پرهیز از نگاه سلیقه ای به مشاغل سخت و زیان آور

پرهیز از نگاه سلیقه ای به مشاغل سخت و زیان آور

آوا مسکن: یک فعال حوزه کار با اشاره به اینکه نمی توان نسبت به مشاغل سخت و زیان آوری که از مجرای قانونگذاری گذشته و تبدیل به قانون شده نگاه سلیقه ای داشت، اظهار داشت: نباید به بهانه اصلاح به تمام شاغل سخت ایراد گرفت و بعنوان این شغل ها خدشه وارد کرد.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به صفت سخت و زیان آوری بیشتر مشاغل اظهار داشت: در حوزه سخت و زیان آور پیشنهاداتی داریم. درست است که در بعضی از مشاغل، کار دشوار می باشد ولی کارگر یا نیروی کار می تواند تا ۳۰ سال کار کند و مزد کارش را بیشتر بگیرد اما درصورتیکه تمایل داشت می تواند سر بیست سال بازنشسته شود وگرنه ۳۰ سال کار می کند در عوض مزد بیشتر دریافت می کند ولی این که بگوییم کل سخت و زیان آورها محل ایراد است و به بهانه اصلاح ایراداتی به آنها وارد نماییم، درست نیست.

وی خاطرنشان کرد: باید دقت کنیم آنچه که قانون شده و از مجرای قانونگذاری گذشته و برای تصویب آن ماهها و سالها وقت صرف شده است را نباید یک دفعه و بر مبنای نگاه و سلیقه مدیران دولتی یا برخی کارفرمایان دستخوش تغییر و خدشه قرار بدهیم.

این فعال حوزه کار در توضیح بیشتر اظهار داشت: برخی مشاغل مثل خبرنگاری ماهیتا دشوار می باشد چون فرد با انواع فشارهای روحی و روانی، استرس شغلی، فرسودگی و آسیبهای جسمی و حرکتی و سایر عوامل محیطی دست و پنجه نرم می کند بنابر این بحثی روی آن نداریم یا در مورد شغل آتش نشان که با مخاطرات و آتشسوزی همراه می باشد ولی با وجود سخت و زیان آوری گاها نگاه دیگری به آن می شود.

ابوی اظهار داشت: در کمیته های حفاظت فنی و شورایعالی حفاظت ساعتها بحث و گفتگو می نماییم تا فرضا شغل آتش نشانی یا خبرنگاری تصویب شود ولی بعداً اینطور استدلال می کنند که خبرنگار سالم می باشد و مشکل حادی ندارد در حالیکه می دانیم خبرنگاری با آسیبهای جسمی و استرس شدید شغلی روبه رو است یا آتش نشان مواجه همیشه با آتش ندارد و شاید در سال دو مورد آتشسوزی باشد. اولا ما باید خدا را شکر نماییم که آتشسوزی در کار نباشد، ثانیا اگر فرد نکات ایمنی را رعایت کرده، تجهیزات ایمنی را به کار گرفته و به خوبی به وظیفه اش عمل کرده است نباید ماهیت کار او را زیر سوال ببریم و بگوییم چون گزارشی از حوادث و آتشسوزی نبوده پس مشمول سختی کار نیست.

این فعال حوزه کار با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر حقوق شاغلین در کارهای سخت و زیان آور به درستی رعایت می شود، اظهار نمود: در کشورهای دیگر چه در بحث بازنشستگی، چه امید به کار و زندگی و چه ارتقای سطح کار، تبعیض و بی عدالتی را مطلقا شاهد نیستیم و حقوق افراد چه آنها که تمایل به بازنشستگی دارند چه آنها که سی سال کار را ترجیح می دهند، به صورت کامل رعایت می شود.

ابوی اضافه کرد: در این کشورها پرستاری که در مجموعه های بیمارستانی کار می کند، شغلش دشوار می باشد حتی اگر ارتقا پیدا کند ولی ما می گوییم پرستاری که پس از چند سال کار از بهیاری و پرستاری به سرپرستاری ارتقا می یابد از صفت سخت و زیان آوری بیرون برود و بمحض ارتقا به او سختی کار تعلق نمی گیرد، در حالیکه علاوه بر وظایف خود مسئولیتی هم پذیرفته است بنابراین اینها مواردی است که عدالت در آنها رعایت نمی گردد و باید به آنها پرداخت.

منبع:

1401/03/15
21:46:53
5.0 / 5
321
تگهای خبر: تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است