وضعیت شامخ اقتصاد

وضعیت شامخ اقتصاد

آوا مسکن: اتاق تجاری ایران گزارش شامخ (شاخص مدیران خرید) تیر ماه 1401 را منتشر نمود که حکایت از کاهش تقاضای بازار، تضعیف قدرت خرید متقاضیان و پیشی گرفتن تولید از فروش دارد.به گزارش آوا مسکن به نقل از اتاق تجاری ایران، برمبنای نتایج بررسی های شاخص مدیران خرید (PMI) برای کل اقتصاد ایران در تیرماه ۱۴۰۱، در این ماه شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان ۴۷.۱۴ واحد ثبت شده که پایین ترین میزان طی سه ماه اخیر (از فروردین ماه) است. این شاخص در بخش های خدمات و کشاورزی و ساختمان با رکود همراه بوده است.
همچنین شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی در تیرماه ۵۱.۱۷ واحد بوده و برای سومین ماه پی در پی کم شده است. تضعیف تقاضا به سبب نگرانی های ناشی از کاهش قدرت خرید و تورم موجب کاهش انتظارات کسب وکارها و کاهش خرید مواد اولیه و عقب نشینی در استخدام شده است.
در مقابل، شاخص موجودی محصول (انبار) در تیرماه ۵۷.۱۰ واحد برآورد شده که بیشترین میزان از شروع شروع طرح (دوره ۳۴ ماهه) است. از طرف دیگر شاخص میزان صادرات کالا و خدمات نیز به ۴۶.۹۶ واحد رسیده که یکی از کمترین مقادیر طی ۹ ماه گذشته (به غیراز تعطیلات فروردین ماه) است.
در سایه کاهش تقاضای بازار و تضعیف قدرت خرید متقاضیان، شاخص میزان فروش محصولات نیز در تیرماه به ۴۶.۳۲ واحد رسیده که طی ۱۱ ماه گذشته (به غیراز تعطیلات فروردین ماه) یکی از کمترین مقادیر خود است. این شاخص در هر سه بخش اصلی اقتصاد با کاهش روبه رو بوده است.
یکی از مهم ترین نکات گزارش شامخ در تیرماه ۱۴۰۱ این است که شاخص انتظارات در رابطه با میزان فعالیت اقتصادی در ماه آتی به ۵۰.۱۸ واحد رسیده که طی ۱۶ ماه گذشته (به غیراز تعطیلات فروردین ماه) یکی از کمترین مقادیر شمرده می شود و منعکس کننده انتظارات فعالان اقتصادی خصوصاً در بخش خدمات و کشاورزی در مردادماه است.
در تیرماه، وقایع شامخ اقتصاد در بخش صنعت نیز کم وبیش تکرار شده است؛ به شکلی که شاخص مدیران خرید صنعت به کمترین مقدار در پنج ماه اخیر (به غیراز تعطیلات فروردین ماه) رسیده و شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان نیز کمترین مقدار پنج ماهه خودرا ثبت کرده است.
بررسی ها نشان میدهد که در تیرماه، شاخص موجودی محصول (انبار) بخش صنعت به بیشترین مقدار در ۹ ماه گذشته رسیده که از کاهش سفارشات مشتریان و همین طور کاهش صادرات و در نتیجه پیشی گرفتن تولید از فروش موجودی انبار بالا رفته است.
طبق آمار، شاخص قیمت خرید مواد اولیه در تیرماه همچنان با افزایش روبه رو بوده است؛ هر چند شدت افزایش کمتری در مقایسه با ماه های قبل داشته است؛ اما هم زمان شاخص میزان صادرات بخش صنعت در تیرماه با کاهش روبه رو بوده است. از طرف دیگر شاخص میزان فروش محصولات بخش صنعت نیز پایین ترین میزان را طی سه ماه اخیر داشته و نوسانات قیمتی، پایین بودن قدرت خرید مشتریان و کاهش صادرات، به کاهش فروش محصولات بخش صنعت دامن زده است.
شامخ در بازه صفر تا ۱۰۰ تعریف می شود. بر این اساس هر چه این عدد به ۱۰۰ نزدیک تر باشد نشان از ورود به دوره رونق و هر چه از ۵۰ پایین تر باشد، نشان از نزدیک شدن به دوره رکود دارد. در ماه های گذشته عدد شامخ تغییرات پردامنه ای داشته و در دوره های مختلف نظر فعالان اقتصادی از مثبت به منفی و برعکس حرکت کرده است.


منبع:

1401/05/19
11:33:19
5.0 / 5
174
تگهای خبر: تولید , خدمات , خرید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان آوا مسكن
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است