برنامه تعمیرات نیروگاه های حرارتی از مرز ۸۵ درصد گذشت

برنامه تعمیرات نیروگاه های حرارتی از مرز ۸۵ درصد گذشت

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با تکیه بر این که بیشتر از ۸۵ درصد برنامه تعمیرات نیروگاه های حرارتی به پایان رسیده است، اظهار داشت: مدیریت برنامه های تعمیراتی و همکاری نیروگاه های حرارتی بزرگ باعث افزایش تولید و پیشگیری از بروز خاموشی های بیشتر طی دو ماه ابتدایی سال جاری شده است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، هر ساله به منظور حفظ آمادگی واحدهای نیروگاهی برنامه تعمیراتی به نیروگاه ها ابلاغ می شود، برای انجام انواع تعمیرات و بازدید واحدهای حرارتی در دوره تعمیراتی پیک سال جاری حدود ۱۰۰ هزار مگاوات برنامه مرتبط پیشبینی شده بود که با عنایت به شرایط تأمین سوخت نیروگاه ها در زمستان سال قبل و نقش مهم سوخت در آرایش تولید، این برنامه با تجمیع و یا حذف بعضی از برنامه ها به حدود ۹۱ هزار مگاوات کاهش پیدا کرد و تابحال بیشتر از ۸۵ درصد آن هم خاتمه یافته است.
ناصر اسکندری - معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی در اینباره با اشاره به اینکه اجرای تعمیرات نیروگاهی به صورت شبانه روزی برای کاهش میزان خاموشی ها درحال اجرا بوده و نسبت به فعالیتهای مشابه در سالهای گذشته از بهبود و ارتقای چشم گیری برخوردار است، تصریح کرد: باید به این مساله اشاره نمود که مدیریت برنامه های تعمیراتی و همکاری نیروگاه های حرارتی بزرگ علیرغم مشکلات و ریسک های تعمیراتی باعث افزایش تولید و پیشگیری از بروز خاموشی های بیشتر طی دو ماه ابتدایی سال جاری شده است.
وی با اشاره به اینکه عمده برنامه های اجرایی نشده در ارتباط با بازدیدهای دوره ای است که برای پیشگیری از بروز حادثه در تلاشیم با هماهنگی دیسپاچینگ ملی این اقدامات هم در صورت نیاز اجرایی شود، تصریح کرد: به منظور تأمین نیاز مصرف کشور و پیشگیری از خاموشی، اجرای برنامه تعمیراتی در مقایسه با سالهای گذشته بسیار مدیریت شده انجام شد و نیروگاه های حرارتی بهار سال جاری نهایت همکاری را برای جبران رشد نیاز مصرف به عمل آورند تا میزان خاموشی ها در کشور کاهش پیدا کند.
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی خاطرنشان کرد: سال قبل در چنین مقطع زمانی حدود ۸۴۰۰ مگاوات از نیروگاه های حرارتی به منظور اجرای برنامه های تعمیراتی از مدار خارج شده بودند که در وضعیت فعلی این رقم حدود ۶۴۰۰ مگاوات است.
به قول وی افزایش فعلی نیاز مصرف برق کشور با نیروگاه های موجود قابل تأمین نیست ولی این اطمینان خاطر به مشترکان صنعت برق داده می شود که نیروگاه های حرارتی در تابستان سال جاری علیرغم تمامی مسائل یاد شده با حداکثر توان در مدار تولید خواهند بود تا با اتخاذ تدابیر ویژه از جانب مجموعه صنعت برق کشور خللی در تأمین برق مطمئن مصرف کنندگان حاصل نشود.
چرا دوره تعمیرات طولانی شد؟
چندی قبل محسن طرزطلب - مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی در مورد علت تاخیر انتهای دوره تعمیرات نیروگاهی اظهار داشته بود: پیک تابستان سال جاری حدود ۱۰ هزار مگاوات کسری تولید برق وجود خواهد داشت، سال قبل به علت مشکلات در رابطه با تأمین گاز نیروگاه ها نتوانستیم تعمیرات واحدهای تولید برق حرارتی را در مورد مقرر شروع کرده و به ناچار واحدهای بخاری استفاده کننده سوخت مایع را در مدار تولید نگه داشتیم.
وی با تکیه بر این که سال قبل ۱۴ میلیارد مترمکعب سوخت معادل گازوئیل و مازوت در نیروگاه ها مورد استفاده قرار گرفته بود، افزود: تاخیر در شروع تعمیرات و گاها تعویض آنها سبب شده که به ناچار ۱۰ هزار مگاوات از برنامه تعمیرات نیروگاه ها را به تعویق انداخته و به شهریورماه سال جاری موکول نماییم. با وجود وقفه بوجود آمده در تلاش بودیم تا از اواسط اسفندماه تا نیمه خرداد سال جاری تعمیرات واحدهای باقی مانده را به پایان برسانیم.
به قول طرزطلب فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری افزایش بی سابقه میانگین وزنی دمای کل کشور نسبت به سال قبل باردیگر برنامه ریزی تعمیرات نیروگاه ها را مبتلا به اختلال کرد و به ناچار این واحدها را در مدار تولید نگه داشته ایم.1400/03/08
11:45:34
5.0 / 5
560
تگهای خبر: تولید , حادثه , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است