با حضور معاون اول رئیس جمهور؛

راه اندازی سد هرات در استان یزد

راه اندازی سد هرات در استان یزد

آوا مسکن: یزد سد هرات با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو به بهره برداری رسید.


«رضا اردکانیان» وزیر نیرو در جریان این مراسم افتتاح که به مناسبت هفته چهل و چهارم پویش # هر هفته الف - ب - ایران برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه امروز در یزد با احتساب طرح های آب و برق تا حالا 294 طرح با سرمایه 166 میلیارد تومان در این پویش مورد بهره برداری قرار گرفته است.
وی ادامه داد: امسال در کنار طرح های ساخت و سازی وزارت نیرو، طرح های ساز و کاری جدیدی را در امتداد کاهش هزینه های تمام شده طرح های عمرانی و تسهیل خدمت رسانی به مردم در دستور کار داریم.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه وعده ما از شروع سال اجرای 50 طرح ساز و کاری بود ولی تا امروز 53 طرح عملیاتی شده است که همچون آنها یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی بوده است.
وی افزود: اصلاح ساختار آب کشور نیز در این زمینه صورت گرفته که در این زمینه 9 حوزه آبخیز در کشور تعریف شد و امیدواریم مرز طبیعی مدیریت آب در کشور ایجاد و به رسمیت شناخته شود و زمینه بروز تنش بین استانها در این رابطه رفع گردد.
وی همین طور اظهار داشت: سند سازگاری با کم آبی نیز از دیگر این طرحهاست که تا اختتام امسال تمام استانها دارای سند مصوب سازگاری با کم آبی خواهدن بود و شرط تخصیص سهم آب دریاها نیز تصویب این اسناد در استانها بوده است.
اردکانیان از دیگر این طرحها را طرح گردشگری آبی خواند که اخیراً برای نخستین بار با برداشتن محدودیت و ممنوعیت گردشگری از دریاچه های راه اندازی شده در اطراف سدها با رعایت ملاحظات زیست محیطی محقق شده و سرمایه گذاری های خوبی نیز برای ایجاد بخش های گردشگری را در برنامه داریم و به مرور شاهد بهره برداری آنها خواهیم بود.
یادآور می شود، سد هرات از نوع خاکی با ارتفاع حداکثر ۵۵ متر و حجم مخزن ۴.۲۳ میلیون مترمکعب است.
هزینه ساخت سد هرات ۲۵۰۰ میلیارد ریال برآورد شده که تامین آن بوسیله اعتبارات طرح های عمرانی ملی استانی یزد است.
این سد با هدف تامین حقابه کشاورزی زمین های پایین دست بمنظور توسعه بهینه کشاورزی، تامین قسمتی از آب کشاورزی، بهداشتی و صنعتی شهر هرات و جلوگیری از اتلاف آبهای سطحی در زمان بارندگی های فصلی راه اندازی شد.
منبع:

1399/12/16
14:06:56
0.0 / 5
706
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است