وزیر راه و شهرسازی:

عملكرد بنادر در در تأمین كالاهای اساسی قابل قبول بود

عملكرد بنادر در در تأمین كالاهای اساسی قابل قبول بود

به گزارش آوا مسکن وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: علیرغم همه مزاحمت ها و دشمنی ها ضد ایران، کشور در نیمه دوم سال ۹۹ رشد اقتصادی متفاوتی را تجربه نمود.به گزارش آوا مسکن به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد اسلامی در نشست سالانه مدیران سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: پیش تر تاکید داشتیم که باید قابلیت عملکرد بنادر را به شکل جدی و گسترده افزایش دهیم و این مسئله باید در بهره وری راندمان بنادر هم از لحاظ مدیریتی و سیستم و همینطور تجهیزات به یک نقطه استاندارد بین المللی برسد.
اسلامی افزود: بدین سان باید زمان انتظار برای تخلیه و بارگیری از پذیرش تا خروج شناور در کوتاه ترین زمان و در بهترین شرایط و نازل ترین قیمت باشد تا یک فضای رقابتی را به وجود بیاوریم.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که سازمان بنادر و دریانوردی لازم است نقش حاکمیتی خودش را به بهترین شکل ایفا کند، اظهار داشت: کشتی ها نباید بیشتر از نرم در بنادر بمانند و با تأخیر کار آنها صورت گیرد. سازمان بنادر باید نقش حاکمیتی خودش را در بنادر به بهترین شکل ایفا کند و نباید اجازه داده شود تعلل سازمان های دیگر در عملکرد بنادر خلل ایجاد نماید.
وی در مورد ضرورت توسعه سرمایه گذاری در بنادر که باید به شکل هدفمند انجام گیرد، خاطرنشان کرد: تقاضاها برای سرمایه گذاری در بنادر باید با اهداف ما تطابق داشته باشد. بدین سان در راه توسعه اقتصادی و جذب سرمایه گذار باید فراخوان ها به شکلی باشد که منطبق بر برنامه های توسعه ای در نظر گرفته شده باشد.
اسلامی اضافه کرد: باید روی این مورد اهتمام ویژه داشته باشیم تا در تجارت جهانی و برای دستیابی به اهداف بزرگ اقتصادی بخصوص در بحث تبادلات تجاری اوراسیا و اقیانوس هند و معادلاتی که ما را در چهارراه جهانی قرار داده است، به بهترین شکل ایفای نقش داشته باشیم.
وی اظهار داشت: در کریدور شرق و غرب و شمال و جنوب باید بتوانیم کسب و کارهایی را رونق دهیم که تسریع کننده و شتاب دهنده کسب و کارهای لجستیکی و اقتصادی بین شرکت هایی باشد که درگیر این فرایند هم در حوزه اوراسیا و هم اقیانوس هند هستند.
اسلامی افزود: بدین سان با مذاکرات و تبادلاتی که با کشورهای منطقه وجود دارد و اهدافی که آنها پیگیری می کنند، مهم می باشد که سرمایه گذاری در بنادر هم با همین رویکرد انجام گیرد تا کارساز و اثربخشی داشته باشد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در این شرایط یکی از مباحث مهم در راه توسعه سازمان بنادر و در نیل به اهداف آینده، بحث کشتیرانی و توسعه ظرفیت دریانوردی است. ایران کشوری بزرگ و دریایی است که متأسفانه از فرصت های علمی، فناوری و اشتغال دریایی حداقل بهره وری را داشته ایم.
وی افزود: سال قبل شعار "دریانورد ایرانی و ناوگان ایرانی" عنوان شد، لازم است برای این کار هدف داشته باشیم که یکی از آنها ایجاد خطوط جدید کشتیرانی است. خطوطی که بتواند بخشی از اقتصاد دریایی را در بر داشته باشد؛ چون که ما الان کمتر از یک درصد جهان در این عرصه فعال هستیم.
اسلامی افزود: سازمان بنادر و دریانوردی نباید تصور قبل را داشته باشد. بر این اساس برای ایجاد خطوط کشتیرانی جدید که می توانند سهم لجستیک بالاتری برای کشور به ارمغان بیاورند باید برنامه های کیفی و کمی داشته باشیم.
وی تاکید کرد: در این حوزه تجهیز بنادر به ظرفیت رو-رو برای ریل و کامیون از لزوم های اجتناب ناپذیر است که در دریای شمال و جنوب باید به آن پرداخته شود. به این شکل می توانیم به افزایش راندمان و جابه جایی بارهای فاسدشدنی بخصوص میوه و تره بار کمک نماییم تا خیلی زود به مقاصد خود برسند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: امروز ما در کشور ظرفیت مازاد تولید محصولات باغی و پروتئینی را داریم که باید بتوانیم این محصولات را از مزرعه تا بندر با کمک از حمل و نقل ترکیبی با حداکثر سرعت و راندمان جابه جا نماییم. بدین منظور ظرفیت گذاشتن روی ریل و رو-رو لازم است با عنایت ویژه از جانب سازمان بنادر گسترش پیدا کرده و دنبال شود.
اسلامی خاطرنشان کرد: در یک برنامه ۱۴ ساله از ۸۶ تابحال حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به نرخ ثابت توسط بخش خصوصی و دولت سرمایه گذاری شده و ظرفیت بنادر در این زمان ۳ برابر افزوده شده است. مسأله ای که مبین این است که به شکل مشخص استعداد جذب سرمایه در بنادر روز افزون است.
وی اظهار داشت: اگر سازمان بنادر برنامه محور حرکت نماید با تثبیت یک برنامه ۵ ساله، می توانیم هدف ۵۰۰ میلیون تن در سال را دنبال نماییم که لازم است برای فراخوان الزامات این سرمایه گذاری الان طرح ریزی داشته و در این زمان افزایش ظرفیت و تحول را شاهد باشیم. اساسا توسعه خطوط کشتیرانی می توانند در شکوفایی اقتصاد ایران نقش ایفا کرده و فرصتی برای رونق اشتغال و تولید در کشور باشد.


منبع:

1399/12/25
02:33:42
0.0 / 5
616
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است