پنج سال ۲۸.۶ درصد از کل معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص دادند که کاهش ۱۴ درصدی را در مقایسه با مهرماه ۱۴۰۰ نشان میدهد. سهم آپارتمانهای کمتر از پنج سال سن در شرایطی به ۲۸.۶ درصد رسیده که سال ۱۳۹۳ این واحدها ۵۸ درصد از قراردادهای خرید و فروش را به خود اختصاص می دادند. در حقیقت معاملات آپارتمانهای نوساز در مقایسه با هشت سال قبل ۵۰ درصد کم شده است.
رشد سنگین قیمت آپارتمان های نوساز و ایجاد رکود در این بخش منجر به کاهش ساخت و ساز شده است. آمار و ارقام بهار امسال از افت ۴۸ درصدی ساخت و ساز در تهران نسبت به سال قبل حکایت دارد. در کل کشور نیز تولید مسکن حدود ۱۳ درصد در مقایسه با سال قبل کاهش نشان میدهد. همزمان با نزول تولید مسکن، معاملات واحدهای نوساز نیز کم شده که عوامل مختلفی همچون جهش قیمت مسکن و رکود معاملات در این مساله اثرگذار می باشد.
در بهار ۱۴۰۱ برای تعداد ۵۹۴۵ واحد مسکونی در شهر تهران پروانه صادر شده که ۴۸.۴ درصد نسبت به فصل قبل و ۴۶.۱ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل کاهش نشان میدهد.
بهار امسال در کل نقاط شهری کشور نیز تعداد ۹۰ هزار و ۲۹۰ واحد مسکونی در پروانه های صادر شده برای راه اندازی ساختمان پیش بینی شده که در مقایسه با زمستان و بهار سال قبل به ترتیب ۲۱.۸ و ۱۲.۷ درصد کاهش نشان میدهد.
کارشناسان دلیلهای مختلفی را برای افت ساخت و ساز، همزمان با یکی از بزرگترین پروژه های دولتی مسکن عنوان می کنند که همچون آن می توان به تورم مصالح ساختمانی، رکود معاملات ملکی ناشی از جهش قیمت مسکن، کاهش توان خرید متقاضیان و انتظار برای تزریق واحدهای جدید دولتی به بازار مسکن اشاره نمود.

هر متر مسکن در تهران ۴۳.۷ میلیون تومان
روند کاهش نرخ رشد ماهیانه قیمت در بازار مسکن شهر تهران که از تیرماه امسال شروع شده بود، طبق گزارش دو متولی ارائه آمار، ادامه پیدا کرد. طبق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر خانه در تهران در این ماه به ۴۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که در مقایسه با ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه مسابه قبل ۳۸.۲ درصد رشد نشان میدهد. هم چنین مرکز آمار متوسط وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران را ۴۶.۴ میلیون و متوسط حسابی آنرا ۴۴.۳ میلیون تومان اعلام نمود. تعداد معاملات نیز طبق گزارش بانک مرکزی ۵.۴ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۱۰.۲ و یک درصد کم شده است.
منبع:

1401/08/21
09:32:45
5.0 / 5
174
تگهای خبر: اثر , تولید , خرید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است