در گفت و گو با یك كارشناس بررسی شد

اولین كلید طلایی برای نفت ایران

اولین كلید طلایی برای نفت ایران

آوا مسکن: یک کارشناس ارشد حوزه انرژی معتقد می باشد درصورت رفع تحریم ها ایران مشکلی از نظر فنی برای بازگشت به بازار ندارد اما ممکنست موانعی از طرف غول های نفتی وجود داشته باشد که باید مدیریت شود، هرچند آسان نیست اما بازگشت ایران امری شدنی است و می توانیم منتظر تحقق آن باشیم.


سیدمهدی حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به چالش ها و موانع موجود برای ورود ایران به بازار نفت، اظهار نمود: ظرفیت تولید اسمی نفت ایران حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است یعنی ایران می تواند تا این میزان نفت تولید نماید، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه نیز ظرفیت تولید میعانات داریم که جزو تولیدات نفتی ما بشمار می رود البته قسمتی از آن در داخل کشور مصرف و بخش دیگر صادر می شود.
ایران چه میزان نفت صادر می کند؟
وی با تاکید بر اینکه ایران به لحاظ ظرفیت اسمی حدود ۴.۸ میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت و میعانات دارد، اشاره کرد: از این مقدار حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه را در داخل کشور پالایش و مصرف می نماییم، اگر این میزان را از تولید کل کنیمف صادرات ۲.۵ میلیون بشکه که دولت اعلام نموده عددی بسیار نزدیک به واقعیت است و ما پتانسیل صادرات این میزان را داریم و حتی ممکنست این عدد کمی بیش از این نیز باشد.
اولین کلید طلایی برای نفت ایران
این کارشناس با اشاره به مشکلات و چالش های موجود بر سر راه صادرات نفت ایران اظهار داشت: با توجه به این که به علت شرایط تحریمی مجبور شدیم میزان تولید را کاهش دهیم حالا در قدم اول باید میزان تولید افزایش یابد که ممکن بود برای این مساله با مشکلات جدی روبرو شویم اما خوشبختانه تا آنجایی که اطلاع دارم همکاران ما در این عرصه بسیار عالی عمل کردند و چاه های نفت را مسدود نکردند و این مساله سبب می شود زمانی که بخواهند این چاه ها را باز کنند، گرفتار تعمیرات چاه نخواهند شد.
حسینی با آنکه با این وجود باید در بعضی چاه ها تعمیرات صورت گیرد اما به علت اینکه تلاش شده جریان کمی از چاه ها وجود داشته باشد، چاه ها زنده هستند و نیازی نیست که عملیات زیادی روی آنها صورت گیرد. در حقیقت به علت عملکرد مثبت همکاران ما مقدار جریان نفت شیرهای سرچاهی کنترل شده بدین سبب مشکل چندانی از نظر فنی وجود ندارد و تنها در بعضی چاه ها باید عملیات تعمیرات صورت گیرد.
وی افزود: مشکل اساسی در این عرصه وجود ندارد خصوصا اینکه در کشور پس از جریان توسعه های نفتی که ایجاد کردیم، سرویس کمپانی ها بسیار رشد کردند و الان شرکت های گوناگون حفاری، خدمات حفر چاه و بطور کلی خدمات خدماتی مختلفی داریم که مشغول به فعالیت هستند، بدین سبب فکر نمی کنم که با مشکل فنی درازمدتی روبرو باشیم تا بخواهیم به ظرفیت تولید سابق بازگردیم.
روزهای خوش در انتظار بازار نفت
او با اشاره به موانع صادرات نفت نیز اظهار داشت: حالا بازار نفت وضعیت امیدوارکننده دارد چونکه هرچند تقاضای جهانی از زمان شیوع ویروس کرونا بسیار افت کرد اما حالا شاهدیم که با شروع واکسیناسیون خصوصا در کشورهای صنعتی و مصرف کننده بزرگ این امیدواری وجود دارد که اقتصادهای کوچک شده دنیا در کشورهای مهم صنعتی مثل آمریکا، اروپا و چین توسعه یابد.
حسینی با تاکید بر اینکه اگر به آمار نگاه کنید میبینید که عمدتاً رشدهای اقتصادی کشورها منفی بوده حتی رشد اقتصاد جهانی نیز منفی بوده است اما حالا همه پیش بینی ها گویای این است که مسیر صعودی در پیش است و رشد اقتصادی جهان به اعداد پیش از کرونا خواهد رسید حتی اعداد خوش بینانه تری نیز پیش بینی شده است که می تواند اوضاع را سر و سامان دهد.
