معاون امور معادن اداره كل صمت استان همدان خبر داد

پیگیری قانون پرداخت یك درصد از فروش معادن در همدان

پیگیری قانون پرداخت یك درصد از فروش معادن در همدان

به گزارش آوا مسکن همدان معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان اظهار داشت: اجرای قانون پرداخت یک درصد از فروش معادن استان همدان، در دست پیگیری است اما برخی معادن استان، مانند معدن «باباعلی و چنار» در این حوزه پیشگام شدند و خدمات بهداشتی، درمانی و عمرانی به روستائیان عرضه می دهند.


محمدهادی احمدی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: ۲۹۸ معدن فعال در استان همدان وجود دارد که بیشتر معادن استان، شامل معادن سنگ آهن، دولومیت، سیلیس و سنگ های تزئینی و آهکی است.
احمدی با اشاره به اینکه معادن شاخص استان، معادن فلزی مانند آهن مگنتی و هماتیتی و سرب و سنگ های تزئینی مانند تراورتن و مرمریت و کانی های صنعتی است، خاطرنشان کرد: همه معادن استان به صورت خصوصی اداره می شود و مجوز بهره برداری از معادن، قابل نقل و انتقال است اما مالکیت همه معادن کشور در دست دولت می باشد.
وی با اشاره به اینکه تمام بهره برداران معادن استان، حقوق دولتی خویش را پرداخت می کنند، توضیح داد: بهره برداران معادن موظف می باشند سالانه درصدی از درآمد خویش را که نسبت به ارزش ماده معدنی بهره برداری شده متفاوت می باشد، به دولت پرداخت می کنند که این مورد در استان به صورت کامل انجام می گیرد.
احمدی در ارتباط با اجرای قانون پرداخت یک درصد فروش معادن در استان همدان، تصریح کرد: برپایه بند پنج ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه، در مواردی که به علت بهره برداری از معادن و صنایع معدنی، خساراتی به مردم و کشاورزی بومیان منطقه برسد بهره بردارن موظف می باشند که علاوه بر عوارض آلایندگی تا یک درصد فروش خویش را به خزانه واریز نمایند تا به جبران خسارت وارد شده، خدمات بهداشتی و عمرانی در آن منطقه عرضه شود که اجرای این قانون در استان همدان در دست پیگیری است.
وی خاطرنشان کرد: برخی معادن استان، مانند معدن «باباعلی و چنار» در این حوزه پیشگام شدند و حتی پیش از تصویب اجرای این قانون، خدمات بهداشتی و درمانی و عمرانی به روستائیان عرضه می دهند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به اینکه برخی معادن، مانند معدن "رزکواتز و هیزج" در استان همدان، به علت نارضایتی ساکنین آن منطقه غیر فعال می باشند، اظهار داشت: تقاضای ما این است که مردم در جهت رونق، جهش تولید و اشتغالزایی، همکاری لازم را با بهره برداران داشته باشند.
منبع:

1400/04/19
11:16:16
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است