مبحث رفع فیلتر برای گروه های خاص جدی است؟

مبحث رفع فیلتر برای گروه های خاص جدی است؟

به گزارش آوا مسکن مبحث وی پی ان قانونی و دسترسی بعضی از کاربران به سایت های فیلترشده، این روزها بار دیگر مطرح شده و برخی مسئولان از رفع فیلتر سایت هایی مانند یوتیوب برای گروه های خاص خبر می دهند.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، مبحث وی پی ان قانونی از سال ۱۳۹۱ عنوان شد و بعد از آن در مقاطع زمانی مختلف از جانب مسئولان به آن پرداخته شد، اما به علل مختلفی همچون عدم تمایل شرکت ها و مشکلات اقتصادی به نتیجه نرسید و البته تابحال به صورت مقطعی و هر چند سال یک مرتبه، این بحث پیش کشیده شده اما به نتیجه نمی رسد.
هدف از اجرای طرح وی پی ان قانونی به قول مسئولان، آن است که برنامه ریزی صورت بگیرد تا اقشار مختلف مردم که با عنایت به شرایط شغلی و اجتماعی شان، نیازمندی هایی برای دسترسی به اینترنت بدون فیلتر دارند، بتوانند از این دسترسی استفاده کنند. برای مثال طبق این طرح، اساتید دانشگاهی، پزشکان، خبرنگاران و اقشار مختلف جامعه می توانند دسترسی های خاص خودشان را به اینترنت داشته باشند، دسترسی هایی که با آنچه در اختیار یک کودک قرار می گیرد، متفاوت می باشد.
هم اکنون خیلی از سایت های علمی و آموزشی از یوتیوب تا پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی به دستور قضایی یا تصمیم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مسدود شده اند. از طرفی باآنکه اینترنت بدون هیچ گونه پالایش و فیلتر، از مواردی است که حدودا هیچ یک از مسئولان داخلی آنرا نپذیرفته و هر کدام خواستار نوعی نظارت بر محتواهای اینترنتی بوده اند، اما میزان این نظارت و درخواست برای مسدود کردن فضا برای کاربران، بسته به نظر هر یک از آنها متفاوت بوده است.
محمدجواد آذری جهرمی سال ۱۳۹۸ درباره وظایف قانونی وزارت ارتباطات در احراز هویت افراد در اینترنت گفته بود: اینکه سوال می کنند چرا وزارت ارتباطات فیلترشکن ها را نمی بندند این کار وظیفه ما نیست. فرض کنید فردا بامداد بیدار شوید و ببینید همه فیلترشکن ها از دسترس خارج شده اند و در این صورت استاد دانشگاهی که به دنبال مطالب علمی می گردد، تاجری که می خواهد تحریم ها را دور بزند و حساب بانکی اش را متصل کند و توسعه دهندگان نرم افزار به مشکل بر می خورند. نمی گردد سطح دسترسی دانشجو و خبرنگار و استاد و تاجر با سطح دسترسی یک کودک ۸ و ۹ ساله برابر باشد.

مدیریت وی پی ان برای عرضه خدمات اینترنتی به گروه های خاص
بعد از آن سیدابوالحسن فیروزآبادی -دبیر شورایعالی فضای مجازی- درباره شرایط دریافت وی پی ان های قانونی اظهار نمود: سازمان های خاصی با عنایت به فعالیتشان و احتیاج به امنیت و آخر به آخر بودن، نیاز دارند که از وی پی ان استفاده کنند، همچون سازمان های دولتی، بانک ها و سفارتخانه ها؛ از طرفی در بعضی حوزه ها شاهد تحریم وسیع سایت ها و اپلیکیشن های آمریکایی هستیم و لازم است برای کسب وکارهایی که از این اپلیکیشن ها استفاده می نمایند، وی پی ان صادر نماییم. بنابراین آیین نامه ای در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در حال تدوین است و امیدواریم مبحث استفاده از وی پی ان در کشور ساماندهی گردد.
در جدید ترین تصمیم ها برای دسترسی طبقه بندی شده کاربران به اینترنت، به نظر می آید مسئولان تصمیم گرفتند به افراد مختلف دسترسی های مختلف دهند. در این راستا چندی قبل فیروزآبادی درباره طبقه بندی کاربران فضای مجازی بیان نمود: این برنامه کاری بین وزارت ارتباطات و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاونت فضای مجازی دادستانی است، این پروژه تحت عنوان مدیریت وی پی ان و مدیریت اینترنت کشور انجام می شود به جهت اینکه نیازهای اینترنتی طبقات مختلف مانند خبرنگاران، پزشکان، دانشگاهیان، با کیفیت بهتری عرضه خدمت شود.
درحالی که این روزها مبحث دسترسی کاربران مختلف به اینترنت و سایت های فیلترشده ای مانند یوتیوب بار دیگر مطرح گردیده است، اعلام گردید که محمدجعفر منتظری -دادستان کل کشور- درباره رفع فیلتر یوتیوب برای بعضی از افراد مانند دانشجویان و خبرنگاران، گفته است: بحث فیلترینگ و رفع فیلترینگ برای دستگاه ها را در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تصویب کرده ایم. البته این مورد را چندین ماه است که تصویب کرده ایم، دستگاه ها حسب مورد هرکدام باید نیازهای خودشان را اعلام کنند تا پس از اینکه نیازشان به کارگروه رسید، در دبیرخانه کارهای لازم صورت گیرد. ازاین رو ما این آمادگی را داشتیم، پیگیری هم کردیم، پیرو هم به وزارت خانه ها و دستگاههای مربوطه زدیم تا کار صورت گیرد، مقدماتش فراهم گشته است اما دستگاه ها مقداری در انجام کار تاخیر دارند.
باآنکه مبحث وی پی ان قانونی و دسترسی طبقه بندی شده کاربران به محتوای اینترنت مبحث جدیدی نیست، اما این روزها به نظر می آید وارد فاز جدی تری شده است. هرچند جزئیات این طرح هنوز کاملا معلوم نیست و اینکه کدام گروه های خاص قادر به استفاده از محتوای اینترنت بدون پالایش هستند و یا کدام سایت ها برای این گروه ها رفع فیلتر می شود و البته اینکه صلاحیت این گروه ها چطور بررسی می شود، از سوالات مطرح شده برای کاربران فضای مجازی است.
منبع:

1400/01/18
12:17:54
5.0 / 5
509
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است