بگفته وی در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ می توان فکر کرد که اقتصادهای مختلفی گشایش و تقاضا برای مصرف انرژی افزایش می یابد و این یک رابطه متقابل برای نفت است؛ یعنی اگر چهار درصد رشد اقتصادی محقق شود دو درصد آن برای نفت بوده است.
این کارشناس با اعلان اینکه در سال قبل کاهش شدید قیمت ها و تقاضا سبب شد که کشورها به دنبال ذخیره سازی باشند که این مساله معمولا به قیمت و تقاضا نفت فشار می آورد چونکه همیشه این خطر وجود دارد که این ذخیره ها به بازار عرضه شوند، اظهار داشت: این مساله ممکنست مشکلاتی را در بازار نفت بوجود آورد که نیازمند تدبیر اوپک و اوپک پلاس است.
ورود ایران چه چالش هایی را به دنبال دارد؟
بگفته حسینی در مجموع اگر فرض نماییم که حالا میزان صادرات نفت ایران نیم میلیون بشکه است و در صورت رفع تحریم ها دو میلیون بشکه دیگر به آن اضافه نماییم، سهم ایران در مقابل مصرف جهانی که حدود ۹۰ میلیون بشکه است، حدود دو درصد می شود که وارد بازار می کند. بدین سبب من فکر نمی کنم که این میزان بازار را تا حد زیادی تکان دهد البته برخی کشورها ممکنست با ورود ایران مشکل داشته باشند اما با مدیریتی که اوپک خواهدنمود این مساله برطرف خواهد شد.
وی افزود: نقاط مثبت دیگری که می توان به آن اشاره نمود وجود بازارهای سنتی ایران است؛ در بعضی بازار ها بصورت سنتی از نفت ایران استفاده می کردند و اگر حالا نفت دیگری جایگزین شده به اجبار است و آنها به لحاظ مسائل فنی و تکنیکی چندان رضایتی ندارند.
مشتریان منتظر نفت ایران هستند
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به مسائل مطرح شده در این خصوص که ممکنست به علت تغییر تجهیزات پالایشگاه ها در کشورهایی که در گذشته خریدار نفت ایران بودند حالا دیگر خواهان نفت ما نباشند چونکه این مساله برای آنها هزینه هایی برای تغییر روند کار پالایشگاه هایشان دارد، اظهار داشت: نفت ایران به علت اینکه نفت خوبی به لحاظ سبک بودن و شیرین بودن است در تمام پالایشگاه ها قابل مصرف است البته اساسا این کشورها هزینه هایی را انجام دادند تا بتوانند نفت سنگین تر از ایران را جایگزین کنند اما همان پالایشگاه نفت ایران را بسیار آسان تر می تواند مصرف کند و مشکلی وجود نخواهد داشت.
حسینی با اشاره به کیفیت بالای نفت ایران اظهار داشت: به اعتقاد من این مساله که نفت ایران به پالایشگاه ها بازگردد یک نقطه مثبت است و اساسا خریداران از این مساله استقبال خواهند کرد.
واکنش غول های نفتی چه خواهد بود
وی با اشاره به واکنش عربستان، روسیه و غول های نفتی برای بازگشت نفت ایران اظهار داشت: باید یک مدیریت خاص در داخل اوپک و اوپک پلاس شروع نماییم و تا حدودی کار ما در داخل اوپک سخت خواهد بود. باتوجه به اینکه اوپکی ها سهمیه بندی انجام دادند و ما از آن معاف شدیم ممکنست به این مساله توجه نمایند، عده ای همچون عربستان و یا خارج از اوپک بازارهای ایران را کسب کردند و الان مجبور هستند که این بازار ها را به ایران بازگردانند، بطور مثال عربستان و عراق و روسیه نفت چین را تامین می کنند و طبیعی است که از ورود ما خوشحال نشوند.
او اظهار داشت: اینطور نیست که بازار به آسانی بدست آید اما اینکه گمان شود نشدنی است فکر درستی نیست، هنر مدیریت ایران در داخل اوپک و خارج اوپک و درک درست از شرایط بازار و انجام اقدامات متناسب با شرایط می تواند شرایط خوبی را برای کشور رقم بزند و در کل باید گفت امری سخت اما شدنی است.
منبع:

1400/02/12
12:48:41
5.0 / 5
524
تگهای خبر: تجهیزات , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است