رئیس كل بانك مركزی مطرح كرد

آغاز انتشار رمز ریال

آغاز انتشار رمز ریال

به گزارش آوا مسکن، رئیس کل بانک مرکزی با تشریح مشوق های در نظر گرفته شده برای دارندگان حساب های تجاری، از اجرای مرحله پیش آزمایشی رمز ریال بانک مرکزی اطلاع داد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه در حوزه ارزهای دیجیتالی مجموعه اقداماتی که باید در بانک مرکزی انجام می شد به سرانجام رسیده است و هم اکنون در حوزه وزارت صمت بخش های دیگر کارها در حال انجام می باشد، خاطرنشان کرد: اگر کسی مجوزی را برای استخراج رمز ارز دریافت کرده است می تواند رمز ارز استخراج شده را در سامانه مشخصی عرضه نماید و واردکننده با ثبت سفارشی که از وزارت صمت دریافت می کند این رمز ارز را دریافت کند و از محل آن واردات انجام دهد.

وی ادامه داد: این سامانه به صورت مشترک میان بانک مرکزی و وزارت صمت طراحی شده که در آن سامانه، رمز ارز عرضه می شود و واردکنندگان با دریافت رمز ارز مبادرت به واردات می کنند. ضمن آنکه الان آئین نامه در ارتباط با استخراج رمز ارز در دولت به تصویب رسیده است و عرضه آن هم در بازار با هدف انجام واردات خواهد بود.
آخرین وضعیت صادرات با رمز ارز

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به این که هرچند پیش از این هم همین فرآیند در مورد رمز ارز وجود داشت اما اصلاحاتی در این بخش انجام شد، اظهار داشت: بر این اساس به افرادی که مجوز استخراج رمز ارز را دریافت کرده اند اجازه داده می شود تا از محل رمز ارز استخراج شده واردات انجام دهند و الان کار در وزارت صمت درحال پیگیری است.

صالح آبادی با اشاره به اینکه الان زیر ساخت لازم در بانک مرکزی مهیا شده است، اظهار داشت: اما مجموعه اقداماتی باید در وزارت صمت نهایی شود تا این امکان فراهم گردد، چون در گذشته فقط امکان خرید ارز در سامانه وزارت صمت فراهم بود و حالا باید امکان خرید رمز ارز هم فراهم گردد که فرایندی زیرساختی و فنی است.

وی ادامه داد: طی روزهای اخیر فرآیند پیش از طریق اندازی آزمایشی رمز ریال با رقم یک میلیارد تومان و با عرضه رمزریال به تعداد کمی از افراد شروع و عملا مرحله پیش آزمایشی آن در دو بانک ملی و ملت اجرایی شده است و دو فروشگاه هم جهت استفاده از این رمز ریال تعیین شدند و کار در مرحله پیش از آزمایشی را شروع کرده اند تا بعد از مرتفع ساختن مشکلات احتمالی، وارد مرحله رسمی آزمایشی آن اجرایی شود که امیدواریم تا آخر شهریور به این مرحله برسیم.
صالح آبادی ضمن اشاره به این که بانک مرکزی مجموعه اقداماتی را که در این حوزه باید انجام می داد را شروع کرده است، اضافه کرد: این مورد باید در هیئت نظارت بر اندوخته اسکناس به تصویب می رسید تا امکان آغاز رسمی کار فراهم می شد، بنابراین الان آغاز کار با مبلغ یک میلیارد تومان در این هئیت به تصویب رسید و کار از هفته گذشته شروع شد و امیدواریم تا آخر شهریور ماه روند فرآیند آزمایشی کار با رمرز ریال با وسعتی بیشتر از شرایط کنونی آغاز شود.

افزایش شفافیت با حکمرانی ریال
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه با حکمرانی ریال شفافیت در اقتصاد افزوده می شود و سرمایه هایی که در اقتصاد ملی کشور وجود دارد به سمت فعالیتهای مولد هدایت می شوند، اضافه کرد: بر این اساس مشوق هایی باید پیشبینی شود که این سرمایه ها به سمت بخش های مولد اقتصادی مورد هدایت قرار گیرند.

وی ادامه داد: این حرکت زمینه ساز رشد اقتصادی می شود ضمن این که فعالیتهایی که در جهت پولشویی است مورد رصد قرار می گیرد و با فعالیتهای پولشویی مبارزه می شود.

صالح آبادی با اشاره به اینکه تابحال اقدامات زیادی در این حوزه انجام شده است و حدودا بخش عمده کار در این حوزه انجام شده است تصریح کرد: یکی اقدامات انجام شده در این حوزه به مقوله چک مربوط است، امروز خوشبختانه در مبحث چک تحول بسیار خوبی اتفاق افتاده است، در گذشته چک هایی که مبادله می شد گاها وصول نمی شد و گیرنده چک از صادرکننده چک اطمینان نداشت که در سررسید چک وصول می شود یا خیر؟

وی ادامه داد: بنابراین اگر تصمیم بر اینست که فعالیتهای اقتصادی شفاف شود باید افراد هنگام دریافت چک از سوی های تجاری اطمینان داشته باشند که در تاریخ تعیین شده به مبلغ چک دست پیدا می کند، در این خصوص قانون جدید چک در مجلس به تصویب رسید و بر این اساس سامانه های مختلفی در بانک مرکزی طراحی و پیاده سازی شد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به پیچیده ترین بخش اجرای قانون جدید چک که به تازگی اجرا شده است، اظهار داشت: اگر کسی به طرف تجاری خود چک بدهد و هنگام وصول چک در بانک صاحب چک کسری موجودی داشته باشد اگر فرد صادر کننده چک در حساب هایش در دیگر بانکها موجودی داشته باشد از موجودی وی در دیگر حسابهایش امکان وصول چک فراهم می شود.

