وزیر راه و شهرسازی:

قطار تبریز- جلفا از راه نخجوان به ایروان و تفلیس متصل می شود

قطار تبریز- جلفا از راه نخجوان به ایروان و تفلیس متصل می شود

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: قطار تبریز- جلفا از راه نخجوان به ایروان و تفلیس متصل و فعال می شود.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، محمد اسلامی، در حاشیه بازگشت از سفر دو روزه از ارمنستان و بازدید از پایانه مرزی نوردوز در گفت و گو با خبرنگاران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای برای همکاری و تبادلات با کشورهای همسایه دارد و روابط ارمنستان با جمهوری اسلامی همیشه پایدار بوده و در شرایط مختلف هم نشان داده است که با اعتماد خاصی با کشور ما تبادلات خویش را انجام می دهد.
وی با اشاره به اینکه این سفر برای پیدا کردن سرفصل های جدید به منظور شناسایی ظرفیت های جدید، ارتقای سطح همکاری ها و کوشش برای رسیدن هر چه زودتر برای رسیدن به هدف گذاری یک میلیارد دلار میزان مبادلات تجاری بین ۲ کشور انجام شد، عنوان کرد: در این سفر ملاقات ها و مذاکرات خوبی بین مسؤولان ۲ کشور انجام و سه سند بین ۲ طرف به امضا رسید.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با عنایت به این که ارمنستان در حال بازسازی و گسترش زیرساخت های عمرانی و حمل و نقلی خود بوده و مسؤولان این کشور علاقه مند نقش آفرینی شرکتهای ایرانی در کشورشان هستند در این سفر از محل پروژه ها و ظرفیت هایی که میتوان از آنها استفاده کرد، بازید و اطلاعات مورد نیاز کسب شد.
اسلامی، افزود: نخستین سرفصل در این سفر فراهم کردن شرایطی برای کمیته مشترک بین ۲ کشور است تا صادرات خدمات فنی مهندسی و سرمایه گذاری مشترک در زمینه جاده سازی، اتوبان، راه آهن، راه اندازی پل ها و تونل ها و ایجاد مراکز لجستیکی برای پشتیبانی از آنها در چارچوب گسترش ترانزیت و تبادلات بین ۲ کشور فراهم گردد و در این حوزه توافقات خوبی انجام شد و بزودی هیأت ارمنی برای بازدید از ظرفیت های ما و تداوم گفتگوها وارد کشور ما می شوند.
وی یادآوری کرد: کاهش عوارض متقابل و تسهیل رفت و آمد ماشین های ارمنی و ایرانی در عمق خاک ۲ کشور از دیگر سرفصل های این سفر بود که در این حوزه تلاش می شود جاذبه هایی ایجاد شود تا از مسیر ارمنستان کامیون های ایرانی تردد کنند و در این مورد هم توافقاتی انجام شد و بزودی بر روی نرخ حداقلی عوارض متقابل توافقنامه امضا خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با عنایت به تفاهمنامه سه جانبه بین روسیه، ارمنستان و آذربایجان پس از وقایع اخیر، تلاش می شود راه آهن جلفا و قطار تبریز - جلفا از راه نخجوان به ایروان و تفلیس متصل و فعال شود و در بازدید از این مسیر، گفتگوهایی بین مسؤولان راه آهن ۲ کشور با محوریت راه آهن روسیه انجام شد و تفاهمنامه ای بین راه آهن جمهوری اسلامی با راه آهن ارمنستان به امضا رسید و این کار تاثیر به سزایی برای منطقه جلفا می گذارد.
اسلامی، اضافه کرد: در فصل چهارم توافق شد با سرمایه گذاری در منطقه آزاد «مغری» و ایجاد شهرک های صنعتی مشترک برای توسعه تبادلات گام برداشت چونکه ارمنستان عضو مؤثر اوراسیا بوده و تعرفه ترجیحی با اروپا برای تعداد بیشماری از اقلام دارد و می تواند دروازه مهمی برای این حوزه تجاری باشد و بازرگانان می توانند از این فرصت استفاده کنند.
وی عنوان کرد: فرصت های بی نظیری در ارمنستان وجود دارد و با ملاقات با استاندار «سیونیک» تقاضای آنها برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران ایرانی در این منطقه دریافت شد تا از این طریق فرصت ها برای سرمایه گذاری ایرانی ها فراهم گردد و این فرصت ها برای سرمایه گذاری ایرانی ها بکر و بی نظیر بوده و برای ۲ کشور سازنده است و می تواند در اشتغال، تولید و ارتقای درآمد سرانه ۲ منطقه تاثیر ماندگاری داشته باشد.
وزیر راه و شهرسازی امروز از بخش های مختلف پایانه مرزی نوردوز بازدید و بر توسعه این پایانه برای تسریع در حمل و نقل بین المللی تاکید نمود.
محمد اسلامی بعد از بازدید از این پایانه از راه فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز، آذربایجان شرقی را به مقصد تهران ترک کرد.

1400/03/05
23:04:15
5.0 / 5
380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است