سامانه هوشمند پایش و مشاوره مزارع بومی به کمک کشاورزی می آید

سامانه هوشمند پایش و مشاوره مزارع بومی به کمک کشاورزی می آید

آوا مسکن: یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به طراحی سامانه هوشمند پایش و مشاوره مزارع کشاورزی شده است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، سامانه هوشمند پایش و مشاوره مزارع کشاورزی، محصولی است که یکی از شرکت های دانش بنیان در اختیار کشاورزان قرار داده است تا با استفاده از فنون سنجش ازراه دور و تصاویر ماهواره ای امکان بازدهی بیشتر برای تولید محصولات زراعی را به کشاورزان بدهد.
زهرا طوفانی نژاد، مدیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه تا حالا هزار و ۴۰۰ کشاورز در اپلیکیشن "جالیزان" حساب کاربری به وجود آورده و از آن در قامت یک ابزار کشت استفاده می نمایند، اظهار داشت: این نرم افزار توانسته در قالب یک اپلیکیشن کاربردی موبایل به کمک کشاورزانی بیاید که نیاز به تحلیل های جزئی تر و پیچیده تری از مزارع خود دارند. کاربران این محصول کشاورزانی با مزارع بیش از دو هکتار هستند، اما هرچقدر مقدار مساحت زمین از این مقدار بیشتر باشد، داده ها و آورده ‎های نرم افزار ما برای کشاورزان بیشتر است و عملکرد مزرعه آنها را بیشتر بالا می برد.
وی افزود: سرویس هایی خارجی نیز وجود دارند که خدماتی مشابه با خدمات این محصول را ارائه می دهند، اما اطلاعات ارائه شده در این نرم افزار کاملا بومی است. نرم افزار مشابه که در هلند تولید شده است، برای کشاورزان ایرانی کاربردی نیست، چون کشور هلند با مسئله کمبود آب مواجه نیست و آب وهوای آن نیز با آب وهوای بومی ایران تطابق چندانی ندارد و فارغ از همه این ها نرم افزای که با زبانی بیگانه طراحی شده، چندان برای کشاورزان کشور ما کارا نیست. بدین جهت نرم افزار ما تا به امروز توانسته جای خودرا در کشاورزی ایران پیدا کند تا آنجا که مجموعه ای به بزرگی کشت و صنعت آستان قدس رضوی نیز در کارهای خود از این نرم افزار استفاده می نماید.
طوفانی نژاد درباب کاربردهای این محصول، توضیح داد: ما یک بسته از خدمات را ارائه می دهیم و کشاورزان با استفاده از آنها می توانند عملکرد مزرعه خودرا بیشتر بالا برند و هزینه را کاهش دهند. کاربرد اصلی خدمات ما سیستم پایش مزرعه است که بطور اختصاصی بر پایه سنجش از دور، اطلاعات مزرعه را واکاوی می کند و در اختیار کشاورزان می گذارد. در حقیقت این نرم افزار وضعیت مزرعه را از شروع کشت محصول تا بعد از برداشت بررسی می کند و اطلاعات طبقه بندی شده را با پیام ‍ های در حساب کاربری کشاورز که بر گوشی او نصب شده نظیر میزان سلامت محصول، مقدار سبزینگی، عملکرد آن و... یادآور می شود.
بگفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، سادگی و آسانی استفاده از نرم افزار وجه دیگری از نقاط قوت آنست که سبب شده کشاورزان به آسانی بتوانند از آن استفاده کنند و تا حالا نیز هزار و ۴۰۰ کشاورز در این سامانه حساب کاربری به وجود آورده اند.
مجری طرح، دسترسی کشاورزان به اطلاعات دیگری مثل وضعیت آب و هوا را از امکانات دیگری دانست که این نرم افزار در اختیار زارعان ایران گذاشته است و تصریح کرد: در این سامانه برای حوزه هواشناسی یک نرم افزار اختصاصی داریم که با استانداردهای جهانی کار می کند و بطور تخصصی پیش بینی های در رابطه با کشاورزی را ارائه می دهد. بطور مثال می دانیم کشاورزی در شرق ایران، زعفران کاشته و اگر دمای هوای شهر یا روستای او برای محصولش لطمه زا شود، این سامانه از پنج روز قبل در قالب یک پیام به این کشاورز تغییرات آب وهوایی را گوشزد می کند تا کشاورز نیز تمهیدات لازم را اتخاذ کند.
طوفانی نژاد افزود: کنار این کارها مشاوره ‍ های تخصصی را به کمک یک تیم صاحب فن در این عرصه به کشاورزان ارائه می دهیم و باتوجه به اطلاعاتی که از زمین داریم و لابراتوار هایی که با آنها قرارداد بسته‎ ایم، به کشاورزها پیشنهاد می دهیم که از چه کود و سمی استفاده کنند که این کار در هزینه و عملکرد مزرعه آنها تاثیر به سزایی دارد.
به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، مدیر عامل این شرکت مستقر در مرکز نوآوری دانشگاه شریف یکی از بزرگ ترین دغدغه های شرکت را مهاجرت کارکنان به خارج از کشور دانست و تصریح کرد: بزرگ ترین دغدغه ما بحث منابع انسانی ماست. ما در ضمن سال قبل ۲۰ تا ۳۰ درصد نیروهای خودرا از دست دادیم، چونکه آنها به کشورهای خارجی مهاجرت کرده اند. به علت این که نرم افزار مورد استفاده ما کاملا نوآورانه بوده و برای خارجی ها هم جذابیت دارد، نیروهای ما را به آسانی جذب می کنند. از طرفی پشتیبانی از این نرم افزار نیاز به کارشناسی کامل در سه حوزه سنجش ازراه دور، کشاورزی و برنامه نویسی دارد و همین سبب شده تا شرکت دغدغه تامین نیروی انسانی حرفه ‎ای را بیش از پیش داشته باشد.
به گفته ی ایشان، صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۹۹ مبلغ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای نمونه سازی به این شرکت اعطا کرده است.
منبع:

1401/04/20
21:04:00
5.0 / 5
162
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است