وی ادامه داد: ازاین رو با اقدامات گوناگونی که در زمینه اجرایی شدن قانون چک در بانک مرکزی اجرایی شد هم اکنون اگر شخصی از سوی تجاری خود چک دریافت کند این امکان وجود دارد که با وارد کردن شماره چک در سایت بانک مرکزی اعتبار صادر کننده چک را کنترل کند و بررسی کند که فرد صادر کننده چک فرد معتبری است یا خیر؟ چک برگشتی دارد یا خیر؟

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به این که این فرآیند خوشبختانه شفافیت خوبی را در حوزه ریال در کشور ایجاد کرد به صورتی که طی یکماه گذشته رفع سوء اثر چک به سه روز کاهش پیدا کرد و تعداد چک های برگشتی هم ۲۰۰ هزار فقره کاسته شده است، اضافه کرد: به عبارتی امروز کار بگونه ای شده که صادرکننده چک قبل از برگشت خود چک با دریافت کننده چک رایزنی می کند که در صورت کافی نبودن موجودی چک را به بانک نبرد و یا قبل از فرارسیدن موعد چک موجودی حساب خویش را برای وصول چک صادرشده تکمیل می کند.

وی ادامه داد: برپایه قانون در صورت ناکافی بودن حساب صادر کننده چک، موجودی حسابهای صادرکننده چک به میزان کسری موجودی تا سقف مبلغ چک در دیگر حسابها و بانک ها مسدود می شود و در صورت تکمیل موجودی امکان رفع مسدودی حساب او فراهم خواهدشد.

۸.۵ میلیون کارتخوان پرونده مالیاتی دارند
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه الان فرآیند ساماندهی کارتخوان ها با همکاری سازمان امور مالیاتی بعنوان یکی دیگر از تکالیف بانک مرکزی در حوزه تقویت حکمرانی ریال تکمیل شده است، اظهار داشت: امروز تمامی ۸.۵ میلیون کارتخوان فعال موجود در کشور شناسنامه دار هستند و دیگر کارتخوان فاقد شناسنامه در کشور وجود ندارد و برای تمامی این کارتخوان های فعال در سازمان امور مالیاتی پرونده مالیاتی تشکیل شده است و کارتخوان هایی که به سامانه سازمان امور مالیاتی متصل نبودند غیر فعال شدند.

وی ادامه داد: با این اقدام بخش مهمی از فرآیند تفکیک حساب های تجاری و غیرتجاری عملا اجرایی شد و مراحل پایایانی خویش را طی کرده است. بنابراین عمده بحث تفکیک حساب های تجاری و غیر تجاری با اتصال کارت خوان ها به سامانه سازمان امور مالیاتی در یکسال گذشته انجام شد و حساب های بسیار کمی خارج از این مجموعه هستند که شاید از هر یکهزار نفر حداکثر دو یا سه نفر را مشمول بشود.
تراکنش های غیرتجاری مشمول مالیات نمی شود
صالح آبادی تصریح کرد: برخی موارد هم عنوان شد که هر ۱۰۰ تراکنش واریز به حساب با مجموع ۳۵ میلیون تومان تجاری به حساب می آید که این وحی منزل نیست بلکه یک نشانه است و این امکان وجود دارد فردی هزار تراکنش واریز به حساب داشته باشد، اما حساب وی تجاری محسوب نشود چونکه امکان دارد فردی روزانه صدها تراکنش خرید داشته باشد به صورت مثال فردی روزانه ده ها بار برای خرید مایحتاج روزانه اقدام می کند یا از راه سایت های اینترنتی خرید می کند که این قبیل موارد به هیچ وجه مشمول مالیات نیست و یا مثلاً فردی در بورس معامله می کند به هیچ وجه مشمول نیست چونکه فعالان بورس نیم درصد مالیات را از حساب وی کسر می کند و یا مثلاً فردی مبادرت به فروش خانه مسکونی می کند و ۵ میلیارد تومان به حساب وی واریز می شود به هیچ وجه این فرد مشمول نیست.
از هر ۱۰۰۰ نفر دو یه سه نفر مشمول مالیات تراکنش های تجاری می شوند

وی تصریح کرد: این که گفته شد ۱۰۰ تراکنش و ۳۵ میلیون، باید هر دو شرط همزمان باشد ضمن این که این امکان هم وجود دارد که این دو شرط باشد ولی فرد کار تجاری نمی کند ازاین رو باز هم مشمول نخواهد بود، بنابراین از هر ۱۰۰۰ نفر شاید دو یا سه نفر مشمول شود.

