رئیس اتاق تهران:

ایرانیان بیشتر از ۸۷۰۰ واحد مسكونی در تركیه خریداری كردند

ایرانیان بیشتر از ۸۷۰۰ واحد مسكونی در تركیه خریداری كردند

به گزارش آوا مسکن رئیس اتاق تهران اظهار داشت: بر مبنای آخرین گزارشی که دریافت کردیم ایرانیان در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۱۸۹ واحد مسکونی و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱، هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در ترکیه خریداری نموده اند.به گزارش آوا مسکن به نقل از صداوسیما؛ مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه فرار سرمایه از کشور و خرید واحدهای مسکونی توسط ایرانی ها در دیگر کشورها باید عارضه یابی جدی شود اضافه کرد: ایرانیان رتبه نخست خرید واحد مسکونی در ترکیه را به خود اختصاص داده اند و کشورهایی مانند روسیه و عراق در رده های بعدی قرار دارند، همینطور ایرانی ها برای خرید واحد مسکونی در دیگر کشورها همچون تاجیکستان و گرجستان هم اقدام نموده اند.
وی افزود: صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی دنیا را در سال ۲۰۲۱ به صورت متوسط ۵ و نیم درصد و برای چین ۸ درصد بعنوان بالاترین رشد پیشبینی کرده است، این در شرایطی است که رشد اقتصادی ایران مثبت دو و نیم درصد و تورم ۳۹ درصد پیشبینی شده است که امیدواریم با کسری بودجه این تورم افزایش نیابد.
خوانساری اظهار داشت: رشد موجودی سرمایه خالص کشور در سال ۹۸ یعنی سرمایه گذاری نسبت استهلاک منفی بود که یکی از عوامل اصلی به وجود آمدن این وضع خروج سرمایه از کشور بود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه تنها راه علاج اقتصاد کشور تولید است اضافه کرد: باید با پشتیبانی از تولید و مانع زدایی ها، حمایت واقعی از تولید صورت گیرد که البته در یک ماه اخیر مجلس و دولت ستادهای مختلفی تشکیل داده اند که امیدواریم مانند سالهای گذشته فقط به شعار ختم نشود و به نتیجه برسد.
خوانساری دخالت بیش از حد دولت در اقتصاد و تصدی گری های دولتی را مهم ترین مانع بر سر راه تولید دانست و اظهار داشت: این دخالت ها، عامل رکود و رشد نیافتن تولید است نمونه بارز آن طرح های نیمه تمام است که همچنان به علت دخالت های بیش از حد دولت به نتیجه نرسیده است.
وی، نمونه دیگر دخالت های دولت را تشکیل قرارگاه مرغ برشمرد و اظهار داشت: در حالیکه جزو ۱۰ کشور تولیدکننده مرغ در دنیا هستیم،، اما برای ساماندهی بازار آن قرارگاه تشکیل شده در حالیکه عمده مشکل به دخالت دولت برمی گردد،، چونکه تولید مرغ با بخش خصوصی است، اما واردات مواد اولیه و قیمت گذاری های آن با دخالت دولت انجام می شود.
رئیس اتاق تهران اضافه کرد: دور باطل ضابطه سازی، مجوزها و دستورالعمل های خلق الساعه مانع تولید است اگر مقرر است شعار سال عملیاتی شود باید عزم جدی در کل کشور شکل بگیرد.
خوانساری اظهار داشت: باید با حفظ تولید از راه برداشتن موانع سر راه، سرمایه های داخلی را حفظ و از فرار سرمایه ها جلوگیری نماییم.
وی افزود: ما در اتاق بازرگانی موانع اساسی بر سر راه تولید را شناسایی کردیم که آنرا برای سران قوا ارسال خواهیم کرد.
خوانساری تورم، ارز چند نرخی و هدفمند نبودن یارانه ها را از دیگر موانع بر سر راه تولید دانست و اظهار داشت: بر مبنای آخرین آمار سازمان انرژی جهانی بیشتر از ۸۶ میلیارد دلار یارانه سوخت در ایران پرداخت می شود که اگر این یارانه ها به سمت تولید هدایت شود جایگاه اقتصادی کشور را بسیار ارتقا خواهد داد ضمن اینکه معلوم هم نیست چه قشری از یارانه ها بهره می برند.
وی همینطور اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی در صدر دستگاههای دخیل در امر تولید قرار دارد که بنگاه های تولیدی از آن بیشترین رنج را می برند.


منبع:

1400/01/31
19:31:50
5.0 / 5
459
تگهای خبر: تولید , خرید , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است