معاون عملیات بورس كالا اعلام كرد؛

قطع برق عامل گرانی سیمان

قطع برق عامل گرانی سیمان

به گزارش آوا مسکن معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران، با اشاره به اینکه ۸۰ درصد سیمان عرضه شده، در بورس کالا معامله می شود، اظهار داشت: بورس کالا عامل افزایش قیمت در بازار نیست.


به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، سیدجواد جهرمی، معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار داشت: سال جاری با عرضه سیمان در بورس کالا تلاش کردیم قیمت واقعی تر شود امسال تا آخر هفته ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت.
وی اضافه کرد: این میزان عرضه نسبت به مدت مشابه سال پیش از رشدی معادل ۲۵ درصد برخوردار است؛ ضمن این که باید توجه داشت که یکی از علل افزایش قیمت سیمان، قطعی برق بوده که در نتیجه، کاهش تولید و عرضه سیمان در بورس کالا را سبب شده و همین مساله، سبب افزایش قیمت این محصول در بازار شده است.
به گفته جهرمی، ۳ هلدینگ مهم تولید سیمان، محصولات کارخانه سیمانی خویش را در بورس کالا عرضه می کنند؛ در صورتی که این انتظار وجود دارد که سایر شرکتهای سیمانی که سهام آنها در بورس معامله می شود نیز، محصولات خویش را از راه بورس کالا ارائه نمایند.
معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران اظهار داشت: عرضه سیمان از خرداد ماه با عرضه ۲.۶ میلیون تن آغاز شد که از این میزان ۱.۸ میلیون تن معادل ۷۰ درصد معامله شد و روند هفتگی عرضه و تقاضای سیمان ۷۵ هزار تن سیمان از ۱۴ خرداد آغاز گردید؛ به نحوی که در ۱۸ تیر ماه به ۶۴۵ هزار تن در هفته رسید که ۴۷۶ هزار تن آن معامله شد که متأسفانه پس از قطعی برق سیمانی ها، عرضه سیمان در بورس کاهش پیدا کرد.
وی اظهار داشت: هم اکنون ۳۷ شرکت سیمانی در بورس کالا عرضه می کنند و تعداد خریداران سیمان به ۱۳۹۱ مشتری رسیده است؛ بنابراین تدابیری اندیشیده شده که علاوه بر مشتری های حقوقی افراد حقیقی هم بتوانند حداقل ۱۰ تن سیمان در بورس کالا سفارش بدهند و خریداری کنند و مشتریان سیمان شامل انبوه سازان، شهرداری ها و حتی سازندگان خرد ساختمانی هستند که سیمان خویش را از بورس کالا خریداری می کنند.
به گفته جهرمی، مشتریان پتروشیمی در بورس کالا ۲۵۰۰ نفر، مشتریان ورق هزار نفر و مشتریان سیمان ۱۳۹۱ نفر هستند که البته با عنایت به گزارش کارگزاری ها، تعداد مشتریان سیمان در حال افزایش می باشد. بر همین اساس، برای گرفتن کد معاملاتی در بورس کالا شرایط را آسان کردیم و تحصیلات فرد و صورت های مالی شرکت ها حذف شدند تا گرفتن کد معاملاتی آسان تر شود.
به گفته وی، در این زمان که سیمان در بورس کالا ارائه شد، قیمت هر کیلو سیمان تیپ ۲ که ۱.۴ میلیون تن معادل ۷۸ درصد معامله شده، به قیمت هر کیلو ۳۷۳ تومان در هفته ۱۸ تیرماه ثبت شد؛ ضمن این که رقم ۴۴۲ تومان هم در هر کیلو مورد تأیید قرار گرفته، در ۱۸ تیر ماه که ۸۵ درصد از سیمان عرضه شده معامله شده هر کیلو ۵۴۸ تومان ثبت شده و میانگین قیمت معاملات ۸۲۰ تومان بوده است.
وی اظهار داشت: شرایطی فراهم می نماییم شرکتهای تولیدکننده سیمان با ساز و کار عرضه محصول در بورس کالا آشنا گردند که در این حوزه با انجمن سیمان و هلدینگ های عرضه کننده سیمان مذاکره می نماییم و برای هفته های آینده میزان عرضه سیمان مشخص شود.
جهرمی تصریح کرد: بورس کالا در واقع مکانیسم کشف قیمت را عرضه می کند و اگر سیمان در خارج از بورس کالا عرضه شود، باید بر مبنای قیمت اعلامی سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان باشد.
معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران اظهار داشت: قیمت سیمان در خارج از بورس بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده که به دلیل شوک عرضه در بازار بوده است و بنابراین، از اختلاف قیمت بورس و بازار دلالان منتفع می شوند.
به گفته وی، معاون برنامه ریزی وزیر صنعت در نشستی که شب گذشته با جهانگیری معاون اول برگزار کرده مقرر است عرضه سیمان به صورت سلف برای پوشش دادن تقاضای آتی شرکت ها در بورس کالا صورت گیرد.
جهرمی همینطور اظهار داشت: بعضی از محصولات فولادی مانند آهن اسفنجی که قابلیت نگهداری ندارند باید مکانیسم صادرات آن فراهم گردد و اگر شوک قیمت ارز در بازار نباشد صادرات این محصولات رونق می گیرد.
وی تاکید کرد: یکی از علل گرانی شوک عرضه بود که به خاطر قطعی برق بر بازار تحمیل شد.


منبع:

1400/04/29
12:19:30
5.0 / 5
507
تگهای خبر: تولید , خرید , ساخت , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است