صالح آبادی تصریح کرد: بر این اساس فعالیت تجاری به این مفهوم است که فرد با کاسبی کسب سود کند یا متحمل زیان می شود و معامله انجام می دهد این فرآیند تجاری به حساب می آید و بنابراین فعالیتهایی نظیر خیریه ها یا صندوق های خانوادگی مشمول حساب های تجاری نخواهد بود ضمن آنکه الان حتی در مورد کارتخوان ها هم یک سری از کارتخوان ها تجاری نیستند.

وی ادامه داد: ازاین رو درصورتیکه فردی به تشخیص خودش به فعالیت تجاری مشغول می باشد این دو شرط ۱۰۰ تراکنش با واریزی ۳۵ میلیون تومان دو شرط اولیه است بنابراین این امکان وجود دارد فردی تا ۱۰۰۰ تراکنش واریز به حساب حتی بیشتر از ۳۵ میلیون تومان هم داشته باشد ولی کار تجاری نیست اما کسی که برپایه بررسی های خودش نشان داده است که کار تجاری انجام می دهد، می تواند با رفتن به سازمان امور مالیاتی و عرضه مستندات به سیستم بانکی معرفی شود و از مزایای فعالیت تجاری خود بهره مند شود.

صالح آبادی با اشاره به اینکه بر این اساس همانگونه که کارتخوان ها شناسنامه دار شدند اضافه کرد: این حساب های تجاری هم شناسنامه دار می شوند و از مزایای این حساب تجار بهره مند می شوند، مزایایی همچون سقف جابجایی پول تا سقف یک میلیارد تومان بدون عرضه مستندات در حالیکه این سقف برای حساب های غیرتجاری حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان است، ضمن این که نقل و انتقالات صاحبان حساب های تجاری در مقایسه با وضعیت موجود چند برابر خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی به دیگر مزیت های حساب های تجاری پرداخت و اظهار داشت: برای اعطای صدور دسته چک جدید به صاحبان حساب های تجاری معافیت های بیشتری در زمینه بازگشت تعداد برگه های دسته چک به بانک در نظر گرفته شده است. همینطور صاحبان حساب های تجاری در زمینه هزینه خدمات بانکی مشمول تخفیف می شوند و امتیازاتی در زمینه افزایش سقف های ماهانه و روزانه غیر حضوری، لغو محدویت امکان تعداد گشایش حساب و مشوق های دیگری جهت استفاده کنندگان از حساب های جاری در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: جزئیات دیگر در مورد مسائلی همچون تبعات عملیات تجاری با استفاده از حساب غیر تجاری در این حوزه از جانب سازمان امور مالیاتی اطلاع رسانی خواهد شد ضمن این که این فرآیند کاری زمانبر است و باید حداکثر دقت به عمل آید که در حق هیچ کس اجحاف شود.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه هم اکنون حتی با وجود شناسنامه دار شدن دستگاههای کارت خوان فرآیند اتصال آنها به سامانه مالیاتی کاری زمان بر است و تا تکمیل پرونده های مالیاتی فرصت زمانی قابل توجهی در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: هیچ اطلاعات بانکی از جانب بانک در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار نمی گیرد بلکه فردی که فعالیت تجاری دارد باید بعد از اعلام رسمی با رفتن به سازمان امور مالیاتی حساب تجاری خویش را معرفی نماید و دو شرط ۱۰۰ تراکنش با ۳۵ میلیون تومان مبِلغ واریزی صرفاً یک نشانه اولیه از کار تجاری است و این امکان وجود دارد که فردی با وجود داشتن این دو شرط به علت عدم فعالیت تجاری مشمول نباشد و این خود فرد است که باید به این نتیجه برسد که فعالیت تجاری انجام می دهد.
وی ادامه داد: برخی فعالیت ها همچون خرید و فروش در بورس فعالیت تجاری محسوب نمی گردد و احتیاج به عرضه مستندات هم نیست چونکه فعالان بورس فرآیند کاری شفافی دارند و فعالان بورسی در بخش خرید معاف از مالیات است و در بخش فروش هم نیم درصد مالیات را پرداخت کرده است.

صالح آبادی تصریح کرد: نکته بعدی در زمینه تفکیک حساب های تجاری و غیر تجاری این که مبنای عمل بر مبنای کد ملی است بگونه ای که اگر فردی چندین حساب داشته باشد مبنای معیار برای ۱۰۰ تراکنش و واریز ۳۵ میلیون تومان تمامی حساب های فرد خواهد بود. ضمن آنکه ما حالا این نگرانی را داریم که فردی با وجود فعالیت غیر تجاری برای بهره منده از مشوق های در نظر گرفته شده برای حساب های تجاری نام خویش را تجاری معرفی نماید چونکه در عین عدم پرداخت مالیات از مشوق های در نظر گرفته شده برای حساب های تجاری هم استفاده می نماید.
منبع:

1401/06/23
10:41:12
5.0 / 5
21
تگهای خبر: اثر , اینترنت , تقویت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است